Android Cihazlarda Flash Player Kullanmamızı Sağlayan Web Tarayıcıları

Android Cihazlarda Flash Player Kullanmamızı Sağlayan Web Tarayıcıları

Malumunuz Flash geliştiricisi Adobe, bundan birkaç sene önce Android yüklü cihazlar için Flash uygulamasını geliştirmeyi kesmişti . Ancak her ne kadar Adobe, Flash desteğini kesmiş olsa da Android’in önceki sürümlerinde (2.1 ve sonrasında) olduğu gibi Android’in son sürümlerinde de Flash çalışıyor..

>> 2021 Yılı Geldi, Flash Player Emekli Oldu!

DİKKAT! Adobe, 2021 yılı itibari ile Flash’ın fişini çekmeye hazırlanıyor. Artık o tarihten sonra flash uygulamalar görüntülenemeyecek, web siteleri flash player kullanmayacak. Flash’ın yerini tamamen HTML5 alacak.

Peki Nasıl Oluyor?

Adobe’un flash desteğini kestim demesi ve Flash Player uygulamasını Play Store aramalarından çekmesi ile Google’da kendi web tarayıcısı Chrome’dan Flash desteğini çekti. Bu nedenle elinize geçen yeni cihazlarda ne flash uygulaması vardı ne de flash çalıştıracak bir tarayıcı.. Aynı şekilde upgrade ile telefonlarınıza yükleyeceğiniz Android sürümlerinde de, ne Flash uygulaması olacak, ne de flash çalıştıran bir tarayıcı..

Ama biz ne yapacağız? Hemen bakalım ne yapacağımıza..

Not: Artık html5 haricinde pek Flash içeriklerle karşılaşmıyoruz ama olsun.

Android Sürümlerinde Flash Player Kullanmak;

– Öncelikle cihazınızın ayarlarına girip Bilinmeyen Kaynaklar‘dan uygulama yüklemeyi aktif edeceksiniz. (Bunu bir seferlik açıp uygulamayı kurduktan sonra tekrar kapatabilirsiniz.)

Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen Kaynaklar

Android Cihazlarda Flash Player Kullanmamızı Sağlayan Web Tarayıcıları

– Bilinmeyen kaynakları aktif ettiyseniz şimdi sırada Flash uygulamasını cihaza kurmak var. Bunun için Play Store’da indirmelere kapalı olan Flash Player uygulamasının en son çıkan sürümünü bulup indiriyor ve Android cihazımıza kuruyoruz.

– Uygulamayı tabletimize kurduktan sonra son bir işlem kalıyor o da Flash’ın çalışacağı bir web tarayıcısı bulmak. Bunun için elimizde 3 seçenek var. İsterseniz Firefox’u, isterseniz Boat Browser’ı, isterseniz Maxthon Web Browser’ı kullanın ve flash uygulaması yer alan siteleri sorunsuz turlamaya başlayın.

Not: Yazıyı okuduğunuz tarihlerde bu web tarayıcıları Flash desteğini kaldırmış olabilirler. Yazı güncelleme tarihi 27 mart 2019.

Firefox:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.mozilla.firefox

Uygulamayı cihazınıza kurduktan sonra otomatik çalışması için ayarlarına girip plugin’leri aktif etmeniz gerekiyor.

Yolu şöyle; Tarayıcı’da Ayarlar (Settings) > Eklentiler (Plugins) > İzin ver (Enabled)

Maxthon Web Browser (Telefonlar için):

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mx.browser

Uygulamayı cihazınıza kurduktan sonra otomatik çalışması için ayarlarına girip plugin’leri aktif etmeniz gerekiyor.

Yolu şöyle; Tarayıcı’da Ayarlar > Seçenekle > Tarayıcı Ayarları > Flash Video Oynatımı > Her Zaman Açık

Sonuç;

Yukarıdaki iki tarayıcıyı Android yüklü tabletimde test ettim ve Flash uygulamalarda sorun yaşamadım.

Aşağıdaki iki görseli büyüterek bakarsanız sitemin sağında yer alan flash anketin çalıştığını, yine BBC Sport sitesindeki flash videonun da çalıştığını görebilirsiniz.

Android Cihazlarda Flash Player Kullanmamızı Sağlayan Web TarayıcılarıAndroid Cihazlarda Flash Player Kullanmamızı Sağlayan Web Tarayıcıları

Şimdi biz en kötü ihtimali düşünelim, diyelim ki yukarıdaki 2 web tarayıcısı gelen güncellemeler ile Flash desteğini kaldırdılar o zaman ne yaparız? Bu gerçek olursa o zaman yapılacak şey basit, yukarıdaki 2 tarayıcının (bu yazıyı paylaştığım tarihteki) şuan ki sürümlerini apk olarak bulup cihazımıza kurarız ve flash player ile sorunsuz internete devam ederiz..

Üç Tarayıcının Eski Flash Destekli Sürümleri:

Firefox’un sürümü: 15.0.1, Boat Browser’ın sürümü: 4.4.1 ve Maxthon Web Browser’ın sürümü: 2.7.3.1000.