E-devlet Üzerinden Src Belgesi Düzenleme ve Sorgulama

E-devlet Üzerinden Src Belgesi Düzenleme ve Sorgulama

E-devlet, her geçen gün daha da büyüyor. Henüz e-devlet şifresi almadıysanız çok şey kaybediyorsunuz. Birçok hizmeti birkaç dakika içerisinde, sıra beklemeden, ücret ödemeden yapabileceğiniz e-devlet platformuna dahil olmak için PTT şubelerinden size özel şifrenizi bir kez almanız yeterli. Sonrasında tek şifreniz ile tüm e-devlet hizmetlerinden yararlanabileceksiniz.

DİKKAT! Yazı sonuna eklemeler yapıldı. 

E-devlet’e eklenen en yeni hizmetler;

“Src belgesi düzenleme, sorgulama ve doğrulama.”

Src belgesi, taşımacılık işleriyle uğraşanlar için mecburi bir belge. Eğer src belgesi olmadan trafikte yakalanırsanız ehliyetiniz ve aracınız tehlikeye girer. Bu sebeple yıllardan beridir sınavlar yapılıyor, belgeye hak kazananlar belgelerini alarak işlerini devam ettiriyorlar.

Fakat yakın tarihte Gazi Üniversitesi ile devlet arasındaki anlaşma sonlandırıldığından artık belgeler Gazi Üniversitesi üzerinden değil e-devlet üzerinden veriliyor. (Başlama tarihi 8 Ocak 2018)

E-devlet sitesi turkiye.gov.tr’ye şifrenizle giriş yaptıktan sonra kurumlardan Ulaştırma bakanlığına gittiğinizde SRC belgesi ile alakalı 3 adet bağlantı ile karşılaşacaksınız;

E-devlet Üzerinden Src Belgesi Düzenleme ve Sorgulama

3 bağlantıdan size lazım olana tıklayacak, belge düzenleme, belge sorgulama ve belge doğrulama işlemlerini tamamlayacak, sonrasında belgenizin çıktısını alarak kullanmaya başlayacaksınız.

(Tabi bu arada src belgesi için 20 tl ödemeniz gerekiyor.)

>> Muafiyetli SRC Belgesi Başvuru

Bu hizmeti kullanarak ehliyet verilerinize göre Muafiyetli olarak SRC belgelerine başvurabilirsiniz.

>> Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme

Bu hizmeti kullanarak Mesleki Yeterlilik Belgelerinizi sorgulayabilir,Barkodlu Mesleki Yeterlilik Belgesi düzenleyebilirsiniz.

>> Mesleki Yeterlilik Belgesi Doğrulama

Bu hizmeti kullanarak Mesleki Yeterlilik belgesinin doğrulama işlemini yapabilirsiniz.

İlk bağlantıdan muafiyetli src belgesi başvuru hakkınız varsa o sayfa üzerinden başvuru yapabiliyorsunuz.

İkinci bağlantıdan belgeniz var mı yok mu sorgulayabiliyor, belgeniz varsa düzenleyip çıktısını alabiliyorsunuz.

Üçüncü bağlantıdan ise çıktısı alınmış belgelerin doğrulamasını yapabiliyorsunuz. Bu hizmet harici diğer ikisi otomatik olarak tc numaranız üzerinden sorgulanıyor, yani başka birinin hesabına giriş yaparak belge düzenleyemez, belge sorgulayamazsınız. Kendi e-devlet şifrenizle kendi hesabınıza giriş yapmanız şart.

Belge hakkım olmadığı için sorgulama ve düzenleme sayfasından ekran görüntüsü paylaşamıyorum fakat konuyla alakalı belgesi olanlar, bu bağlantılar üzerinden belge çıktısı alanlar özel bilgileri kapatarak ekran görüntüsünü admin@lordiz.com mail adresine gönderirlerse yazıda güncelleme yapabilir, ekran görüntüsünü sizlerle paylaşabilirim.

