47 Yıllık BBC Belgeseli “Atatürk: Türklerin Babası”

Atatürk Türklerin Babası Belgeseli

BBC tarafından 1970 yılında hazırlanan “Atatürk: Türklerin Babası” belgeseli, BBC Arşivlerinden Türkiye programı kapsamında, Atatürk’ün 79. ölüm yıl dönümünde ilk kez Türkiye’de izleyicilerle buluştu. Belgeselde Mustafa Kemal Atatürk‘ün hayatı, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Türkiyesi‘nin ilk yıllarındaki gelişmelere paralel olarak anlatılıyor.

Michael Adams tarafından hazırlanan belgesel hem 1970 yılında Çanakkale, Samsun, Amasya, Sivas ve Ankara’da BBC tarafından yapılan kayıtlar, hem de tarihi görüntülerden oluşuyor.

Belgeselde röportajları yer alan isimler:

– Türkiye’nin ilk Başbakanı ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü
– Türkiye’nin ilk kadın avukatı Süreyya Ağaoğlu
– Kurtuluş Savaşı’nı genç bir gazeteci olarak izleyen ünlü İngiliz tarihçi Arnold Toynbee
– Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu kadrolarından, Atatürk’ün yakın arkadaşlarından asker ve siyasetçi Ali Fethi Okyar’ın oğlu Prof. Dr. Osman Okyar

Telif hakları nedeniyle belgeselde, dünyanın çeşitli müzelerinden alınarak kullanılan ve kaynakları belirlenemeyen fotoğraflar ile görüntülerin yerine, British Pathé, Getty Images ve Genelkurmay Başkanlığı’nın kamuoyu ile paylaştığı fotoğraf ve görüntüler kullanılmış. (Bu yapılırken belgeselin editoryal bütünlüğünün bozulmamasına dikkat edilmiş.)

Belgeseldeki bazı basit çeviri ve yazım yanlışı hatalarına ise eserin orijinaline sadık kalmak için müdahale edilmemiş.

Belgeselin tamamını telif sorunu olmadan, Türkçe altyazılı olarak, BBC Türkçe Youtube kanalından yada aşağıdaki oynatıcıdan izleyebilirsiniz. (Teşekkürler BBCTürkçe)

– Reklamlar –

adbanner