Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Youtube Api Key Nasıl Alınır?

Kullandığınız script, eklenti veya başka bir projeniz için ilk defa Youtube Api key’e ihtiyaç duymuş olabilirsiniz. Bu sebeple de key almakta zorlanıyor olabilirsiniz. Çünkü bende ilk denememde nasıl yapıldığını bulana kadar kafayı sıyırmaya başlamıştım. Nihayetinde hallettim ve kullandığım eklentide api key’i aktif bir şekilde kullanmaya başladım. Aşağıdaki anlatımı da benim gibi zorlanmamanız için paylaşıyorum inşallah tasarımda değişiklik yapılmaz da uzun süre herkesin işini görür.

DİKKAT! Yazı 2015 yılında yayınlanmıştır. Yazıyı okuduğunuz zaman içerisinde güncelliğini yitirmiş, Google geliştiricisi konsolunda değişiklikler yapılmış olabilir.

1.) İlk önce Google geliştirici konsoluna gidiyorsunuz. (Tabi gmail hesabınızla oturum açacaksınız.)

https://console.developers.google.com

2.) Üst açılır menüden Create a project.. bağlantısına tıklıyorsunuz. Proje adı olarak istediğinizi yazıp, ardından Create butonuna tıklıyorsunuz. Sayfada sağ altta birşeyler olacak ve Google yeni projenizi oluşturacak. Üst açılır menüde yeni proje adını kontrol edip, proje adı görünmüyorsa menüden projenizi seçeceksiniz.

Youtube Api Key Nasıl Alınır?

3.) Sol menüde APIs & Auth başlığı altından APIs‘e tıklayacak ve karşınıza gelen api’ler arasından YouTube Data Api‘yi seçeceksiniz. Youtube Api’yi aktif etmek için Enable API butonuna tıklayacaksınız.

Youtube Api Key Nasıl Alınır?

4.) Şimdide sol menüden yine APIs & Auth başlığı altından Credentials‘a tıklayacak, karşınıza gelen menüde Add credentials açılır menüsünden Api Key seçeneğine tıklayacaksınız.

Youtube Api Key Nasıl Alınır?

5.) Karşınıza 4 seçenek gelecek. Api key’i nerede ne amaçla kullanacağınıza bağlı olarak uygun key seçeneğine tıklayacaksınız. Ben sadece eklentinin Youtube verilerini çekebilmesi için key talep ettiğimden Browser key seçtim. Browser key yada Server key, istediğiniz key’i seçtikten sonra isim verecek ve Create butonuna basacaksınız. Artık api key’inizi kullanabilirsiniz.

Youtube Api Key Nasıl Alınır?

(Android veya İos uygulama geliştiriyor olsaydım muhtemelen Android, ios key’leri seçecektim. Server key’de belki harici uygulamalardan Youtube’a video yüklemek için gerekiyordur. Bu konularda henüz net bir bilgim yok.)

Ekstra sorularınız olursa bildiğim kadarıyla yardım etmeye çalışırım ama Google geliştirici konsolunda çok fazla deneyimim olmadığını belirteyim. Ayrıca diğer Google uygulamalarından api key alacaksanız onlar içinde benzer yol izleyeceğinizi belirteyim.

facebook share twittershare

    sedef 20 Aralık 2016, 22:45

    bi web site geliştiriyorum. Youtube videoları çekiyorum siteme ve sayaç koymam gerekiyor videonun kaç kere izlendiğini göstermem gerekiyor nasıl yapabilirim.

    Lordiz 20 Aralık 2016, 23:02

    @sedef; Merhaba, kolay gelsin. Videoların youtube üzerindeki izlenme rakamlarını çekmek istiyorsanız bu bağlantıdaki cevaplara bakmanızı öneririm. Muhtemelen işinizi görecek birşeyler çıkacaktır.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017