Bilgisayarlar için Msn Messenger Alternatifleri

messenger alternatif zpsa7tuvedd - Bilgisayarlar için Msn Messenger Alternatifleri

Malumunuz 2013 yılında Microsoft’un popüler sohbet yazılımı Msn messenger (Windows Live Messenger), yerini Skype’a devretti. Aradan geçen iki senede Skype’ı sevdiniz mi bilemem ama ben hiç sevemedim ve toplamda 24 saat bile kullanmadım. Mobilde Whatsapp, Line gibi rakiplerinin gerisinde kalan sohbet yazılımı, masaüstünde rakipsiz gibi görünsede orada da bir türlü Msn messenger popülerliğini yakalayamadı. Peki neden?

Msn messenger’ı düşündüğümüzde sıcak, özelleştirilebilir ve samimi bir tasarımı vardı. Eski, tuşlu telefonlarımıza bile sadece Msn, İcq gibi yazılımlar kurulabiliyorken, Whatsapp, Line gibileri henüz yokken, Microsoft bir hata yaptı ve Msn’i geliştirip bir Whatsapp yaratamadı. Tam tersine onu Skype ile öldürdü. Ayrıca ne gariptir Msn messenger’ın yokluğunda benzer alternatiflerde aradan sıyrılıp yükselmeyi başaramadılar.

Asıl konumuza dönersek, o günden bugüne sohbet bilgisayardan mobil telefonlara kaydı, popüler uygulamalar Whatsapp, Line, Snapchat vb. oldu. Peki masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için sohbet yazılımı neler kaldı? Alternatiflerimiz neler oldu?

Bilgisayarlar için 10 Messenger Alternatifi:

Skype: Keşke Microsoft onu bir Whatsapp yapabilseydi ama geleceği göremedi, para uğruna Skype’ı gerilere düşürdü. Hem mobilde, hem normal bilgisayarlarda var fakat çok çekiciliği yok.

Line: Whatsapp’ın en dişli rakibi ve masaüstü sürümüde gayet kullanışlı. Tasarımda biraz daha hafifliğe ve pratikliğe yönelmeliydiler ama onlar Line’ı Facebook’a çevirmeye çalıştılar.

Facebook Messenger: Harici bir yazılımı henüz yok ama Facebook üzerinden veya mobil uygulamaları ile, iyi bir msn alternatifi olmayı başardı. Aslında Whatsapp’ı satın aldıktan sonra ona ihtiyaçları kalmamıştı fakat hala ikiside ayrı ayrı varlığını sürdürüyor. Bence Mark Zuckerberg Whatsapp’ın adını messenger yapıp, Messenger’a da masaüstü yazılım getirerek her alanda tek uygulamaya gitmeli.

– Signal: Adı çok bilinmeyen ama gizliliğe büyük önem veren bir uygulama. Hem Android hemde Apple ios sürümünü bulabileceğiniz uygulama artık masaüstü desteği de sunuyor. Signal masaüstü özelliği ufak bir Chrome eklentisi kurularak aktif ediliyor. Nasıl yapılacağına bu bağlantıdan bakabilirsiniz.

Telegram: Whatsapp’ın arkasından koşturan ve her platformu iyi kullanan bir başka sohbet uygulaması. Hem Whatsapp gibi web sürümü var, hemde masaüstü yazılımları mevcut. Tabi bir çoğu gibi onuda sadece Telegram’ı olanlarla yazışmak için kullanabiliyoruz.

WeChat: Çinlilerin, yarım milyar kişinin kullandığını iddia ettiği Whatsapp benzeri sohbet uygulaması. Whatsapp ve Telegram gibi hem web sürüm, hemde masaüstü yazılımları var.

ICQ: Hala icq kullanan var mı bilemiyorum ama o kendini çok yeniledi. Hem mobil uygulaması var, hemde masaüstü sürümler için uygulamaları var.

Google Talk (Hangouts): Google geleceği gördü ve Msn benzeri yazılımını, Whatsapp gibi bir yapıya büründürerek mobile kaydırdı. Her ne kadar çok popüler olamasa da Hangouts adını alan sohbet yazılımı hem mobilde, hemde masaüstünde varlığını sürdürüyor. Masaüstü kullanım için üç seçeneğimiz var; Chrome tarayıcımıza eklentisini kurmak, Gmail’de online olmak, Google+’da online olmak.

Trillian: 15 yıldır varlığını sürdüren bir msn messenger alternatifi. Geleceği gördüler (ama belki biraz geç kaldılar bilemiyorum) mobile de ağırlık verdiler fakat çok fazla popüler olamadı.

Şimdilik benim aklıma gelenler, araştırıp bulduklarım bunlar. Bir zamanlar Digsby, Amsn, eBuddy gibi seçeneklerde vardı ama büyük kısmı şimdi yoklar. Bu sebeple listemizde 10 tane uygulama var. İnşallah içlerinden biri işinizi görür. Eğer unuttuğum kaliteli uygulamalar varsa lütfen yorum olarak yazın.

– Reklamlar –

adbanner