D-Smart Modüllü Abonelik Hizmeti “D-Fix”

dsmart dijital platform - D-Smart Modüllü Abonelik Hizmeti "D-Fix"

Birkaç gündür televizyon kanallarında reklamları dönüyor; “D-Fix, kablo ve uydu alıcısı kalabalığına elveda!”.. “Acaba yeni bir teknoloji mi yarattılar?” heyecanı ile reklamı izlerken, reklamın sonunda yıllardır var olan modüllü (kartlı) peşin abonelik hizmetinden bahsettikleri anlaşıldı..

Eskiden D-Smart’ta modüllü üyelik var mıydı tam hatırlamıyorum ama (sanki vardı) reklamlarda  D-Fix’i görünce fiyatları merak edip, D-Smart web sitesine bir göz attım.. Keşke bakmasaydım..

Keşke‘nin açıklamasına gelmeden önce modül mevzusunu açıklayayım, sonrada D-Fix fiyatlarına bakalım..

Modül Mevzusu Nedir?

Uzun zamandır dünya genelinde kullanılan bir şey, uydu alıcılara ve tv’lere takılabilen, şifre çözücü modüller, kartlar. Bildiğim kadarıyla yayınlar paket olarak satılıyorsa modül + kart, tüm yayınlar tek pakette satılıyorsa sadece modül olarak temin ediyorsunuz ve aktivasyonu yaptırdıktan sonra süre bitimine kadar şifreli yayınları şifresiz izleyebiliyorsunuz.

Bir dijital yayın platformu (Örneğin D-Smart), şifreli yayın açabilen modülünü (ve modül kartını) 1 yada 2 yıl için peşin (yada aylık) fiyatla size sunuyor, sizlerde bu modülü, modül uyumlu televizyonunuz veya uydu alıcınıza takarak şifreli yayınları şifresiz, yasal şekilde izlemeye başlıyorsunuz. Tabi modüllü üyelikte 1 yıllık veya 2 yıllık paket alınması (yada süreli taahhüt sözü verilmesi) şart koşulurken, sadece Türksat uydusunda yer alan kanalları ve seçtiğiniz paketlerdeki kanalları izleyebiliyorsunuz.

Modül için ödeme yaptığınız süre dolduğunda ise ya tekrar ödeme yapıp abonelik tazeliyor yada para ödemeden platform ile bağınızı bitiriyorsunuz. Filbox’da modül sizde kalırken, D-Smart modülü de geri alıyor..

(Türkiye’de modüllü abonelik satışında Filbox, D-Smart ve Digitürk aktif durumdalar. Tivibu’da ise henüz bu tarz bir atılım yok.)

D-Smart D-Fix’de Ne Var Ne Yok?

İlk ve doğal olarak fiyata bakıyor, sonra bize verdikleri paketlere, tv kanallarına bakıyoruz.

Fiyatlar biraz uçuk.. Peşin satışta sadece 24 aylık abonelik satışı var ve 575 TL’den başlıyor, 1500 TL’ye kadar gidiyor. Ayrıca modül için 40 TL kurulum ücreti alırlarken, sözleşme bitiminde modülü geri alıyorlar.

Peşin 24 ay haricinde seçenek yok mu? Şimdilik peşin tek seçenek bu. Aylık abonelik uyar derseniz; 12 ay veya 24 ay taahhütlü seçenekler var. Başlangıç fiyatı aylık 24 TL’den 70 TL’ye doğru gidiyor ve yıllık olarak hesapladığınızda yine 2 yıl için en az 600 TL ödemeniz gerekiyor.. 1 yıl için en az 360 TL ödeyeceğinizi düşündüğünüzde tabi ki size sundukları hizmet büyük merak uyandırıyor.

Bazılarınız sinema salonları ile kıyaslama yaparak fiyatların uygun olduğunu söyleyebilir ama şöyle de bir durum var; zaten Türksat uydusu üzerinde 1000’e yakın tv kanalı yer alıyor ve başta büyük ulusal kanallar olmak üzere çoğunda izlemeye değer içerikler, filmler, belgeseller bulunuyor. Neden daha uygun fiyatlı olmasın?

Paramızın Karşılığında Ne Veriyorlar? 

Hemen tv kanallarının ve paketlerin yer aldığı sekmeye bakıyoruz. Fiyatlandırmada yazan paketlerle hangi kanalları izleyebileceğimiz net olarak yazılmamış. Yani aylık 24 TL ödeyeceğiniz Aile paketinde hangi kanallar yer aldığı belli değil. D-Smart’ı ararsanız bilgi verirler ama muhtemelen sözleşmeyi de o ara imzalatı verirler..

Aynı şekilde Aile – Spor, Sinema – Dizi, Sinema – Dizi – Spor ve Mega paketlerinde hangi kanalların yer aldığı da yine belirtilmiyor.

D-Smart kanal listesine bu bağlantıda Kanallar sekmesinden ulaşabiliyoruz ve Sinema, Dizi, Belgesel, Çocuk, Spor gibi kategorilerden platformdaki tv kanallarının isimlerine ulaşabiliyoruz. İyi güzel ama bunun yerine paketlere yönelik bir listeleme daha mantıklı ve açıklayıcı olmaz mıydı? Bence olurdu..

Ayrıca tanıtım sayfasında yer alan 4K yayın keyfi! notu da biraz gerçeklerden uzak kalmamış mı? Türkiye’de şuan sadece TRT 4K isimli devlet kanalı 4K içeriği şifresiz sağlarken, televizyonumuz 4K destekledikten sonra D-Fix’e ne ihtiyacımız var?..

Sonuca Gelirsek; 

D-Fix reklamını izleyerek beklentinizi yüksek tutmayın. Filbox’un yıllık 150 TL aldığı modül hizmetinden pek bir farkı yok. Parayı fazla verirseniz birkaç tv kanal seçeneğiniz daha oluyor ama yıl boyunca her gün bu kanalların kaç tanesini izliyorsunuz? Bu çok önemli..

Ayrıca şunlara da dikkat etmeniz gerekiyor..

– D-Fix satın alacaksanız öncelikle paketlerdeki tv kanallarını öğrenmelisiniz. Türksat uydusundaki şifresiz yayınlar haricinde seçeceğiniz pakette hangi kanalları sunuyorlar?

– Verdikleri modül, uydu alıcınız veya televizyonunuz ile uyumlu mu? Süre bitiminde modülü alıyorlar mı? Modülün başına bir şey gelirse ücret talep ediyorlar mı? Sözleşme devam ederken modül arızalanırsa ne yapıyorlar?

– Uydu alıcınızın ayarları tam yapılı mı? D-Smart şifreli frekans paketlerinin hepsine sorunsuz erişebiliyor musunuz?

– Taahhüt sözleşmesinde neler yazıyor?

Şahsi Görüşüm;

Eğer yayın platformlarını araştıran biriyseniz ücret/hizmet kıyaslamasını iyi yapmanızı ve sizi neyin ilgilendirdiğini iyi düşünmenizi öneriyorum. Dizi, Sinema seviyorsanız sadece bu tarz paketlere yönelin, Belgesel seviyorsanız belgesel kanallarına yönelin, sürekli tv izleyemiyorsanız bu platformların cep telefonu ve tablet bilgisayarlar üzerinden erişilen hizmetlerine (Örneğin D-Smart Blu, Tivibu gibi seçeneklere) yönelin. Tüm seçenekleri araştırmadan size sözleşme imzalatmalarına fırsat vermeyin..

Sorularınız, eleştiri veye eklemek istedikleriniz olursa yorum panelinden yazabilirsiniz.

D-Smart Kampanyalar: https://www.dsmart.com.tr/kampanyalar 
Digitürk Kampanyalar: http://www.digiturk.com.tr/digiturk-kampanyalari/kampanyalar/ 
Tivibu Kampanyalar: http://www.tivibu.com.tr/kampanyalar

– Reklamlar –

adbanner