Facebook “Cambridge Analytica” Skandalından Etkilendiniz Mi?

facebook - Facebook "Cambridge Analytica" Skandalından Etkilendiniz Mi?

Muhtemelen duymuşsunuzdur, Facebook ve patronu Mark Zuckerberg’in başı büyük dertte. Neden? Çünkü; Cambridge Analytica isimli bir politik danışmanlık şirketi, Facebook kullanıcıları için tasarlattığı kişilik testi üzerinden topladığı 80-90 milyon kullanıcıya ait veriyi politik manipülasyon amacıyla kullanmış. Politik manipülasyon derken olayın tam ortasında yine Amerika’nın sorunlu başkanı Donald Trump var. 

Sanırım seçimlerde Hillary Clinton’un yerine Donald Trump’ın kazanmış olmasının sebebini Facebook’un üzerine yıkmaya çalışıyorlar. Zaten epey bir süredir Donald Trump’ı istemeyenler hem Rusya hemde Facebook ile kafayı bozmuş durumdalar. Bu olayda onun devamı.

Bizi ilgilendiren kısıma dönersek; izinsiz kullanılan 80-90 milyon kullanıcı verisi içinde sizinkilerde var mı merak ediyor olabilirsiniz. Birçok kişi merak etmiş olacak ki, Facebook ekibi özel bir sayfa hazırlamışlar. Kafanızdaki sorunun cevabını orada paylaşmışlar.

Uygulama ile kaç milyon kişinin verisine izinsiz erişildi, bu bilgi net değil. Bazı yerlerde 50 milyon, bazı yerlerde 87 milyon deniyor. Cambridge Analytica ise rakamın 30 milyon olduğunu iddia ediyor.

Acaba verileriniz izinsiz olarak kullanıldı mı? 

Facebook, Google vb. internetteki çoğu site verilerimizi alıp kullanıyor ama genelde reklam, pazarlama vs. niyetleriyle. Bu olayda ise seçme hakkıyla alakalı irade yönlendirmesi yapabilmek için bu veriler kullanılmış. Yani ciddi bir suç olarak görülüyor.

Aşağıdaki bağlantı Facebook’a ait ve birçok dilde çevirilmiş. Sayfaya girdiğiniz gibi hemen aşağıda verilerinizin kullanılıp kullanılmadığıyla alakalı bir not görüyorsunuz. Tabi bunun için hesabınızda oturum açmış olmanız gerekiyor.

https://www.facebook.com/help/1873665312923476?helpref=search&sr=1&query=cambridge

This is Your Digital Life, bir kişilik testi. Bu test uygulamasına siz izin vermeseniz, kullanmasanız dahi arkadaşlarınızdan birinin kullanmış olması mevcut durumdan etkilenmenize sebep oluyor. Bu sebeple ilgili Facebook sayfasında “Mevcut kayıtlarımıza göre, sen veya arkadaşların “This Is Your Digital Life” uygulamasına giriş yapmadınız.” mesajı görüntüleniyor.

Yukarıdaki bağlantıya tıkladınız ve bahsi geçen uygulamayı kullanmadığınızı, verilerinizin manipülasyon için kullanılamadığını gördünüz. Rehavete kapılmayın, bundan sonrası için önlem alın. Aşağıdaki bağlantıya gidin ve geçmişte oturum açtığınız Facebook uygulamalarına göz atın. Güvenmediğiniz, ne olduğunu bilmediğiniz yada artık kullanmadığınız bir uygulama görüyorsanız, sağ tarafına tik koyarak Kaldır butonuna tıklayın.

https://www.facebook.com/settings?tab=applications&apps_only

İnternette bu işler böyle oluyor. Uygulamaların geneli, verilerimizi farklı şeyler için kullanıyorlar, sırtımızdan para kazanmaya çalışıyorlar. Konu para olunca da hiçbirimizi umursamıyorlar. Siz siz olun, internette her daim dikkatli olun.

Konuyla bağlantılı diğer yazılarıma da göz atabilirsiniz.

>> Facebook Hesap Güvenliği ve Hesap Kurtarma
>> Facebook’da Beğendiğim Sayfaları Nasıl Görürüm?
>> Facebook’da Arkadaşlarımı Nasıl Gizlerim?
>> Facebook Duvarını Yazmaya Açmak ve Kapatmak
>> Facebook, Twitter ve İnstagram Güvenliğini Sağlamak

– Reklamlar –

adbanner