LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Bumblebee ve Nvidia Kaynaklı Pardus Tty Komut Ekranı Sorunu - linux

Birkaç gündür Pardus ile aramız gayet iyiydi. Dün, ileri bir tarihe planladığım Pardus oyun performansı yazım için denemeler yaparken Nvidia ekran kartım ve dolayısıyla Bumblebee kaynaklı bir arızaya sebebiyet vermişim, sorunu bugün fark ettim. Aslında her şey gayet normaldi ve bilgisayarı sorunsuz kapanmıştı, fakat bugün bilgisayarı açmaya kalktığımda karşıma bir komut ekranı geldi!

Aşağıda göreceğiniz üzere, ekranda siyah fon ve siyah fonda da sadece bu mesajlar vardı. Masaüstü hiçbir şekilde açılmıyordu.

Bumblebee ve Nvidia Kaynaklı Pardus Tty Komut Ekranı Sorunu - linux

Not: Sanırım bu TTY, Msdos gibi sistem kurtarmayla alakalı bir konum. Masa üstünde iken CTRL + ALT + F1 tuşlarına basarsanız bu ekran geliyor. Buradan normal şekilde çıkmak içinde CTRL + ALT + F7 tuşlarına basmanız yada komut satırına sudo reboot yazmanız gerekiyor. Ancak bir arıza varsa, sistem direk burayı açıyor ve yukarıdaki yöntemlerle çıkamıyorsunuz. Önce sorunu çözmeniz gerekiyor.

Kullanıcı adım ve şifre ile giriş yapınca, sadece komut girilebilen ekran olarak kalıyordu..

İlk komut olarak startx yazdım, birkaç hata mesajı geldi;

startx doesn't work
unable to connect to X server
xinit: server error
vb. bir sürü şey..

Şu komutu yazdım;

sudo systemctl start lightdm.service

Yine benzer hatalar..

Destek sayfalarına baktığımda doğru düzgün sonuçlar yoktu, Pardus’u baştan yükleyin diyen birisi vardı, ama ben sorunun kaynağının dün kurcaladığım Bumblebee, nvidia driver, nvidia-xconfig, nvidia-settings dörtlüsü olduğunu; X server, /var/log/Xorg.0.log gibi kayıtlardan (komut: cat /var/log/Xorg.0.log) az çok anlamıştım. Bunu komutlarla aşmalıydım!

Debian, Ubuntu, Linux Mint, AskUbuntu gibi yabancı forumlara daldım, araştırdım durdum..

Her komutu kullanmak istemediğim, sistemi gereksiz komutlarla daha fazla bozabileceğim için mantıklı gelenleri tek tek denedim..

İlk olarak şu komut ile;

sudo apt-get install --reinstall xorg

Xorg’u baştan kurmasını istedim. Sanırım bunu başardı. Hata mesajı vermemişti. Belki de sistem düzelmiştir diye bilgisayarı yeniden başlattım. Ama yine aynı hata ekranı geldi..

Aşağıdaki komutu;

startx --:1

..deneyeyim dedim, hata verdi. Belki sistem kendini günceller ise sorun çözülür dedim, şu komutu çalıştırdım;

sudo apt-get update

Güncellemeyle alakalı bir şeyler oldu. Sanırım güzel şeyler oldu ve son olarak şu komutları kullandım;

sudo Xorg -configure
sudo cp /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf

Bu komutlardan da bir hata bildirisi almayınca meraktan bilgisayarı kapatıp, yeniden başlattım. Hiç umudum yoktu ama Pardus oturum açma ekranı karşımdaydı.

Tamamen şans mı desek? Biraz yatkınlık mı oluştu bu işlere desek?.. Format atmadan, yeniden Pardus kurmadan Bumblebee + Nvidia sorununu çözmüştüm.

Sistem şuan gayet düzgün, eski gibi çalışıyor. Fakat Bumblebee ayarları sıfırlanmış, Nvidia driverları silinmiş olabilir diye biraz kontrol yaptım;

inxi -G

Komutunu çalıştırınca sonuçlarda hem intel hemde Nvidia kartım görünüyordu.

Synaptic Paket Yöneticisine gittim, Bumblebee arattım, her iki uygulamada (Bumblebee, Bumblebee-Nvidia) yüklü görünüyordu.

Başlat menüsünde Bumblebee İndicator aynen duruyordu.

Steam’den bir oyun açtım, riske girip Nvidia kartını kullandırarak (optirun %command%) bir oyun başlattım; oyun sorunsuz açıldı! (Fakat saatin orada aktif bir uygulama çıkmıyor artık. Bumblebee belki düzgün çalışmıyor..)

Sonra bilgisayarı yeniden başlattım! Neyse ki yine hiçbir sorun çıkmadı.

Sanırım bu kazayı formatsız bir şekilde atlattım. Bu sebeple de “Pardus’u baştan yüklemeden önce belki sizinde işinize yarar” diyerek bir yazı yazarak paylaşmak istedim. Ki eğer sizin işinize yaramazsa, tekrar sistemi bozduğumda komutların elimin altında olması da hiç fena olmaz. :))

Konuyla alakalı soru sorabilirsiniz ama sorunun Bumblebee kaynaklı olduğunu unutmayın. Sizde komut ekranına düşmenin sebebi; başka bir driver olabilir, donanımsal olabilir, sistem çökmüş olabilir, bunları araştırmadan benim kullandığım komutları kullanmak, sizin sorununuza derman olmayabilir. Eğer bu konuda ekstra doyurucu bilgiler barındırıyorsanız lütfen konu altından yorum yazarak bizlere katkıda bulunun.

İlerleyen süreçte Bumblebee kaynaklı bir sorun yaşarsam yada uygulamanın devreye girmediğine emin olabilirsem, önce sistemden kaldırıp sonra tekrar baştan Bumblebee + Nvidia kurulumu yapmayı planlıyorum. Fakat şuan bir sorun görünmüyor.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 2 Ekim 2018 tarihinde yayımlanmıştır.


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019