Bilgisayarım Bu Oyunu Çalıştırır Mı?

1200of - Bilgisayarım Bu Oyunu Çalıştırır Mı?

Uzun zamandır web sitesi tanıtımı yapmıyorum, bu yazımda size kısaca bir web sitesini tanıtacağım. Sitenin adı “System Requirements Lab”, sitenin görevi bilgisayarınızdaki donanımı inceleyip hangi oyunların bu bilgisayarda çalışıp çalışmayacağını söylemek. Tabi bunu ufak bir uygulama yardımıyla yapıyor.

Aşağıdaki siteye gidiyorsunuz, siteye girdiğinizde karşınıza bir arama kutusu geliyor. Oyun adını yazıp Can You Run It butonuna basıyorsunuz.

>> System Requirements Lab’a Git

70403165 - Bilgisayarım Bu Oyunu Çalıştırır Mı?

Karşınıza iki seçenek sunuluyor. İlk seçeneği kullanırsanız bilgisayarınıza yardımcı uygulama indiriliyor. Bu uygulama bilgisayarınızın donanım özelliklerini araştırdıktan sonra, oyunun bilgisayarınızda çalışıp çalışmayacağını gösteren bir rapor sunuyor.

Detaylı raporun ekranda belirmesi biraz zaman alır bu nedenle sayfa yenilendiğinde açık sayfada biraz beklemelisiniz, detaylı rapor ekranda göründüğünde ise sol taraftaki kırmızı ve yeşil renkli sembollerden oyunu o bilgisayarda çalıştırıp çalıştıramayacağınızı anlayabilirsiniz.

Analiz sonucu çıkan rapor genelde %80-90 oranında doğruyu göstermekte. Bu nedenle raporda ihtiyaçları kıl payı ıskaladığınız yazıyorsa (düşük bir olasılıkta olsa) oyunu bilgisayarda çalıştırma ihtimaliniz var.

Siteyi tanıtma amaçlı analizi dizüstü bilgisayarımda yaptım, normalde Test Drive Unlimited’ı sorunsuz çalıştıran, Test Drive Unlimited 2 oyununu ise kastırarak çalıştıran bilgisayarımın analizinden aşağıdaki gibi sonuçlar çıktı..

Test Drive Unlimited raporunda oyunun bilgisayarda çalışacağı ancak işletim sisteminin desteklenmeyebileceği vurgulanıyordu, neyse ki Test Drive Unlimited, Windows 7’de hiçbir sorun çıkarmıyor..

oyun1x - Bilgisayarım Bu Oyunu Çalıştırır Mı?

Test Drive Unlimited 2 raporunda ise oyunun bilgisayarda çalışmayabileceği minimum sistem ihtiyacını kıl payı ıskaladığı gösteriliyor, minimum sistem ihtiyacında işlemcinin “intel Core 2 Duo” olması gerektiğini, benim işlemcimin ise ihtiyaçların altında kalan “Pentium Dual Core T4400” olduğunu görüyoruz..

oyun2 - Bilgisayarım Bu Oyunu Çalıştırır Mı?

Not: Bir gün bilgisayarınızda Denetim masası > Ekle Kaldır’a baktığınızda “System Requirements Lab” isimli bir yazılım görebilir ve aradan geçen zamanda bu uygulamanın ne olduğunu unutabilirsiniz bu nedenle aklınızın bir köşesinde bulunsun, o yazılım sitenin bilgisayarınızda analiz yapmak için kurduğu yazılım. Eğer yazılımı kaldırmak isterseniz, çekinmeden kaldırabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner