LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

DATRON RTA-1030 Kablosuz Modem Kurulum - windows-destek

Yukarıda resimde gördüğünüz RTA 1030 model Datron Kablosuz modem bilindiği gibi ucuzluğu nedeniyle çok tercih ediliyor bende kablosuz bağlantı sağlama amacıyla bu modemden aldım ve kurulum yaparken kurulum aşamalarını da bilmeyenlere faydalı olması için anlatmak istedim… Aşağıdaki yazımda modemin kurulumu ve şifrelenmesini bulabileceksiniz..

Yeni bir kablosuz modem aldınız ve modemin kurulumu yapacaksınız, eğer bu konularda pek bilgili değilseniz anlatım sizlere gayet yardımcı olacak resimlere ve anlatımımdaki noktalara dikkat etmeniz yeterli..

Bildiğiniz gibi modem kurulumu yaparken bizlere internet servis sağlayıcının verdiği kullanıcı adı ve şifre gerekiyor eğer bu bilgiler elinizdeyse kuruluma başlayabilirsiniz..

Kurulumu üç aşamada değerlendirebiliriz birincisi usb bağlantı ile kullanım için cd ile kurulum ikincisi ethernet bağlantısı ile kullanım için cdsiz kurulum ve kablosuz bağlantı için yine cd’siz kurulum…

Yani anlayacağınız modem ile gelen cd bizlere sadece usb bağlantı ile kullanım kurulumunda gerekiyor.. Aldığınız modemi kablosuz veya ethernet kablosu ile kullanmanız daha mantıklı olacağı için usb kurulumu anlatmıyorum…

Modemin adaptörünü fişe takıp modemin ethernet kablosunu bilgisayarın ethernet girişine bağlayın ve ardından modemi açın.. (Kablosuz ağ kurulumunda ilk defa modemi ayarlayacağımızdan bilgisayar ile modemi birbirine ethernet kablosu ile bağlıyoruz daha sonra kablosuzda kullanabileceksiniz..)

Modemimiz açıldıysa şimdi internet tarayıcımızı (Chrome, Firefox, Edge, İnternet explorer vd.) açalım ve adres satırına şunu yazalım..

192.168.1.1

ve enter tuşuna basalım..

Kısa süre sonra ekrana kullanıcı adı ve şifre soran kutu gelecek burada kullanıcı adına admin şifreye de admin yazıp tamam tıklıyoruz..

Modemin kurulum sayfası karşımızda.. Sol taraftaki Quick Setup bağlantısına tıklıyoruz. Karşımıza bir ekran gelecek ve bu ekranda “Auto Scan Internet Connection (PVC)” yazısının solunda tik olacak, onu kaldırmadan next butonuna basıyoruz. Böylece modem gerekli birkaç ayarı kendisi buluyor…

DATRON RTA-1030 Kablosuz Modem Kurulum - windows-destek

Next butonuna bastıktan sonra bir süre sistem taraması yapıp gerekli ayarları bulacak ve bulduğunda aşağıdaki resimde görülen ekran gelecek. Bizlerde Next butonuna basacağız…

DATRON RTA-1030 Kablosuz Modem Kurulum - windows-destek

Bir sonraki ekran aşağıda görülüyor. Bu ekranda İP adres seçimi soruyor. Bizler “İP’yi otomatik al” seçiliyken hiç bir şeyi değiştirmeden Next tıklıyoruz..

DATRON RTA-1030 Kablosuz Modem Kurulum - windows-destek

Karşımıza gelen dördüncü ekranda ttnet kullanıcı adı ve şifremiz soruluyor resimdeki gibi geçerli yerlere ttnet kullanıcı adınızı (sonunda @ttnet olacak) ve ttnet şifrenizi yazıyorsunuz. Ardından Always on seçip Next tuşuna basıyorsunuz… (Süperonline, Türknet, Vodafone vs. farklı bir iss kullanıyorsanız, onların verdiği bilgileri gireceksiniz.)

