“Day of Defeat: Source” İnternetsiz Botlu Oynama (Dust, Dust2)

day of defeat source bot - "Day of Defeat: Source" İnternetsiz Botlu Oynama (Dust, Dust2)

Bundan 12-13 sene önce (2005) Valve tarafından yayınlanan ikinci dünya savaşı konulu fps oyunu Day of Defeat‘in geliştirilerek 2010 yılında tekrar yayınlanan sürümü Day of Defeat Source‘u botlarla nasıl oynarız? Yada oynayabilir miyiz?

Evet oynayabiliriz, fakat biraz uğraştıracak.

Karışık olmaması için, zorlanmamanız için çok uğraştım ve sonuç olarak en kolay yolu buldum. Şimdide sizlerle paylaşıyorum. Önce yükleme paketini paylaşayım sonrasında uyarılarımla birlikte yükleme aşamasını anlatayım. Ayrıca yazı sonunda Dust ve Dust 2 haritalarından kısa bir oynanış videosu paylaşmış olacağım.

>> Day of Defeat: Source Bot Paketi

Yukarıdaki paketi indirin ve uyarıları adım adım izleyerek kurulumu tamamlayın. (Day of Defeat: Source’e kısaca DOD-S diyeceğim.)

1) Bot paketini DOD-S Steam sürümünde denedim, korsan sürümler için denenmemiştir. (İndirim dönemlerinde fiyatı 1-2 tl’ye kadar iniyor.) Korsan ile riske girin yada yasal sürüm kullanın.

2) Oyunu Steam klasörü dışına, başka bir dizine kurduysanız yerel Steam klasörü altına taşıyın. Aksi halde bot paketi kurulumu sorun çıkarır.

3) Her şey tamamsa RCBot2_1_0.zip paketindeki RCBot2Installer.exe dosyasını çalıştırın. Kurulum ekranında Steam’in kurulu olduğu dizini ve DOD-S’un dizinini doğru olarak seçin. Sonrasında Install botununa tıklayın.

dods bot kurulum - "Day of Defeat: Source" İnternetsiz Botlu Oynama (Dust, Dust2)

c:\program files\steam\
C:\Program Files\Steam\steamapps\common\Day of Defeat Source

4) Bot paketi kurulumu sırasında Net.framework kurmanız önerilirse önce o kurulumu yapıp sonra bilgisayarı yeniden başlatın. (Net.framework urulumu otomatik kendisi yapılacak. Zaten kuruluysa da devam edin.)

5) RCBot2 kurulumu sırasında server.dll hatası alırsanız kurulumdan çıkıp mmsource paketindeki addons klasörünü

C:\Program Files)\Steam\steamapps\common\Day of Defeat Source\dod

klasörü içine atın. Sonra kurulumu baştan başlatın.

(Kurulum bittikten sonra masa üstünde bot launcher kısayolu oluşacak onu silmeyin. Oradan bot ayarlarını yapabilirsiniz. Botlu oynamak içinde o kısayolu yada Steam kütüphanesinde Day of Defaat Source oyununu kullanabilirsiniz.)

6) Kurulum başarıyla sonuçlandıysa RCBot2 Launcher‘dan DOD-S için gerekli bot ayarlarını yapın. (Minimum bot sayısını 1 değil 6’da yapabilirsiniz.)

dods bot final - "Day of Defeat: Source" İnternetsiz Botlu Oynama (Dust, Dust2)

7) Launcher’dan Launch RCBot2 & Exit butonuna tıkladığınızda oyun botlu olarak başlayacak. Eğer başlamazsa Steam DOD-S başlatma seçeneklerine gidip -novid -insecure eklemesi yapın. Bu eklemeyi yapmazsanız launcher’dan botlu oyun açabilirsiniz fakat Steam üzerinden DOD açarsanız oyun botsuz olarak başlar. (Steam uygulamasında oyun adında sağ tıklayın > Özellikler > Başlatma Seçeneklerini Ayarla menüsüne gidin.)

8) Launcher’da Add bots automatically işaretlediyseniz yeni sunucu oluşturduğunuzda oyun botlarla başlayacak. İyi oyunlar!

Not: Yükleme işlemi DOD-S’un yasal Steam sürümünde denendi. Hem Day of Defeat Source’e hemde Rcbot’a yeni güncellemeler gelmediği için uzun süre daha sorunsuz çalışacağını düşünüyorum. Ancak güncelleme gelirde sistemde sorun çıkarsa yada korsan sürüm kullanıyorsanız onun için bir şey yapamam.

Ayrıca şunu belirteyim;

Başlatma seçeneklerine -novid eklemesi ile oyuna girişteki Valve vana kafa ekranını atlamış, -insecure eklemesi ile bot modunun çalışmasını sağlıyoruz. Belki -insecure gerekmeyebilir ama gerekir de kullanırsanız sonrasında online multiplayer oynamak için bu komutu kaldırmanız gerekebilir. Sonradan “online maçlara neden giremiyorum?” demeyin.

UYARI: Bu oyunda da oynanış tıpkı Day of İnfamy kadar zor. Silahlar aşırı geri tepiyor. Daha en başından delirmemeniz ve kabiliyetinizi geliştirmeniz için Avalanche haritasında, Almanlar takımında MP40 ile yada Kalt haritasında, Abd takımında springfield silahı ile oynayın. Adam vura vura ve vurula vurula oyundan keyif almaya başlayacaksınız.

YENİ HARİTALAR! 

Oyundaki mevcut haritalardan sıkılırsanız RCbot2 paketinin el verdiği ve rcbot forumunda yer alan tüm waypointlerin haritalarını bulup, indirip ve yükleyip botlu olarak oynamaya başlayabilirsiniz. Örneğin Dust2 slg haritası ile Dust2 keyfini Day of defeat’de yaşayabilirsiniz.

Haritalar ve waypoint’ler için aşağıdaki bağlantılara bakmalısınız.

https://gamebanana.com/maps/games/10
http://rcbot.bots-united.com/forums/index.php?s=bd91d4a67a6a2e2c7bbbad1240310b2b&showforum=30

Sorularınızı yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

>> Botlu Half Life ve Counter Strike

– Reklamlar –

adbanner