Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi “Yandex360”

yandex arama motoru - Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex360"

Eskiden “Yandex.Kurumlar” adıyla bildiğimiz ve kurum.yandex.com.tr adresi üzerinden kullandığımız ücretsiz Yandex servisi, şimdi Yandex360 adı ile bu adres altından hizmet veriyor. Bu değişim sonrası tabi ki bildiğimiz bazı şeyler değişiyor; örneğin yeni web sitesi ekleme, eski sitelerin ns ayarlarını yönetme vb.. Peki nasıl oluyor Yandex360‘ın işleyişi?

Güncelleme: Yandex’in ücretsiz mail servisi Connect, taşınıyor. Yeni servis Yandex360 adı ile hizmet verecek ve ücretli tarife haricinde ücretsiz ama kısıtlı kullanım hakkımızda devam edecek. Daha önce alan adınız için Yandex Mail hizmeti başlattıysanız şuan bir şey yapmanız gerekmeyecek fakat ilk defa alan adı için Yandex Mail hizmeti başlatacaksanız Yandex360 web sitesi üzerinden oturum açmanız gerekecek. Ayrıca bu maillerin uygulama içi erişimlerinde imap sorunu yaşamamak için mail hesabına web sürümünden girip Uygulama ayarları bölümünden İmap desteğini Portal şifresi özelliği ile birlikte aktif etmeniz gerekecek. Sorularınızı konu altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Yandex360’ı Nasıl Kullanıyoruz? 

Yandex360 ana sayfamız şurası; 

https://360.yandex.com/business/

Yönetim sayfası şurası; 

https://admin.yandex.ru/

Yönetim sayfasına ana sayfadan gitmek için ana sayfa dan Login ile oturum açıyorsunuz.

Eğer servise yeni bir web sitesi ekleyecekseniz, yönetim sayfasında sol üstteki açılır menüye tıklıyor, ardından en altta yer alan Kurum Oluştur yazısına tıklıyorsunuz.

yandex360 yeniadres - Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex360"

Kullanıcı sözleşmesini kabul ediyorsunuz.

Eposta kur butonuna tıklıyorsunuz.

Karşınıza gelen Alan Adı Ekle ekranında boş kutucuğa web site adresinizi yazıyor, sağ tarafta yer alan sarı Alan adı ekle butonuna tıklıyorsunuz.

yandex360 alanadi - Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex360"

Adresimiz sisteme eklendiğinde doğrulamasını yapmadığımız için hemen kullanamıyoruz. Bu nedenle karşımıza ilk olarak alan adı doğrulama seçenekleri ve mx kaydı ekranları geliyor.

Alan adının onaylanması başlığında 3 madde olacak; dns, meta veya html yöntemlerinden biri ile alan adının size ait olduğunu kanıtlayacaksınız.

MX kaydı ayarları başlığında 3 madde olacak; host paneliniz ya da alan adı panelinizin yönetim bölümünden yeni Yandex mx’lerini girin ve Mx doğrulaması yaparak kurulumu tamamlayın.

Doğrulama tamamsa, şimdide mx kayıtlarını güncellememiz gerekiyor. Bunun için host sağlayıcınızın paneline (Cpanel, Plesk, Direct Admin vs.) giriyor, dns yönetiminden mevcut mx değerini siliyor ve onun yerine aşağıdaki gibi Yandex mx‘ini giriyoruz.

yandex connect mx ekleme - Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex360"

Yandex mx; mx.yandex.net. Öncelik ise; 10

Her şey tamam ise, bir sorun yok ise, doğrulamayı tamamladıktan sonra alan adınız için yeni mail adresleri oluşturup kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ne zaman ki Yandex mx’i görür, o zaman alan adı için ücretsiz mail adresi eklemeye başlayabilirsiniz.

Alan Adına Mail Ekleme!

Yandex360‘da alan adına mail ekleme sistemi biraz farklı. Sol menüde alan adları için açılır menüyü görüyor olmalısınız. Tek alan adınız varsa sorun yok, alan adınızın altından Kullanıcılar‘a tıklayacaksınız, ardından sağdaki panelde en üstte yer alan EKLE butonuna tıklayacaksınız. EKLE butonundan bir menü açılacak, ve bu menüden kişisel bilgileri girerek yeni mail adresini tanımlayacaksınız.

yandex360 mail ekleme - Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex360"

Artık mail hesabını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mail girişleri bu taraftan;

https://mail.yandex.com/

Yandex360’dan Alan Adı Silme;

Yandex360’a eklediğiniz bir alan adını oradan silmek istiyorsanız, ilk olarak alan adı doğrulamasını iptal etmelisiniz. Önceden eklediğiniz meta etiketi, html dosyası yada dns kaydını siler, birde mx’i host panelinizden kaldırırsanız, birkaç saat sonra Yandex360 altında alan adları başlığında doğrulama hatasını göreceksiniz. Tabi bu sayede sil seçeneğinin de aktif olduğunu göreceksiniz. Artık sil butonu ile alan adını Yandex360 üzerinden kaldırabilirsiniz.

Eğer yanlış bir alan adı girdiyseniz ve doğrulamayı yapmadıysanız; bu durumda doğrudan o alan adına geçmeli, sol tarafta Alan Adları bağlantısına tıklamalı, alan adı altındaki İşlemler menüsünden Sil seçeneğini seçmelisiniz.

yandex360 alan adi silme - Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex360"

Konuyla alakalı sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

>> WordPress Siteler için Yandex360 Smtp Ayarları

– Reklamlar –

adbanner