DATRON RTA-1030 Kablosuz Modem Kurulum - windows-destek

Beşinci ekran aşağıda görülüyor. Bu ekranda da hiç bir şeyi değiştirmeden Next tuşuna basıyoruz ve ilerliyoruz…

DATRON RTA-1030 Kablosuz Modem Kurulum - windows-destek

Altıncı ekranda girdiğimiz ayarları gösteriyor. Hiçbirşey yapmadan (zaten yapamıyoruz) Finish butonuna basıyoruz..

DATRON RTA-1030 Kablosuz Modem Kurulum - windows-destek

Yedinci ekranımız aşağıda görünüyor. Finish butonuna bastıktan sonra bu ekran geliyor. Modem yeniden açılırken biz hiç bir şey yapmadan bekliyoruz..

DATRON RTA-1030 Kablosuz Modem Kurulum - windows-destek

Modem açıldıktan sonra aşağıdaki ekran geliyor. Bu ekranda bağlanmaya hazır olduğunuz yazıyor. Connect tuşuna basarak ilk bağlantı denemesini gerçekleştiriyorsunuz.. Connect butonuna bastığınızda 30’dan geri sayarak sistem bağlanmayı deneyecek (ufak bir ihtimal) bu 30 saniye bittiğinde bağlantı kurulursa dokuz numaralı ekran gelecek ama eğer yine 30 saniyenin bitiminde tekrar sekiz numaralı ekran gelirse bir kez daha Connect tuşuna basacak ve 30 saniye daha bekleyeceksiniz…

DATRON RTA-1030 Kablosuz Modem Kurulum - windows-destek

Yukarıdaki aşamalarda başarı sağlandıysa dokuz numaralı ekranımız, yani alttaki ekran gelecek. Bu ekranda internetin artık bağlı olduğu görülüyor…

DATRON RTA-1030 Kablosuz Modem Kurulum - windows-destek

Artık modeminizin ethernet üzerinden kurulumunu başardınız. Ancak işimiz bitmedi, bildiğiniz gibi modemimiz kablosuz bir modem, komşuların bedava otlanmaması için Wifi ağımızı şifrelememiz gerekiyor.

DATRON RTA KABLOSUZ AĞ ŞİFRELEME

Az önce kurulumunu yaptığımız modemimizin kurulum sayfasını kapatmıyoruz ve hemen ekranda yukarıdaki Wireless başlığına tıklıyoruz..

Wireless başlığına tıkladıktan sonra açılan sayfada soldan Security bağlantısına tıklıyoruz.. Bu sayfada kablosuz bağlantımızı şifre ile korumaya alacağız.

Yapmanız gereken şifreleme ayarları aşağıdaki resimde görülüyor. Resme bakarak sırayla işlemleri tamamlayın..

Wireless Security kutucuğunda Mixed WPA2-PSK / WPA PSK seçiyoruz.

Data encryption kutucuğunda TKIP+AES seçiyoruz..

Şifreleme formatı olarak ACSII characters seçili iken hemen altındaki Pre-Shared Key kutusuna ağımızın korunmasını sağlayacak şifreyi giriyoruz!!

Şifre en az 8 karakter olacak ve şifreyi unutmalara karşı ilk önce bir kağıda yazıp daha sonra kutucuğa yazın.. Son alanda ise 0 (sıfır) yazıyor onu hiç ellemeden Apply butonuna basın..

DATRON RTA-1030 Kablosuz Modem Kurulum - windows-destek

Sayfa kayıt yaptıktan sonra aynı ekranda kalacak. Artık modem ayarları sayfasını kapatabilir veya isterseniz modeminizin wireless ağda görünecek adını seçip sonra internete dalabilirsiniz…

İnternete girmeden önce modemime isim vereyim diyenler, mevcut şifreleme sayfası açıkken sol taraftaki Basic Settings bağlantısına tıklayın.

DATRON RTA-1030 Kablosuz Modem Kurulum - windows-destek

Yukarıdaki ekranda “Wireless Network Name (SSID):” kutusunun sağında standart olarak Datron-xxxx gibi birşey yazıyor. Eğer siz bunu değiştirmezseniz herkes sizin wireless ağınızı bu isimle görecektir. Eğer aklınızda başka bir isim varsa o kutuya o ismi yazın ve ardından başka bir şeyi değiştirmeden Apply butonuna basın. Kayıt tamamlandığında en altta anlattığım modem şifresi değiştirme işlemine geçebilir veya internetin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz…

Şifrelemeyi doğru yaptım mı ?

Bu sorunun cevabını merak edenler kablosuz bağlantıya sahip laptopunuz veya diğer wireless özellikli araçlarınızdan mevcut ağları tarattığınızda Datron adıyla veya sizin verdiğiniz isimle wireless ağınızı göreceksiniz. Ağa bağlan komutu ile ağa girmeyi denediğinizde bir kutu gelmesi ve şifre sorması gerekiyor. Eğer bu oluyorsa şifreleme işlemini başardınız, ilgili kutuya belirlediğiniz wireless şifresini girin ve wireless ağınıza girmeyi deneyin. Sorunsuz bir şekilde ağa bağlanıp internete de girebiliyorsanız, wireless şifreli kurulumu da tamamladınız geçmiş olsun.

MODEM GİRİŞ ŞİFRESİNİ DEĞİŞTİRME:

Modem giriş şifresi ilk başta 192.168.1.1 yazdıktan sonra gelen ekranda sorulan kullanıcı adı ve şifresi oluyor.. Bu kullanıcı adı ve şifre ttnet kullanıcı adı ve şifresinden ve wireless ağ şifresinden bağımsız farklı bir şey.. Modem şifresi ile modemin ayarlarına giriliyor ve gerekli düzenleme yapılıyor. Bu nedenle bu şifrenin güvenliği de çok önemli…

Standart olarak Datron RTA 1030 modellerinin hepsinde kullanıcı adı: admin, şifre de admin’dir. Bunları değiştirmek sizin güvenliğiniz için önemli olduğundan bunu da kısaca anlatacağım…

Yukarıda wireless şifrelemeyi anlattığımızdan o sayfanın açık olduğunu farz ediyorum. O sayfada iken üstten Management başlığına tıklayın, açılan sayfada soldan Management Accounts bağlantısına tıklayın..

Açılan sayfada Admin Account ve User Account var. Bizim için önemli olan Admin Account..

DATRON RTA-1030 Kablosuz Modem Kurulum - windows-destek

Admin account alanında User name kısmına modeme giriş yaparken girilecek kullanıcı adını ve altındaki 2 alana (New Password ve Confirm New Password) modem giriş şifresini girin ve Apply butonuna basıp kayıt edin..

Bu işlemi yaptığınız gibi sizi modem giriş ekranına atacak ve yeni kullanıcı adı ile şifreyi girmenizi isteyecek. Bu nedenle modem kullanıcı adı ve şifrenizi bir kağıda yazın..

Yeni modem giriş şifrenizle giriş yapabildiyseniz bu işlemi de başarıyla tamamladınız. Artık modeminizi de dışarıdan giriş denemelerine karşı korumaya almış oldunuz…

Yukarıda anlatılan modem şifresi değiştirme dahil tüm işlemlerde yaptığınız hatalarda, modeminizin arkasında ufak reset deliği olacak. Oradan modemi fabrika ayarına getirebilir ve tüm kurulum ayarlarını baştan yapabilirsiniz…

Konuyla ilgili anlatımımı en açık şekilde yapmaya çalıştım. Yinede sorularınız olursa yorum olarak yazın elimden geldiğinde yardım etmeye çalışırım..

