Google Play RPC:S-7:AEC-7 Hatası ve Çözümü

Google Play RPC:S-7:AEC-7 Hatası ve Çözümü

Telefon veya tablet bilgisayarınıza custom rom kurduysanız ve Google Play’den uygulama indirmeye çalışırken bu hata mesajı ile karşılaşıyorsanız sorunun çözümü basit. Uygulamalar arasından iki Google hizmet uygulamasının belleğini temizleyecek ve mevcut Gmail hesabını kaldırarak cihazı yeniden başlatacaksınız. Tabi işlemin detayları şöyle..

1. Öncelikle hata notunun doğruluğundan emin olun. Google Play’de karşılaşılan her hata için farklı çözüm yöntemleri mevcut. Bizim bahsettiğimiz hata kodu RPC:S-7:AEC-7.

Sorunumuz buysa! Ayarlar > Uygulamalar > Tümü (Tüm uygulamalar) sayfasına gidelim, uygulama listesi içinde Google Hizmetleri Çerçevesi ve Google Play hizmetlerini bulup sırayla önbellek ve verileri temizleyelim.

Google Play RPC:S-7:AEC-7 Hatası ve Çözümü

2. Ayarlar > Hesaplar > Google > Ekli Gmail hesabına dokunup (Ayarlar tuşunuz hangisiyse yada sağ üstte 3 nokta varsa oradan) ek ayar seçeneklerini açarak Hesabı kaldır diyelim.

Google Play RPC:S-7:AEC-7 Hatası ve Çözümü

3. Hesabı kaldırdıktan sonra telefon veya tabletimizi kapatıp yeniden açalım. Cihazımız yeniden açıldığında ise Google Play uygulamasını açıp yeniden Gmail hesabı tanımlayalım. Artık hata mesajı görmeden uygulamaları indirebiliyor olmalısınız.

Özkan nickli yorum yazarının önerisi;

Internet browser uzerinden play.google.com adresine ulasip hesap ayarlarınızdan Android Device Manager’ı kullanarak tablet/telefonunuzu secip edit/update edin.

Yeni bir hesap oluşturmaktan ya da fabrika ayarlarına dönmekten kurtulun.

Hala sorun devam ediyor olursa cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyin.