Call of Duty Modern Warfare 3 Multiplayer Botlu Oynama

modern warfare3 bot - Call of Duty Modern Warfare 3 Multiplayer Botlu Oynama

Benim gibi elinde yasal COD: MW3 olanlar için çok önemli bir konu ile karşınızdayım. Neden önemli? Çünkü oyunu online oynamaya kalktığınızda sunucularda ya adam bulamıyorsunuz yada hileciler yüzünden ağız tadıyla oyunu oynayamıyorsunuz. Yani single modu hariç oyun elinizde patlıyor.. Peki Modern Warfare 3’ü botlarla oynayabiliyor muyuz? Sorunun cevabı “Evet” fakat hoşunuza gitmeyecek iki mevzu var..

>> Call of Duty Mobil Oyunu “Call of Duty: Legends of War”

Önce kötü haberi vereyim, sonrasında Modern Warfare 3’ü botlu oynamanın yolunu paylaşayım.

 1. Belki biliyorsunuzdur COD yapımcıları oyunlarında mod kullanılmasını istemiyor bu sebeple çoğu mod engellendi ve mod yükleyenlerde banlandı (banlanıyor). Örneğin eskiden Teknomod isimli bir mod vardı ve onun üzerinden COD oyunlarını botlu oynayabiliyorduk. Sonradan bu destek kesildi. Yani bu yazımdaki yöntemi denediğinizde yasal Steam kullanıcılarının MW3’de ban yeme ihtimali var.
 2. İlla ki ban yiyeceksiniz diye bir şey yok fakat bot scripti geliştiren arkadaş uyarmış, benimde görevim önce uyarmak. İkinci durum ise şu; bot uygulamasını hayata geçirdiniz, oyuna botları attınız.. Botlar aptal! Boşluğa ateş eden, size karşı koymayan salak botlar var! Araştırdım, araştırdım, ne yazık ki buna bir çözüm bulamadım.

Eğer aptal botlar işinize geliyorsa geçelim neyi? nasıl? yaptığımıza..

Bot kurulumunu yasal MW3 Steam sürümünde denediğim için korsan sürümlerde durumu bilemiyorum. Ona göre okumaya devam edin.

Karışıklık olmaması için sırayla ilerleyelim; 

 1. Önce Steam’den yasal Cod: MW3 Multiplayer oyununu bilgisayarınıza indirin. (14 gb boyutunda..)
 2. Sonra Steam uygulamasında üst menüden; Kütüphane > Araçlar > Call of Duty: Modern Warfare 3 – Dedicated Server uygulamasını indirin. (1.6 mb boyutunda..)
 3. Şimdi aşağıdaki bağlantıdan server bot paketini indirin.

>> Server Bot Paketi İndir

Kuruluma geçelim;

 1. İndirme işlemleri tamam ise önce Steam oyun dizinindeki Call of Duty Modern Warfare 3 klasörünün tamamını aynı konuma kopyalayın, sonrasında kopya klasörün adını mw3server olarak değiştirin. (Evet, toplam 28 gb boş alan lazım.)
 2. İndirdiğiniz bot paketini masa üstüne çıkarın. İçinde 3 klasör ve bir okuma belgesi göreceksiniz. Belgede ingilizce kurulum vb. bilgiler var. İsterseniz oradan da yardım alarak klasör kopyalama işlemlerine geçin..

“Put in admin folder” klasöründeki dosyaları “mw3server\admin” klasörü içine,
“Put in server folder” klasöründeki dosyaları “mw3server” klasörü ana dizinine,
“Put in Players2” klasöründeki dosyaları da “mw3server\players2” klasörü içine kopyalayın.

(Muhtemelen ana dizinde players2 klasörü olmayabilir, players2 adında klasör oluşturup dosyaları oraya kopyalayın.)

Dosya kopyalama işlemleri bitti, şimdi ufak ayarlamalara geçiyoruz..

 1. mw3server klasöründe iw5mp_server.exe dosyasını bulun, istediğiniz yerde bir kısayol oluşturun. Sonrasında kısayol da sağ tıklayıp Özellikler > Kısayol yolunu izleyerek Hedef kısmını bulun.
 2. Hedef bölümünde exe dosyası konumunun yazdığını göreceksiniz, exe’den sonra bir boşluk verip sonrasına aşağıdaki komutu ekleyin. (Sonrasında Uygula > Tamam diyerek çıkın.)
 +start_map_rotate +set sv_maprotation default

Server için kısayol oluşturduk, sırada serverı çalıştırmak, oyunun yasal Steam sürümünde ufak bir ayarlama yapmak var. Sonrasında offline server’ımıza bağlanıp oyuna bot atacağız. (Güvenlik duvarı veya virüs taramanızdan kaynaklı server engellenirse sorunlar çıkabilir!)