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 5 Ağustos 2010 tarihinde yayımlanmıştır.


  deneme 16 Ağustos 2014, 19:18

  Merhaba, ben bu modemi laptop uzerinden kurdum. ethernet kablosu ile modem bagli iken calisiyor. laptop acikken wireless da baglanilabiliyor. ama laptoptaki ethernet kablosunu cikartinca modem acik olmasina ragmen baplanti kopuyor. benim wireless im da acik halbuki. nasil cozebiliriz?

  admin 17 Ağustos 2014, 16:19

  @deneme; Merhaba. Kablosuz ağ ayarlarını doğru olarak yapmadıysanız yada laptop üzerinden mevcut ağa bağlantıyı gerçekleştirmediyseniz bağlantının kopması normal. Wireless ayarları yapılmış ve bilgisayardan mevcut ağ bulunup bağlanılmış olmasına rağmen sorun yaşıyorsanız başka bir kablosuz cihaz ile bağlanmayı deneyin. Aynı sorun bu cihazda da yaşanırsa sorun wireless ayarlarında yada modemde olabilir.

  cenova 29 Eylül 2014, 14:40

  Merhaba,

  ınternete aynı anda baglanamama sorunum var.laptoptan bağlanırken cep telefonundan ınternete giremiyoruz,cep telefonundan girerken laptoptan giremiyoruz baglantı sınırlı uyarısı sorunu vermekte.Bu konuda ne yapmam lazım.acıl yardımlarınızı bekliyorum.

  admin 29 Eylül 2014, 16:53

  @cenova; Merhaba. Bu sorunu bende zamanında yaşamıştım el ile cihazlara ip tanımladığımda internete girebilmiştim. Bilgisayarınızın dns ayarlarına girin ip kısmına mevcut ip adresinden bir rakam yüksek yada düşük ip tanımlayın. Örneğin telefonun aldığı ip 178.193.212.175 ise bilgisayara 178.193.212.174 yada 176 deneyin. 

  Cenova 30 Eylül 2014, 20:25

  Çok teşekkür ederimm yardımlarınız için sorunu çözdüm sizin sayenizde ve yeni bir sey daha öğrenmiş oldum :)

  iyi aksamlar…

  admin 01 Ekim 2014, 21:28

  @Cenova; Sorunun çözülmüş olmasına ve yardımcı olabildiğime sevindim. Ayrıca geri dönüşünüz içinde teşekkür ederim. Size iyi akşamlar ve güzel günler. 

  nazli 21 Kasım 2014, 23:48

  Iyi geceler

  modem olarak datron rta 103w kullanmaktayim.son iki gndur power isigim yanip sonmekte ve internete baglanamiyorum.acma kapama dugmesine bastim herseyi cikarip tekrar taktim ama gene olmadi sorun nerden kaynaklanmakta ? Acil yardimlarinizi bekliyorum.

  admin 22 Kasım 2014, 01:25

  @nazli; Merhaba, iyi geceler. Modemin güç lambasının yanıp söndüğüne eminseniz modem bozulmuş olabilir. Sorunun çözümü için eğer garanti devam ediyorsa teknik servisten yardım talep edin. Garanti bittiyse yeni bir modem almanız gerekebilir. 

  nazli 23 Kasım 2014, 14:56

  Tesekkur ederim.Ayrica sunu gozlemledim iki gundur modemin isiklarinin gece yarisi gelmesi sabaha karsi tekrar eski haline donerek power ve dsl isiginin yanip yanip sonmesi.musteri hizm. aradim ariza kaydi olusturdular ancak arayan soran yok 4 gundur int.giremiyorum hala bu durumda ne dusunmem gerek ??

  admin 23 Kasım 2014, 16:37

  @nazli; Acaba ışıklar gece yarısı mı geliyor yoksa gece yarısı ortam karardığından mı ışıkları görebiliyorsunuz? Aydınlıkta ortam karartıp ışıklara baktınız mı? 

  Mevcut yazımı Ağustos 2010 tarihinde yani 4 yıl önce yayınlamıştım ve ondan 2-3 sene sonra aynı modem aynı sorunla bozuldu. Power lambası sürekli yanıp sönüyordu ne denesem düzelmedi ve yeni bir Tp_link modeme geçiş yaptım.

  Garanti sürem bitmişti bu sebeple servis ile uğraşmadım. Zaten ilgili modem çok fazlada ısınıyordu belki bu ısınmadan ötürü donanımsal arıza almış olabilirdi. İsterseniz firmayı arayın garanti kapsamındaysanız cihazı gönderin tamir etsinler. Yada ısınma sorunu olmayan yeni bir modem satın alın. 

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019