E-devlet Üzerinden Ücretsiz Kredi Limit ve Borç Bilgileri Sorgulama

edevlet turkiyegovtr - E-devlet Üzerinden Ücretsiz Kredi Limit ve Borç Bilgileri Sorgulama

E-devlet sitesi turkiye.gov.tr bünyesinde barındırılan ücretsiz hizmetler hızla artmaya devam ediyor. Birkaç ay önce doğalgaz, elektrik, gsm ve su abonelikleri ile alakalı hizmetler e-devlet’e taşınmıştı, şimdi ise internette çoğu yerde 10 TL ödeyerek alacağınız kredi notu raporları, şimdi e-devlete taşınıyor. Ve tabi ki her ay 1 rapor ücretsiz olarak alınabiliyor. Bu rapor ile hem banka borçlarınızı, hemde güncel kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz. 

Güncelleme: Hizmet üzerinden aldığınız raporda ne yazık ki Kredi Notunuz görünmüyor. Bankalardaki borçlarınız ve alabileceğiniz kredi limiti gösteriliyor. Fakat sonradan bu hizmete eklemeler yapılabilir.

Gerçek kişiler ve gerçek kişilerin ticari işletmeleri tarafından rapor başvuruları www.turkiye.gov.tr adresinde yer alan “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” adımından yapılıyor. Bu hizmet kapsamında, her ay bir tane rapor ücretsiz olarak alınabiliyor ve raporlarda, başvuru yapan kişiler;

  • Banka ve finansal kuruluşlardan kullandığı bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitlerini, vadelerine göre borç bilgilerini ve
    ödenmemiş olan faiz/komisyon bilgilerini,
  • Bankalar nezdindeki çeklere (ibrazında ödediği, karşılıksız çıkmış ancak halen ödemediği, karşılıksız çıktıktan sonra ödediği ve bankaya tahsil edilmek üzere veya kredi teminatına verdiği ileri keşide tarihli çekler) ilişkin bilgilerini,

görebiliyorlar.

Hizmetten yararlanabilmek için öncelikle bir adet e-devlet şifrenizin olması ve sonrasında www.turkiye.gov.tr‘de Türkiye Bankalar Birliği sayfasına gidip, bu sayfada Risk Merkezi Raporu Başvurusu hizmetini bulmanız gerekiyor.

Devamı ise şöyle..

e-Devlet Kapısı üzerinden borç bilgilerini sorgulama!

  • e-Devlet Kapısına www.turkiye.gov.tr adresinden kimlik doğrulama yöntemlerinden biri (e-Devlet Şifresi, e-İmza, mobil İmza, T.C. Kimlik Kartı, İnternet Bankacılığı) kullanılarak giriş yapın,
  • e-Devlet Kapısı üzerinden Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Rapor hizmetine giriş yaparak sağ üstten Yeni Başvuru butonuna tıklayın. Açılan sayfada talep edilen rapor türünü seçin (Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu yada Çek Bilgileri Raporu),
  • Sonraki sayfada Başvur butonu ile rapor başvurusunu tamamlayın ve beklemeye geçin. Raporunuz hazır olduğunda e-Devlet kapısı üzerinde kayıtlı cep telefonu numaranıza başvuru referans numarası ile raporun görüntülenmesi için kullanacağınız şifre SMS ile gönderilecek,
  • SMS ile gelen şifreyi kullanarak www.turkiye.gov.tr adresindeki “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Rapor Başvurusu” sayfasından “Rapor Görüntüle” bağlantısına gidin. Ekranda yer alan “Rapor Şifresi” alanına SMS yoluyla gelen şifreyi girip, rapor bilgilerinizi görüntüleyin. (Şifreyi iki kez girmeniz istenecek.)

Hizmete başvuru yaptığınızda hiçbir yükümlülük altına girmezsiniz. Yani başınıza bir iş açılmaz. Fakat bankalarda 10 yıla dönük unuttuğunuz borcunuz varsa bunları öğrenmek pek hoş olmayacaktır tabi ki.

Rapor başvurusu yaptığınızda sistemde başvuru yoğunluğu varsa, raporun hazırlanması ve sms’in telefonunuza ulaşması 24 saati bulabilir. Bu aralıkta rapor durumunuzu bu bağlantıdan takip edebilirsiniz. (Açılan sayfada Rapor Durumu satırında Raporunuz Hazırlanıyor yazıyorsa raporunuz henüz hazırlanmamıştır, bu sebeple de sms almamışsınızdır.)

İlk Akla Gelen Sorular!

e-Devlet üzerinden kimler rapor alabilir?

Gerçek kişiler ve gerçek kişilerin ticari işletmeleri e-Devlet üzerinden rapor alabilir. Fakat e-Devlet kapısı üzerinden şirketinizin raporunu alamazsınız.

e-Devlet üzerinden yapılan rapor başvurusu ücretli midir?

Rapor ücretsiz olarak sunulmaktadır. Her ay bir (1) adet rapor alma hakkınız bulunmaktadır. Raporunuzu, rapor başvuru tarihinden itibaren bir (1) ay boyunca görüntüleyebilirsiniz. Rapor şifrenizi unutursanız; www.turkiye.gov.tr adresindeki “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Rapor Başvurusu” sayfasında yer alan “Rapor Görüntüle”den “Şifre Gönder” bağlantısı ile yeniden şifre almalısınız.

Eğer 1 ay içinde ikinci kez rapor başvurusu yapmak istiyorsanız, bu durumda da Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi internet adresindeki “Rapor Başvuru” adımından yeni rapor başvurusunda bulunmanız gerekir. Ama öncesinde, 444 99 69 numaralı Müşteri İlişkileri Merkezinden yada TBB Risk Merkezi web sitesinden bilgi almanızda yarar var.

Raporda yer alan borç bilgilerimin eksik veya hatalı olması halinde nereye başvurmalıyım?

Raporda, hatalı olduğunu gördüğünüz borcunuzun bulunduğu banka ve/veya finansal kuruluşa başvurmanız gerekir.

Daha fazla soru işareti için bu belgeye göz atabilirsiniz yada konu altından yorum olarak yazabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner