Bilgisayarımın Şarjı Hemen Bitiyor. Ne Yapabilirim?

Bilgisayarımın Şarjı Hemen Bitiyor. Ne Yapabilirim?

İçinde bulunduğumuz dönemde bilgisayarlar ayrılmaz birer parçamız oldular ve onları taşınabilirlikleri sayesinde istediğimiz her yere götürebiliyor, pilleri sayesinde de elektrik olmayan her yerde kullanabiliyoruz. Belli bir kullanım ömrü olan bilgisayar pilleri, ömürlerini tamamladıklarında yada yanlış kullanımlarda bizi yarıda bırakmaya, işlerimizin aksamasına sebep oluyorlar. Mesela sürekli şarjda kullandığımız bilgisayarımızın pili aşırı aşınmadan ötürü normal ömründen daha çabuk bir şekilde eskiyebiliyor ve bozulabiliyor.

Bu gibi durumlarda bilgisayarımıza yeni pil almak zorunda kalıyor yada bilgisayarımızı sürekli fişe takılı olarak kullanmak zorunda kalıyoruz. Peki bilgisayarımıza pil alacaksak ne yapmamız gerekiyor? Tabi ki en az 50 TL’den başlayarak belli bir ücreti gözden çıkmamız ve bilgisayarımızın modeline uygun seri numarasını taşıyan pili bulmamız gerekiyor. Bilgisayarımıza uyan pilin seri numarasını bilgisayara takılı pilin hemen üstünde bulabiliyoruz ama internet üstünden her modele uygun pili bulmak zor olabiliyor.

Eğer bilgisayarınız eski model ise ve pil arayışlarına girmek istemiyorsanız bilgisayarınızın pilini sağlıklı bir şekilde kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor. Yani bilgisayarınızı fişe takarak kullanacaksanız pili söküp bilgisayarı pilsiz kullanmanız gerekiyor. Bu durumda bilgisayarınıza ve pilinize bir zarar gelmezken aksine pilinizin ömrünü biraz uzatmış olursunuz. Ve tabi bilgisayarınızı şarj için fişe taktığınızda da pili çok fazla şarjda bırakmamanız bilgisayar pilinizin ömrü için önemlidir.

Örnek vermek gerekirse; Bundan 4 sene önce aldığım bilgisayarımın (Packard Bell Tj65) pilini sürekli fişte kullanmamdan ötürü erken bir sürede bozdum. Yani pil çabuk şarj olmuş görünürken, çok da çabuk bitiyor ve bilgisayar kapanıyordu. Tabi çalışmalarımda tam ortasındayken kaybolup gidiyordu.

Daha sonrasında çekilmez hale gelen bu durumun çözümü olarak bilgisayara yeni bir pil almaya karar verdim ve pilin üstünde yazan seri numarasından internette kısa bir araştırma yaparak uygun pili buldum. Yeni aldığım pili bu anlatılanlara göre kullanmaya başladığımda hem pilden vaat edilen performansı (pilde 3-4 saat aktif kullanım) almaya, hemde pilin uzun ömürlü olmasını (bilgisayarda pil kaynaklı aşırı ısınma olmadığı için) sağlamış oldum.