LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex Connect" - web-master

Eskiden “Yandex.Kurumlar” adıyla bildiğimiz ve kurum.yandex.com.tr adresi üzerinden kullandığımız ücretsiz Yandex servisi, şimdi Yandex.Connect adı ile connect.yandex.com adresi altından hizmet veriyor. Bu değişim sonrası tabi ki bildiğimiz bazı şeyler değişiyor; örneğin yeni web sitesi ekleme, eski sitelerin ns ayarlarını yönetme vb.. Peki nasıl oluyor Yandex.Connect’in işleyişi?

Öncelikle merak edilen soruyu yanıtlayayım; Yandex.Kurumlar taşındı fakat Yandex.Connect kullanıyoruz diye para ödememiz gerekmiyor. Yandex.Connect’de bir ücretsiz plan var, birde ücretli plan.. Ücretsiz plan Yandex.Kurumlar’dakinin aynısı. Ücretli planda ise reklamlar kalkıyor ve Yandex.Disk için ekstra fonksiyonlar ekleniyor.

Asıl mevzuya gelirsek; Yandex.Connect’i Nasıl Kullanıyoruz? 

Yandex.Connect ana sayfamız şurası; 

https://connect.yandex.com/portal/home

Yönetim sayfası şurası; 

https://connect.yandex.com/portal/admin

Yönetim sayfasına ana sayfadan gitmek için ana sayfa da Yönetici Araçlarına tıklıyorsunuz.

Eğer servise yeni bir web sitesi ekleyecekseniz, yönetim sayfasında sol üstteki açılır menüye tıklıyor, ardından en altta yer alan artı işaretine tıklıyorsunuz. (Eğer sol menüde doğrudan Alan Adları başlığının sağındaki artı işaretine tıklarsanız, bu alt mail domaini gibi bir şey olur ve onu sadece ana domainle birlikte kullanabilirsiniz. Bu ayrımın detaylarını yazımın sonunda bulabilirsiniz.)

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex Connect" - web-master

Açılan form kutucuğuna web site adresinizi yazıyor, sol altta yer alan sarı butona tıklıyorsunuz.

Adresimiz sisteme eklendiğinde doğrulamasını yapmadığımız için tüm seçenekler kapalı oluyor. Bu sebeple doğrulama yapmak için web adresimize tıklıyoruz, sağ tarafta doğrulama seçeneklerinin çıkmasını bekliyoruz. Doğrulama seçenekleri çıktığında hangisi işimize geliyorsa onu kullanarak adresin sahipliğini doğruluyoruz. (Ben html dosya yöntemini seviyorum.)

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex Connect" - web-master

Doğrulama tamamsa, şimdide mx kayıtlarını güncellememiz gerekiyor. Bunun için host sağlayıcınızın paneline (Cpanel, Plesk, Direct Admin vs.) giriyor, dns yönetiminden mevcut mx değerini siliyor ve onun yerine aşağıdaki gibi Yandex mx‘ini giriyoruz.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex Connect" - web-master

Yandex mx; mx.yandex.net. Öncelik ise; 10

Artık iş Yandex’e kaldı. Eski kurum.yandex.com.tr’deki gibi mx kontrol butonu olmadığından beklemek zorundayız. Bu süreçte sol bölümden Alan Adlarına tıkladığınızda sağ bölümde domain için “Bu alan adı için MX kayıtları ayarlanmadı” yazdığını göreceksiniz.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex Connect" - web-master

Ne zaman ki Yandex mx’i görür, o zaman alan adı için ücretsiz mail adresi eklemeye başlayabilirsiniz.

Panelde mx ayarlanmadı yazmasına çok da aldırmayın. 30-40 dakika sonra eklediğiniz mail adresine test maili gönderin. Eğer mail geliyor ve gidiyorsa işlem başarılı demektir.

Yandex.Connect Mail Ekleme!

