Bill Gates’den Dünyanın İlk Bilgisayar Oyunu “Donkey.bas”

ilk bilgisayar oyunu donkey bas - Bill Gates'den Dünyanın İlk Bilgisayar Oyunu "Donkey.bas"

Dünyanın ilk bilgisayar oyununu Bill Gates’in programladığını biliyor muydunuz? Evet, doğru. Bill Gates ve arkadaşı Neil Konzen, 1981 yılında gecenin saat 4’ünde ellerindeki IBM prototipi üzerinde basit bir oyun programladılar. Ve dünyanın ilk bilgisayar oyunu kabul edilen bu oyuna “Donkey. Bas” adını verdiler. Oyunda tek bir amaç vardı; kontrol ettiğiniz araç ile yoldaki eşeklere çarpmadan en uzun mesafeyi kat etmek. 

donkey.bas - Bill Gates'den Dünyanın İlk Bilgisayar Oyunu "Donkey.bas"

Yukarıda Donkey.bas oyunundan hazırlanmış bir gif görüyorsunuz. Oyun sadece bundan ibaret. Çarptığınız an kaybediyorsunuz.

Yaşı 30 ve üstü olanların aklına hemen 90’lı yıllar gelecektir. Tetrislerde de buna benzer bir oyun vardı. Sürekli sağ sol yaparak önümüzdeki küp araçlara çarpmadan en uzun mesafeyi yapmaya, en yüksek puanı alıp rekor kırmaya çalışıyorduk.

tetris brick car - Bill Gates'den Dünyanın İlk Bilgisayar Oyunu "Donkey.bas"

Tabi teknoloji gelişti, devir değişti. Şimdilerde o tarz oyunlara bakan yok. En basitinden Traffic Racer bile yeni nesile sıkıcı geliyor. Ama haklısınız.

Traffic Racer, 2010’lu yılların Donkey.Bas‘ı..

Donkey. bas ise 80 ve 90’lı yılların Traffic Racer‘ı.

Bir on sene sonra neyin moda olacağını bilemiyoruz.

  • Eğer Donkey.bas hoşunuza gittiyse yada bir kez oynayıp geçmişe dönmek isterseniz bu bağlantıdan orijinal oyunu oynayabilir,
  • Akıllı telefon veya tablet bilgisayarınız varsa bu bağlantıdan Donkey Racing isimli Donkey.bas klonunu deneyebilir,
  • Yine akıllı telefon veya tablet bilgisayarınızdan sizi 90’lı yıllara götürecek olan Road Fighter oyununu deneyebilir,
  • Yada “beni bunlar kesmez” diyorsanız bu bağlantıdan Traffic Racer ve benzerlerini deneyimleyebilirsiniz. Benim favorilerim Redline Rush ve Traffic Tour.

– Reklamlar –

adbanner