 1. iw5mp_server.exe kısayol dosyasına tıklayıp çalıştırın. (Beyaz fonlu bir komut penceresi açılacak. En sonda “Spawn map (mp_dome, war) complete.” yazıyorsa devam edelim.. Bu pencereyi kapatmayın.)
 2. Steam üzerinden COD: MW3 Multiplayerı bulup başlatın. (Arka planda iw5mp_server.exe açık!)
 3. Oyunu açtıysanız Options > Dedicated Server yolunu izleyin, karşınıza çıkan iki seçeneği de No yerine Yes yapın.
 4. Oyunun ana ekranına geri dönüp, Server bağlantısına tıklayın. Ardından server listesinde LAN sekmesine geçin. Alt sıradan Refresh butonuna tıklayıp listede Bots server yazısının çıkmasını sağlayın.
 5. Bots server karşınızda ise üzerine tıklayıp sağ alttan Connect butonu ile oyuna dalın.
 6. Dome haritasına girdiğinizde ortada hiç bot olmayacak. Klavyeden Y tuşuna basıp sohbet kutusuna !bot10 yazın, enter tuşuna basın.

Eğer kurulumu doğru yaptıysanız oyuna 10 adet bot girecek. Ancak yazımında başında belirttiğim gibi botlar aptal! Bu durumdan memnunsanız “sinek” avlamaya başlayabilirsiniz.

İyi oyunlar!

ALTERNATİFLER: 

Modern Warfare 3’ün aptal botları hoşunuza gitmediyse ve illa ki botlu COD oyunu oynamak istiyorsanız alternatif olarak şunları önerebilirim;

 • Modern Warfare 2: Moddb sitesinden bot paketi indirebilirsiniz. Mw3 botları gibi aptal değiller.
 • Black Ops 1: Bot paketi indirmeden direk custom game altından botlu oyun başlatabilirsiniz.
 • Black Ops 2: Bot paketi indirmeden direk custom game altından botlu oyun başlatabilirsiniz.

SON NOTLAR: 

 • Oyuna eklenen 10 botun 5’i sizin takıma, 5’i diğer takıma eklenecek. İsterseniz !bot4, !bot8 yazarak farklı sayıda bot atabilirsiniz.
 • Oyun tdm (team deathmatch) modunda başlayacak. İsterseniz ffa (free for all: takımcılık yok, herkes birbirini öldürür.) moduna da geçebilirsiniz. Bunun için mw3server\admin klasöründeki default.dspl dosyasını not defterinde açar;
*,tdmbots_default,1
mp_dome,tdmbots_default,100

komutunu tümden;

*,ffabots_default,1
mp_paris,ffabots_default,100

şeklinde değiştirirsiniz.

(Bu sayede etrafa rastgele ateş açan botlardan birinin sizi vurma ihtimali artmış olur. Botlar salak salak etrafa sallar, mermileri bitince de sinek gibi avlanırlar. paris kısmına istediğiniz harita adını yazarak standart haritayı ona ayarlayabilirsiniz. Bu sayede komut ile yeni harita başlatmanız gerekmez.)

 • Oyunda killstreaks’lar kapalı olacak. İsterseniz bunu da mw3server\admin klasöründeki ffabots_default.dsr dosyasını not defterinde açıp; 2. satırdaki allowKillstreaks “0” durumunu allowKillstreaks “1” olarak değiştirerek aktif edebilirsiniz.
 • Bot olayından vazgeçerseniz mw3server klasörünü tümden silebilirsiniz. Sonrasında oyunun orijinal Steam sürümünden online oynamaya devam.
 • Oyunda Dome haritası yerine farklı bir harita başlatmak istiyorsanız; Server komut penceresinde alt komut girilen kısma aşağıdaki haritalardan istediğinizi map mp_haritaadı şeklinde yazıp, enter tuşuna basın. Bir süre sonra o harita ile sunucu aktif olacak.

Mevcut haritalar;

mp_alpha (lockdown)
mp_bootleg (bootleg)
mp_bravo (mission)
mp_carbon (carbon)
mp_dome (dome)
mp_exchange (downturn)
mp_hardhat (hardhat)
mp_interchange (interchange)
mp_lambeth (fallen)
mp_mogadishu (bakaara)
mp_paris (resistance)
mp_plaza2 (arkaden)
mp_radar (outpost)
mp_seatown (seatown)
mp_underground (underground)
mp_village (village)

Örneğin: map mp_paris > enter. Server, Resistance haritasında çalışacak.

Keşke botları akıllı yapmanın yolu olsaydı ama ben böyle bir yol bulamadım. Eğer ilerleyen zamanda alternatif çözüm olursa yazı altından paylaşacağım.

– Reklamlar –

adbanner