Yandex.Connect‘de mail ekleme sistemi de biraz farklı. Sol menüde Kurumsal Yapı başlığını görüyor olmalısınız. Ona tıklayacaksınız, ardından sağdaki panelde en altta yer alan artı işaretine tıklayacaksınız. Artı işaretinden menü açılacak, Çalışan Ekle seçeneğine tıklayacaksınız.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex Connect" - web-master

Karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex Connect" - web-master

Soyad, isim, cinsiyet vs. işinize gelen yerleri ve mail adresinin ön adını, mail adresinin şifresini girip, kaydedeceksiniz.

Artık mail hesabını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mail girişleri bu taraftan;

https://mail.yandex.com/

Detay: Yukarıda parantez açıp belirtmiştim, domain eklerken iki seçenekten birini seçmemiz lazım. Peki hangisini seçeceğiz? Eğer bağımsız mail servisi ekleyeceksek, yani o domainin kendi mailleri olacaksa, açılır menüyü kullanmalıyız. Ancak yeni domaini başka bir domainin parçası gibi kullanacaksak, işte o zaman sol altta Alan Adlarının yanında yer alan artı işaretini kullanmalıyız.

O şekilde ekleme yaptığınızda yeni eklenen domain, daha önceden ekli domainin altına gelir. Örneğin önceden Yandex.Connect’de sitemiz1.com ve ceren@sitemiz1.com maili mevcut ise, alt adres ekleyerek aynı maili ceren@sitemiz2.com şeklinde de kullanmaya başlayabilirsiniz.

Denemesini yapmadım fakat sanırım sistem bu.

Yandex Connect’ten Alan Adı Silme;

Yandex Connect’e eklediğiniz bir alan adını oradan silmek istiyorsanız, ilk olarak alan adı doğrulamasını iptal etmelisiniz. Önceden eklediğiniz meta etiketi, html dosyası yada dns kaydını siler, birde mx’i host panelinizden kaldırırsanız, birkaç saat sonra Connect altında alan adları başlığında doğrulama hatasını göreceksiniz. Tabi bu sayede sil seçeneğinin de aktif olduğunu göreceksiniz. Artık sil butonu ile alan adını Yandex Connect üzerinden kaldırabilirsiniz.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex Connect" - web-master

Güncelleme: Yukarıdaki yöntem ile eklenen domain silinmez ise; sol menüden Kurum Profili bağlantısına tıklayın, açılan sayfada sağ üstte yatay 3 nokta menüsü göreceksiniz, oraya tıklayın ve seçeneklerden Kurumu Sil yazana tıklayın. Onay ekranında da onay verdiğinizde o alan adını Yandex Connect’den kaldırmış olacaksınız.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

>> WordPress Siteler için Yandex Connect Smtp Ayarları

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 24 Eylül 2018 tarihinde yayımlanmıştır.


  samurig 08 Ekim 2018, 14:39

  Merhaba eklediğimiz hesabı nasıl kaldırabiliriz ?

  Lordiz 08 Ekim 2018, 17:32

  @samurig; Merhaba. Hesap derken mail adreslerinden birini silmeyi soruyorsunuz sanırım? Kurumsal Yapı sekmesinde silinecek mail adresine tıklayın, sağ tarafta önizleme çıkacak ve onun sağ üstünde 3 nokta menüsü göreceksiniz. Oradan Sil seçeneğine tıkladığınızda mail hesabı silinir.

  https://connect.yandex.com/portal/admin/structure
  Hande 15 Ekim 2018, 14:52

  Merhaba. Yandex Connect’te alan adı silme var mı? Varsa nasıl kullanabiliriz?

