GTA 5 Oyununun Karakterleri ve Gerçekler

GTA 5 Oyununun Karakterleri ve Gerçekler

Gta 5 oyunu hakkında birçok yazı yazılabilir ve piyasaya çıktığından beri yazıldı da zaten. Ama yinede birçok Gta oyuncusu veya hayranının gözünden kaçmış olabilecek mevzular mevcut. Bunlardan birisi de oyundaki karakterlerin gerçek kişilerden yaratılmış olmaları. Yani oyunda en çok gördüğümüz karakterler, tip ve sesleri ile gerçek kişiler..

Oyunda kimler vardı diye bir düşündüğümüzde ilk önce aklımıza 3 ana karakter geliyor; Michael, Trever ve Franklin. Birde bunların haricinde Michael’ın eşi Amanda, çocukları Jimmy ve Tracey, Franklin’in annesi Aunt Denise, soygun görevlerinin baş kurgulayıcısı Lester var. İşte bunlar ve birkaç karakter daha hemen aşağıda göreceğiniz kişilerden oyuna aktarıldılar.

Ana karakter Michael; Gerçek adı Ned Luke. 57 yaşındaki Ned Luke, gerçek hayatta bir aktör ve seslendirme sanatçısı. Sesi gerçekten harika.

Michael’ın dostu Trever; Gerçek adı Steven Ogg. 42 yaşındaki Steven Ogg’da gerçek hayatta bir aktör ve seslendirme sanatçısı. Kendisini bir filmde görmüş, ama fark etmemiş olma ihtimaliniz yüksek.

Gta 5’in tetikçisi Franklin; Gerçek adı Shawn Fonteno. 47 yaşındaki Shawn’da yine gerçek hayatta bir aktör ve seslendirme sanatçısı. Shawn, GTA 5 haricinde GTA San Andreas ve Watch Dogs’da da seslendirme yapmış.

Bunun gibi birazdan resimlerini göreceğiniz diğer karakterlerde kariyerleri çok gerilere giden, tv dünyasının ünlü isimlerinden oluşuyorlar. Mesela Michael’ın oğlu Jimmy, gerçek adı ile Danny’nin oyunculuk kariyeri 4 yaşında başlıyor, 82 doğumlu Danny halen daha oyunculuğa devam ediyor.

GTA 5 Karakterleri ve Gerçekler:

Bakalım kim ne kadar gerçeğine benzemiş?

İlk sırada sorun yok, tip uyarlamaları gayet başarılı.

GTA 5 Oyununun Karakterleri ve Gerçekler

İkinci sırada Tracy’nin çok başarılı aktarılmadığını söyleyebilirim. Gerçeği çok daha güzel.

GTA 5 Oyununun Karakterleri ve Gerçekler

Üçüncü sırada ise Wade ve Dr. İsiah’ın birebir aynı aktarıldığı söylenemez.

GTA 5 Oyununun Karakterleri ve Gerçekler

Kim Kimdir diye merak ederseniz;

 1. Michael De Santa -> Ned Luke
 2. Franklin Clinton -> Shawn Fonteno
 3. Trevor Philips -> Steven Ogg
 4. Lester -> Jay Klaitz
 5. Lamar Davis -> Gerald ‘Slink’ Johnson
 6. Amanda De Santa -> Vicki van Tassel
 7. Jimmy De Santa -> Danny Tamberelli
 8. Tracey De Santa -> Michal Sinnott
 9. Wade Herbert -> Matthew Maher
 10. Aunt Denise -> Janet Huber
 11. Dr. Isiah Friedlander -> Bryan Scott Johnson
 12. Fabian LaRouche -> Michael Giese

Ayrıca diğer karakterler arasında da gerçek hayattan uyarlamalar var fakat en önem arz edenler yukarıdakiler olduğundan daha detaya girmiyorum. Örneğin Fbi ajanlarıda gerçek hayatta tv dünyasının insanları.

Son olarak eğer 3 ana karakterin seslerini ve gerçekliklerini merak ederseniz aşağıdaki videodan onları canlı canlı görebilir, dinleyebilirsiniz.