Yazıya Yorum Gönder!

Bundan birkaç sene evvel, Youtuber’lık “mesleği” ortada yokken, birçok blogger bu işten para kazanmıyor fakat Youtube’da videolar paylaşıyorlardı. Onlardan biride ben idim. Üyeliğim Google tarafından telif sebebi ile askıya alınana kadar hesabımda 20-30 civarı slayt video ve 1 milyona yakın izlenme oranı vardı. Ama dediğim gibi o zamanlar Youtube’dan para kazanılmıyordu. 

Güncelleme: Youtuber’ların kazançlarının vergilendirilmediği sebebi ile Youtuber’lar hedef tahtasına konuldu.

Güncelleme 2: Çocukları Taciz ve Sosyal Medyadan Koruma Derneği, çocuklara kötü örnek oldukları gerekçesi ile Enes Batur, Danla Bilic ve Kerimcan Durmaz isimli Youtube yayıncılarına dava açtı.

Sonradan..

Youtube, telif bahanesi ile videoları silmeye, hesapları kapatmaya başladı. Halbuki daha öncesinde istediğimiz müzik parçasına slayt yaparak Youtube’a yükleyebiliyorduk. Yani buna göz yuman Youtube, sonrasında bizi cezalandırdı.

Hatta bu sebeple Müyap ile dahi mahkemelik oluyordum. Sırf Youtube’da yayınlanmış yasal video klipleri yada slaytları blogumda paylaştım diye. Halbuki o videoların üstünden para kazanmıyordum. Sevdiğim parçaları ziyaretçilerimle paylaşıyordum.. Facebook’da Youtube videosu paylaşmakla aynı olsa da Müyap benden büyük paralar talep etmişti.

Embed kullanmak bile günahtı o zamanlar :))

Tabi devir değişti, Google amca Youtube üzerinden her önüne gelene para dağıtmaya başladı. Bir nevi internet televizyonu oldu.

Artık küçücük bebeler dahil herkes Youtuber oldu. Kendi kanallarında içerikler üretiyorlar ve ilgi gören içeriklere Youtube para ödüyor. İlgi çekemeyenler dahada hırs yapıyor, ilgi çekmek için yapmayacakları şeyi yapıyorlar.

Örneğin Minecraft oyununun oynandığı, bağırıp, çağırıp küfürler edildiği bir video ilgi gördüğünde video sahibi küfürbaz arkadaş bu işten binlerce lira, hatta daha fazla para kazanıyor. Diğer Youtuber’lar da onu referans alıp olayı bir adım öteye taşıyor.

Yani 7 yaşındaki oğlunuz yada kızınız tüm gün Youtube’da minecraft videosu izleyip yeni yeni küfürler öğrenirken, videonun yaratıcısı para kazanmaya devam ediyordu. Halen daha devam ediyor.

Halbuki..

Eskiden annemiz babamız bizi bilgisayar başından kaldırmak için başımızın etini yer, ödevlerimizi yapmadık, oyun oynuyoruz diye yada ağzımızdan bir küfür (aptal, salak) kaçtı diye bir kamyon dayak atarlardı. Ne bilsinler seneler sonra oyun ve küfürün para kazandıracağını?

Lise eğitimimde böyle heba oldu. 

Liseye başlayacağım sıralar bilgisayarlar yeni yeni giriyordu hayatımıza.. Evinde bilgisayar olanlara zengin gözüyle bakılıyordu. Tabi birçokları içinde sadece oyuncaktı bilgisayarlar. Bu sebeple lise tercihlerinde bilgisayar bölümü yazmam engellendi ve hiç sevmeyeceğim, yapmayacağım bir mesleğin eğitimini aldım.

Kime bilgisayar sevgimi anlatsam “Bilgisayarın geleceği yok, boşa vakit kaybetme. Eğitimine bak” dediler.

Gelecek bilgisayardaydı. Geleceği göremediler.

Para, geleceği görmekte.

Yatırım > Kazanç > Daha Çok Yatırım > Daha Çok Kazanç 

Formul bu. Yatırım varsa kazanç da var. Ne kadar yatırım yaparsanız o kadar kazanırsınız. Gündelik hayatta da, iş hayatında da, Youtuber’lık da da işe yarar.

Gündelik hayatınızda arkadaşlarınıza yatırım yapıyorsanız sizi sever, kollar, destek verirler.

İş hayatında yatırım yapmazsanız kazanç olmaz. İlla ki yatırımınızı yapacaksınız.

Eğitimde dahi sistem bu; çocuğunuzu iyi okullarda okutur, ona yatırım yaparsanız gelecekte geri dönüşü o kadar yüksek olacaktır.

Youtuber’lık da da durum bu.

Bu işe adım atmak için yatırım yapmanız, içerik üretmek için paraya kıymanız, reklamınızı yapmak içinde yine paraya kıymanız gerek. Youtube’da biraz araştırma yapın göreceksiniz. İçerik üretenler hep yatırım yapıyorlar. Televizyon kanallarının dizi ve filmler için reklam alması gibi, reklam parasıyla daha fazla içerik üretmesi gibi.

Ancak hep yatırım kazandırmıyor. Bazen tahmin etmeyeceğiniz şeylerle zengin oluyor birileri.

Örneğin zevzeklik ile.

Zevzeklikle kazananlar 

– Örneğin Minecraft oynayıp bağırıp çağırıp çocuğunuza veya size zaman kaybettirirken bedavadan para kazanıyorlar.
– Counter Strike gibi oyunlar oynayıp yine küfürler edip, vaktinizden çalıp bedavadan para kazanıyorlar. (Tamam oyun oynarsın da zevzeklik yapmadan oyna.)
– “2018 yılının en popüler şarkıları” gibi derlemeler yapıp 1-2 milyon izlenme alıp bedavadan para kazanıyorlar. (Bu elemanlar nasıl oluyorsa telife de takılmazlar.)
– “Bedavadan para kazanma yolları” gibi içerikler üretip bedavadan para kazanıyorlar. (Ama siz çoğundan para kazanamazsınız.)
– Eline oyuncak ayı alıp 30 dakika boyunca onu ekranda sallayıp, seslendirme yapıp küçük çocuklardan para kazanıyorlar. (Çocuk gelişimi için bence iyi değil, psikologlara danışılmalı.)
– Sokakta boş boş gezip “İkea hırsızlık tavsiyem” gibi içerikler üretip para kazanıyorlar. (İyi örnek mi bu?)
– Alzheimer’lı dedesini şaklabana çevirip, “ilk defa ayna gören adam” vb tarzda içeriklerle para kazanıyorlar. (Yazık günah.)

Ama suç birazda ailelerde.. Çocuklarının Youtube kullanımını denetlemeliler, öğretici içeriklere yönlendirmeliler. Zevzeklik ilgi görüyor, para kazandırıyorsa, yayıncılarda ona yöneliyor.

..

Bu iş bu kadar kolay olmamalıydı. Bazı insanlar gece gündüz çalışıp, emeğiyle para kazanıyorken bazıları da sırf küfür ettiği videolarla büyük paralar kazanmamalıydı. Ama kazanıyorlar. Kazandığı paralarla Recep İvedik gibi birde sinema filmi çeken var.

Futbolculara çok kızardım bir topun peşinde koşup trilyonları götürüyorlar diye. Yada siyasetçiler. Koltuklarında oturup el kaldır, indir ile para kazanıyorlar diye.. Şimdide zevzek Youtuber’lar var.

Bence..

Sistem daha zor olmalıydı yada öğretici olmalıydı. Küfürler içeren, küçük kardeşlerimize zevzeklik bulaştıran, onlara vakit kaybettiren içerikler, üretenlerine para kazandırmamalıydı.

Mobese kameralarının kayıtlarını derleyip bunu Youtube’a atan adam bedavadan para kazanmamalıydı.

Bir yanda kardeşlerimize eğitimi, terbiyeyi, insan olmayı öğretirken diğer tarafta karşılarına bu tarz içerikler çıkmamalıydı.

Durum böyle iken, sırf Youtube içeriklerinden kazandığı parayla ev, araba alan örnekler karşılarında dururken, yeni nesil neden zor para kazandıran mesleklere yönelsin?

Hepsi Youtuber olur..

Yaşadığı evini, evinde olan biteni, arkadaşlarına yaptığı eşek şakalarını, gezdiği yerleri, iyi örnek olmayacak ancak ilgi çekecek birçok gereksiz şeyi çeker, yayınlar.

  • Örneğin trafikte ehliyetsiz araba kullanışını.
  • Örneğin trafikte motorsikleti yada arabası ile nasıl makas attığını. İnsanların hayatını nasıl tehlikeye attığını.
  • Örneğin abisini, ablasını, ailesini, kız arkadaşını nasıl şaklabana çevirdiğini..

Sırf para kazanmak için Youtube hesabında yayınlar.

Bu yazıyı illa ki Youtuber’lar yada onların fanları okuyup beni eleştireceklerdir. Ama Youtuber fanlarına bir dakika oturup düşünmelerini öneriyorum;

Takip ettiğiniz Youtuber kanalı size iyi bir şeyler katıyor mu? Yoksa tüm gününüzü onun yaptığı abuk subuk şeyleri izleyerek boşa mı harcıyorsunuz? Faydalı şeyler takip ediyorsanız size ve o güzel kanallara sözüm yok.

Youtube’un hayatımıza kattığı güzel şeyler yok değil. Tıpkı televizyon ve internet gibi onuda akıllıca kullanmak bizlere yarar sağlayacaktır. Kaliteli içerikler üreten kanallar, okulda alamayacağımız bilgileri dahi verecektir.

Siz neyi talep ederseniz para kazananlarda size onu sunarlar. 

  • Televizyonda acıklı aşiret dizileri görmek, bol bol ağlamak istiyorsanız; size onu verirler.
  • Televizyonda eğlendiren, eğiten şeyler görmek istiyorsanız, size onu verirler.
  • Aynı şekilde Youtube’da küfürlü, sadece oyun oynanan, vakit kaybettiren videoları izlemek istiyorsanız, size onu verirler.

Kendileri muhtemelen güzel şeyler başarır, güzel yerlere gelir, bol paralar kazanırlar.. Sizde onların yaptıklarıyla eğlenir, hayatınızdan güzel anları onları izlerken boşa harcarsınız.

Er geç durum değişecek!

Her şeyde olduğu gibi bu yükselişinde bir düşüşü olacak.

Boş içeriklerle zengin olan Youtuber’lar kenara çekilirken, onların videolarını izleyen arkadaşlar kaybettikleri zamanı geri getiremeseler de geç olmadan akıllarını daha düzgün şeylere yönlendirecekler.

Sonuçta; bir zamanlar videolarını izlediğiniz Youtuber’lar sizi asla bilmeyecek, hatırlamayacak ve tabi umursamayacaklar. Çünkü sizler onlar için sadece ekmek kapısısınız.

Youtuber’ların Düşüşü Nasıl Olacak?

Belki bugün, belki birkaç sene sonra Google mevzuya el atacak, Youtuber’ların para kazanmasını (şu ankinden) daha zor hale getirecek. Facebook Watch gibi rakiplerle Youtube’a ilgi azalacak, herkes kendi kanalının sahibi olacak ve bu karmaşada Youtuber’lar zevzeklik, küfür ve boş işler satarak para kazanamayacaklarını anlayarak yavaş yavaş bu işten çekilecekler. Öğretici işlerle uğraşan, faydalı bilgiler veren kanallar ise yayınlarına devam edecek.

İşte o gün Youtuber’ların düşüşü başlayacak. 

Google ne kadar hızlı davranırsa o kadar iyi.

Yeni bir neslin küfürlerle, gereksiz şeylerle ve bozuk ana dil ile büyümemesi için.

Boş işlere vakit harcamayıp eğitici, öğretici şeylere yönelebilmesi için..

Ancak Google’un henüz buna hazır olduğunu sanmıyorum. Sonuçta onlar parasına bakıyorlar. Youtube, hiç olmadığı kadar popüler. Belki de bu gidişatı reklam verenler, bilinçli Youtube kullanıcıları yada Facebook dönüştürecek.

Ailelere de büyük iş düşüyor bu durumda.

Çocuğunuz tüm gün Youtube’dan çıkmıyorsa onu rahatsız etmeden, incitmeden ne izlediğini kontrol edebilirsiniz. Hatta durumu anlamak için onun son izlediklerine bakıp bir değerleme yapabilirsiniz.

Sizden yada çevresinden duymadığı, duyamayacağı küfürleri, garip şakaları çevresinde uygulamaya başladıysa, hiç olmadığı gibi dengesiz, asabi, umursamaz davranışlar sergiliyorsa, bunları takip ettiği Youtuber’dan öğrenmiş olabilir.

NOT: Fark ettiyseniz yazımda hiçbir Youtuber’un adını paylaşmadım. Tüm Youtuber’ları zan altında bırakmak, kötülemek istemem. Örneğin Youtube’da yemek tarifleri paylaşan, basit püf noktalarını, çiçek bakımını, dikiş, tamirat işlerini paylaşan onlarca faydalı Youtube kanalı mevcut. Fakat diğer tarafta birbirinin kopyası, zevzeklik saçan, havadan para kazanan bir sürü Youtube kanalı da var. Onlar kendilerini biliyorlar. Takipçileri de ne izlediklerini iyi biliyorlar. Önemli olan gerçeğin farkına varmak, geç olmadan durumu düzeltebilmek yada ailelerin çocuklarına sahip çıkması.

NOT 2: Tüm Youtuber’lar büyük paralar kazanamıyorlar. Bu işlere ilk adım atanlar, gençlerin boşluğundan yararlananlar büyük paraları cebe indirdiler. Artık bir bilinçlenme başlangıcındayız. İzleyiciler yavaş yavaş düzgün ve kaliteli içeriklere yönelmeye başlayacaklar.

NOT 3: Youtuber olmak istemez miydim? Kameralarla aram iyi olsa, insanlara burada 10 yıldır yazdığım yazılar gibi faydalı bilgileri kamera karşısından aktarabilecek olsam, uzmanlık alanımdan bir şeylerde paylaşabilecek olsam, bu işi yapmak isterdim. Ancak Youtuber olamamak için engelim çok. Diğer taraftan zevzeklik yapma potansiyelim sıfır. Bu sebeple Youtuber olsam da çok paralar kazanamazdım.

GÜNCELLEME: Küçük kardeşlerimize kötü örnek olarak bazılarının ölümlerine sebep olan saçma sapan challenge videoları Youtube tarafından yasaklandı.

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz; henüz yeni açmış olduğum Youtube kanalıma abone olabilir yada yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilirsiniz.

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018