  Lordiz 15 Ekim 2018, 15:28

  @Hande; Merhaba. Alana adının doğrulamasını iptal ederseniz “Alan Adları” başlığı altında sil seçeneği çıkıyor. Yazı sonuna örnek görsel ekliyorum. Alan adının Yandex Connect doğrulamasını, mx’lerini silin, bir süre sonra sizde de sil seçeneği aktif olacaktır.

  ahmet 31 Ekim 2018, 11:26

  kurumsal yandex te siteyi ekledim ama doğrulama yaptığımda siteye erişilemedi hatası veriyor. siteye koyduğum html dosyasını adres çubuğuna yazdığımda görünüyor. bu hata nasıl düzeltilir

  Lordiz 31 Ekim 2018, 16:56

  @ahmet; Merhaba. Sitenizi yakın zamanda taşıdıysanız dns’lerden kaynaklı bir sorun olabilir. Yada html dosyanın içeriği acaba doğru mu? İçerik hatalıysa Yandex kabul etmiyor olabilir. Senelerdir bu kurulumları yaparım, hiç doğrulama sorunu yaşamadım.

  Ercan 06 Kasım 2018, 16:12

  Selamlar. Ben domain’i satin aldigim yerde DNS ayarlarini dns1.yandex.net ve dns2.yandex.net olacak şekilde ayarladim. Aradan 2 hafta geçti. Yandex Connet’te ekledigimde bir türlü devredildigi bilgisine ulaşamadim.
  https://intodns.com/ adresnden kontrol ettiğimde dns kaytlari yandex’ e devredilmiş görünüyor. Ancak Connect üzerinden denetledigimde görmüyor. Acaba nerede hata yapiyorum

  Lordiz 06 Kasım 2018, 16:33

  @Ercan; Merhaba. Dns yerine meta etiket yöntemini denediniz mi? Yandex kurumsal mail işini Connect altına taşıdığı için belki geçici sorunlar olabilir. Dns yöntemini kullanmadığımdan, doğrulamaları html dosyası ile yaptığımdan sorun var mı bilmiyorum. Paylaştığınız dns’ler doğru ama belki gelişmiş dns yönetiminden txt, mx, srv bilgilerini de girmeniz gerekiyor olabilir.

  Txt: v=spf1 redirect=_spf.yandex.net
  Mx: mx.yandex.net.

  volkan 07 Kasım 2018, 03:13

  Kolay gelsin, güncel yorumları görünce sorunun yandex tarafında olduğu ihtimali daha çok artıyor sanırım. Aynı dert saatlerdir beni uğraştırıyor, bütün posta kutularını denedim, hiçbir şekilde yandex.connect üzerinde oluşturduğum alan adına e-postaları import edemedim. yandex’i kullanması gereken kişiler webmail üzerinde olan maillerini de aktarmak ister. bu olmadığı zaman tercih edilmesi zor olacaktır bu hizmetin. iletişim sayfasından kendilerine problemi ilettim bakalım çözüm gelecek mi. IMAP, POP kısımları hiçbir şekilde bağlanmıyor. Gmail ve mail.ru bağlantısı bile yapılamıyor, Alan adları kısmında ise devamlı garip bir yazı yazıyor. “Bu alan adı için MX kayıtları ayarlanmadı” fakat üstüne de şu şekilde yazıyor. “Alan adı onaylandı” burada bir gariplik var sanırım. DNS yönetimi kısmında vermiş olduğu ayarları cloudflare üzerinde olan domainimde ayarladım. bir başka domainde doğrudan nsleri değiştirerek dns1.yandex.net, dns2.yandex.net yaptım, yine olmadı. Posta import etmek başka bir sorun domaini bu şekilde onaylamak başka sorun sanırım. Umarım sorun bendedir çünkü bunu yapmaya şu an çok ihtiyacım var. Tam bana göre bir ürün demişken böyle bir sorunla karşılaşmak hüzün.

  Lordiz 07 Kasım 2018, 03:58

  @volkan; Merhaba. Yandex’ten, sunuculardan, dns önbelleğinden yada kaçırdığınız bir detaydan kaynaklı sorunlar olabilir. Pes etmeyen, birkaç gün kontrol edin, tekrar tekrar deneme yapın. Senelerdir Yandex kullanıyorum, ücretsizler arasında bence daha iyisi yok.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019