LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex Connect" - web-master

Eskiden “Yandex.Kurumlar” adıyla bildiğimiz ve kurum.yandex.com.tr adresi üzerinden kullandığımız ücretsiz Yandex servisi, şimdi Yandex.Connect adı ile connect.yandex.com adresi altından hizmet veriyor. Bu değişim sonrası tabi ki bildiğimiz bazı şeyler değişiyor; örneğin yeni web sitesi ekleme, eski sitelerin ns ayarlarını yönetme vb.. Peki nasıl oluyor Yandex.Connect’in işleyişi?

Öncelikle merak edilen soruyu yanıtlayayım; Yandex.Kurumlar taşındı fakat Yandex.Connect kullanıyoruz diye para ödememiz gerekmiyor. Yandex.Connect’de bir ücretsiz plan var, birde ücretli plan.. Ücretsiz plan Yandex.Kurumlar’dakinin aynısı. Ücretli planda ise reklamlar kalkıyor ve Yandex.Disk için ekstra fonksiyonlar ekleniyor.

Asıl mevzuya gelirsek; Yandex.Connect’i Nasıl Kullanıyoruz? 

Yandex.Connect ana sayfamız şurası; 

https://connect.yandex.com/portal/home

Yönetim sayfası şurası; 

https://connect.yandex.com/portal/admin

Yönetim sayfasına ana sayfadan gitmek için ana sayfa da Yönetici Araçlarına tıklıyorsunuz.

Eğer servise yeni bir web sitesi ekleyecekseniz, yönetim sayfasında sol üstteki açılır menüye tıklıyor, ardından en altta yer alan artı işaretine tıklıyorsunuz. (Eğer sol menüde doğrudan Alan Adları başlığının sağındaki artı işaretine tıklarsanız, bu alt mail domaini gibi bir şey olur ve onu sadece ana domainle birlikte kullanabilirsiniz. Bu ayrımın detaylarını yazımın sonunda bulabilirsiniz.)

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex Connect" - web-master

Açılan form kutucuğuna web site adresinizi yazıyor, sol altta yer alan sarı butona tıklıyorsunuz.

Adresimiz sisteme eklendiğinde doğrulamasını yapmadığımız için tüm seçenekler kapalı oluyor. Bu sebeple doğrulama yapmak için web adresimize tıklıyoruz, sağ tarafta doğrulama seçeneklerinin çıkmasını bekliyoruz. Doğrulama seçenekleri çıktığında hangisi işimize geliyorsa onu kullanarak adresin sahipliğini doğruluyoruz. (Ben html dosya yöntemini seviyorum.)

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex Connect" - web-master

Doğrulama tamamsa, şimdide mx kayıtlarını güncellememiz gerekiyor. Bunun için host sağlayıcınızın paneline (Cpanel, Plesk, Direct Admin vs.) giriyor, dns yönetiminden mevcut mx değerini siliyor ve onun yerine aşağıdaki gibi Yandex mx‘ini giriyoruz.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex Connect" - web-master

Yandex mx; mx.yandex.net. Öncelik ise; 10

Artık iş Yandex’e kaldı. Eski kurum.yandex.com.tr’deki gibi mx kontrol butonu olmadığından beklemek zorundayız. Bu süreçte sol bölümden Alan Adlarına tıkladığınızda sağ bölümde domain için “Bu alan adı için MX kayıtları ayarlanmadı” yazdığını göreceksiniz.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex Connect" - web-master

Ne zaman ki Yandex mx’i görür, o zaman alan adı için ücretsiz mail adresi eklemeye başlayabilirsiniz.

Panelde mx ayarlanmadı yazmasına çok da aldırmayın. 30-40 dakika sonra eklediğiniz mail adresine test maili gönderin. Eğer mail geliyor ve gidiyorsa işlem başarılı demektir.

Yandex.Connect Mail Ekleme!

Yandex.Connect‘de mail ekleme sistemi de biraz farklı. Sol menüde Kurumsal Yapı başlığını görüyor olmalısınız. Ona tıklayacaksınız, ardından sağdaki panelde en altta yer alan artı işaretine tıklayacaksınız. Artı işaretinden menü açılacak, Çalışan Ekle seçeneğine tıklayacaksınız.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex Connect" - web-master

Karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex Connect" - web-master

Soyad, isim, cinsiyet vs. işinize gelen yerleri ve mail adresinin ön adını, mail adresinin şifresini girip, kaydedeceksiniz.

Artık mail hesabını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mail girişleri bu taraftan;

https://mail.yandex.com/

Detay: Yukarıda parantez açıp belirtmiştim, domain eklerken iki seçenekten birini seçmemiz lazım. Peki hangisini seçeceğiz? Eğer bağımsız mail servisi ekleyeceksek, yani o domainin kendi mailleri olacaksa, açılır menüyü kullanmalıyız. Ancak yeni domaini başka bir domainin parçası gibi kullanacaksak, işte o zaman sol altta Alan Adlarının yanında yer alan artı işaretini kullanmalıyız.

O şekilde ekleme yaptığınızda yeni eklenen domain, daha önceden ekli domainin altına gelir. Örneğin önceden Yandex.Connect’de sitemiz1.com ve ceren@sitemiz1.com maili mevcut ise, alt adres ekleyerek aynı maili ceren@sitemiz2.com şeklinde de kullanmaya başlayabilirsiniz.

Denemesini yapmadım fakat sanırım sistem bu.

Yandex Connect’ten Alan Adı Silme;

Yandex Connect’e eklediğiniz bir alan adını oradan silmek istiyorsanız, ilk olarak alan adı doğrulamasını iptal etmelisiniz. Önceden eklediğiniz meta etiketi, html dosyası yada dns kaydını siler, birde mx’i host panelinizden kaldırırsanız, birkaç saat sonra Connect altında alan adları başlığında doğrulama hatasını göreceksiniz. Tabi bu sayede sil seçeneğinin de aktif olduğunu göreceksiniz. Artık sil butonu ile alan adını Yandex Connect üzerinden kaldırabilirsiniz.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi "Yandex Connect" - web-master

Güncelleme: Yukarıdaki yöntem ile eklenen domain silinmez ise; sol menüden Kurum Profili bağlantısına tıklayın, açılan sayfada sağ üstte yatay 3 nokta menüsü göreceksiniz, oraya tıklayın ve seçeneklerden Kurumu Sil yazana tıklayın. Onay ekranında da onay verdiğinizde o alan adını Yandex Connect’den kaldırmış olacaksınız.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

>> WordPress Siteler için Yandex Connect Smtp Ayarları

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 24 Eylül 2018 tarihinde yayımlanmıştır.


  Osman M. 06 Ocak 2019, 20:09

  değerli derleme için Teşekkürler

  kevser pan 08 Ocak 2019, 18:26

  Merhaba
  yazınız çok faydalı oldu teşekkür ederim fakat ben tüm yöntemleri denediğim halde alan adını onaylatamadım 4-5 saattir deniyorum html dosyası oldugu halde sayfaya erişilemiyor diyor delircem.

  Lordiz 08 Ocak 2019, 20:12

  @Osman M.; Rica ederim.

  @kevser pan; Merhaba. Yakın zamanda ns değiştirdiyseniz Yandex domaine erişemiyor olabilir. Html dosyasına tarayıcı üzerinden erişebiliyor musunuz?

  zafer 14 Ocak 2019, 00:20

  merhaba mail gidiyor ama gelmiyor

  Lordiz 14 Ocak 2019, 21:03

  @zafer; Yakın zamanda ayarlama yaptıysanız dns, ns, mx vs. her şeyin tamamen oturmasını bekleyin.

  yusuf 25 Ocak 2019, 12:57

  merhaba
  daha önceden kurum yandex te olan alan adım yandex connect e taşındı ancak connectte alan adım onaylanmasına rağmen organizasyon şeması takımlar yöneticiler gibi alanlar pasif sadece organizsayon profili ve etki alanı aktif yeni mail açmama izin vermiyor bu konuda yapabileceğim ne vardır. destek olursanız çok sevinirim teşekkürler

  Lordiz 25 Ocak 2019, 21:24

  @yusuf; Merhaba. Bende de Takımlar, Yöneticiler gibi kısımlar boş. Yeni mail adresi eklemek için soldan Kurumsal Yapıya tıklıyorsunuz, sonrasında Ekle butonu göreceksiniz, o butona tıklayıp açılan menüden Çalışan Ekle komutu vereceksiniz. Mail böyle ekleniyor. Sizde bu kısımda mı kapalı?

  yusuf 26 Ocak 2019, 10:07

  Merhaba evet kurumsal yapı takımlar hepsi pasif halde sadece organizsyon profili ve etki bölümü aktif o sebeple mail açamıyorum . çok fazla şey denedim alan adını sildim yeniden açtım farklı kullanıcıya taşıdım . alan adım onaylı ancak mail açacağım bölümler pasif olduğundan hiç bir şey yapamıyorum . yapılabilecek bir şey varsa lütfen desteğinizi rica ederim . Teşekkürler

  Lordiz 26 Ocak 2019, 17:44

  @yusuf; Merhaba. Farklı bir tarayıcıdan yada farklı bir domain ile deneme yaptınız mı? Belki tarayıcıda sorun vardır belki de ekli ana hesapta bir block vardır. Bende bir sürü domain ekli ama hiçbirinde sorun yok.

  Aykut 09 Şubat 2019, 15:26

  Merhaba, değerli bilgiler için öncelikle teşekkürler, firmamızın maili başka bir kullanıcı Yandex Connect kullacısıyken, yeni bir kullanıcı açarak buraya taşıdık, lakin yeni kullanıcı de günlerce alan adı doğrulatma ile uğraştık, sonrasında da çalışan ekleme de tüm bilgiler girildikten sonra ” İşlem tamamlanamadı. 422 hatası oluştu.” hatası veriyor, Yandex yardım 3 haftadır çözmeye çalıştı, bir türlü düzeltemedi, siz böyle bir hatayla karşılaştınız mı? Teşekkürler

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019