Ekran görüntüleri ve yorum katkısı için Atakan38‘e teşekkürler. 

Merhaba; İLK Ehliyet tarihi 25.02.2003 olanlar ve SRC Belgesi olmayanlar muhakkak okusun….
-Evvela sizin için gerekli veya gereksiz anımı anlatayım.
2 hafta önce; 2003 ve 2010 tarihlerinde ehliyet aldığım Sürücü Kursuna gidip; SRC Belgesi ve Muafiyetli SRC Belgesi sorguladım.
Şahıs, Hömererek atıldı; Muafiyetli SRC olmaz Kursa gelmelisin. diye
1997 öncesi olanlar alabilir seninki, 2003 dedi ve 1500tl üzeri fiyat çıkarttı…Hem sigorta başlangıcı da ister 90 günlük primin olmalı dedi..
Neyse kalsın, Dedim ve çıktım çünkü 2003ün 2. ayına kadar Muafiyet var ve Sigorta primi istemiyor; İsteyemez de.. O tarihte işçiyi 3 ay çalıştır beğenmezsen çıkart gibi bir olay vardı.. +80li-90lı yıllarda eğitim seviyesi malumunuz.. Çok kişi zorluk çeker; Sırf soruları okurken bile..

Nitekim bugün; e-Devlet sitesinde bu olayın olduğunu öğrendim.
Öğleyin; Muafiyetli Başvurumu yapacaktım ki; Olmadı.. Çünkü; İL yani Ehliyeti Şehirden Aldıysanız; İlçe Kısmını boş bırakın.. Ben Kayseri Merkez ve Kayseri Kocasinan seçtim hata verdi; O ALANI BOŞ BIRAKIN…

Kaydınız Kabul edildiğinde; Sorgulama/Düzenleme kısmında “Geçersiz” yazacak.. Çünkü; Daha Ücreti ödemediğiniz için.. Vakıf Bank Öğleden sonra Elden ödeme almıyor;ATM ile yatırabilirsiniz.
Halk Bank dan yatırdım SRC 2 ve 4 kart ücreti dedim; 20+20 tl kesim yaptı ve zaten orada Borçlu olarak gözükmüş idim ve son ödeme tarihi 30-12-2018 idi.. İstediğiniz zaman yatırabilirsiniz. Yatırmaz sanız “Geçersiz” görünür.. Para ödendiği anda “Geçerli” oluyor o kısım ve Oluştur butonu çıkıyor.

Hepsi bu kadar arkadaşlar. 5dk lık e-Devlet işi ve makbuzu yatırın.. İşlem tamam.. SRC niz olsun.
Allah Bizi Vatanımız ve Yurdumuzdan geri koymasın..
Vatanımızda ne çakallar geziyor.. Ayak üstü 1500 tl gidecekti.. Hoş; Devletin, AB ye Uyum Kapsamında; Harfiyat-Beton-Çöp arabası gibi her şeye ayrı ayrı Belge istemesi ve birilerinin eline yetki geçmesi; İç Kolonizasyon oluşumuna zemin hazırlıyor..

Fotoğrafları şimdi “Admin”e Yolluyorum konuya ekler.. Veya bir siteden yükleme yapıp linkini buraya eklerim. Muafiyeti sorgulamadan Sakın Kurslara gitmeyin..

(Resimlerin büyük hali için üzerlerine tıklayın.)

E-devlet Sitesinden Belgemizi Oluşturma: 

E-devlet Üzerinden Src Belgesi Düzenleme ve Sorgulama

Belgeyi PDF olarak indirme:

E-devlet Üzerinden Src Belgesi Düzenleme ve Sorgulama

E-devlet Üzerinden Oluşturulan Örnek Belge: 

E-devlet Üzerinden Src Belgesi Düzenleme ve Sorgulama

NOT: Daha önce Gazi Üniversitesine başvurup da SRC kartını alamayanlar yine e-Devlet’ten başvurusunu yaparak belgelerini alabilirler.