GTA 5: Vice City Modu “Vice Cry: Remastered” Nasıl Yüklenir?

gta5 vice city mod kurulum - GTA 5: Vice City Modu "Vice Cry: Remastered" Nasıl Yüklenir?

GTA 5 oyununu çok seviyor fakat haritayı ezberlediğiniz için yeni bir şeyler mi arıyorsunuz? Peki GTA: Vice City haritasını GTA 5 haritasına eklemek hoşunuza gider mi? Arada bir gider dolaşır, sonra geri dönersiniz..? Cevabınız evet ise, gelin o zaman bunu nasıl yapacağınıza bakalım!

GTA 5 Vice City Modu “Vice Cry: Remastered”

Modun adı Vice Cry: Remastered. Bu mod 2015 senesinden beri vardı, fakat beta aşamasında iken sorunları vardı. Ocak 2020 itibari ile ise final sürüm olarak yayımlandı. Yüklemesi basit, fakat bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor ki her şey istediğimiz gibi olsun.

Bu yüzden adım adım ilerleyeceğiz.

İndirilecek ve Yüklenecekler!

Kurulumu yasal Steam sürümü GTA 5 üzerine yapacağız ve GTA 5: Online’da oturum açmadığınız sürece banlanmak gibi bir sorununuz olmayacak. Eğer online moda geçmek istiyorsanız, scriptleri kapatacaksınız.

Kurulum için birden fazla paket kuracağız ve oyuna girmeden öncede grafik ayarlarından texture kalitesini normal yapacağız. Çünkü Vice City modumuz şuan için üst seviye grafikleri desteklemiyor.

Sorun yok ise indirme bağlantılarını paylaşıyorum..

1- Vice Cry: Remastered

Bu paketin boyutu 2.71 GB. Yukarıdaki bağlantıdan bir txt dosyası indiriyorsunuz, txt içindeki mediafire bağlantısından oiv uzantılı mod dosyasını indiriyorsunuz.

2- OPEN IV

Bu dosyanın boyutu 4.5 MB. Open IV ile GTA 5 oyunumuza modlar, araçlar ekleyebiliyoruz. Eğer önceden GTA 5 üzerine araçlar eklediyseniz zaten bilgisayarınızda yüklü olabilir. Eğer ilk defa mod yükleyecekseniz indirin ve bilgisayara kurulumunu yapın.

Open IV’ü kurarken GTA 5 klasörünün konumunu göstermeyi ve Asi Manager üzerinden Asi Loader ve Open IV.asi dosyalarını yüklemeyi unutmayın. (Open IV kurulumu için bu videoya bakabilirsiniz. Asi Loader ve OpenIV. asi dosyalarını Tools > Asi Manager > Asi Loader & OpenIV.asi İnstall yolunu izleyerek yükleyebilirsiniz.)

3- Script Hook V & Trainer

Script Hook V, GTA 5 içi scriptlerin çalışması gerekiyor. Trainer ise oyun içi hile çalıştırabilmemizi sağlıyor. Bu sayede hava durumunu, oyun içi saati değiştirebiliyor, istediğimiz aracı önümüze çağırabiliyoruz. Yada aranma seviyemizi düşürebiliyor, görünmezlik kazanabiliyor, haritanın herhangi bir konumuna ışınlanabiliyoruz.

Yüklemesi ise çok basit; zip dosyasını indiriyor, içindeki Bin klasörüne giriyor ve oradaki 3 dosyayı GTA 5 ana klasörüne kopyalıyoruz. (Bin klasörünü değil, içindekileri..)

4- HeapAdjuster

Bu paket, oyun içi ram kullanımını ayarlayarak modlar yada scriptlerden kaynaklanan çökmelerin önüne geçilmesini sağlıyor. Tıpkı script hook V gibi yüklemesi gayet basit; zip paketini açıyor, içerisindeki iki dosyayı GTA 5 ana klasörüne kopyalıyorsunuz.

5- Packfile Limit Adjuster

Bu paket, oyunun işleyebileceği paket dosyalarının boyutunu arttırarak 2.71 GB’lık mod paketinin sorunsuz yüklenmesini sağlıyor. Yani görevi çok önemli. Yüklemesi ise HeadAdjuster ile aynı.. Zip paketine giriyor, paket içindeki iki dosyayı GTA 5 ana klasörüne kopyalıyorsunuz.

Şimdi gelelim kurulum ve ince detaylara!

Neler yaptık? Open IV yükledik, Script Hook V, Trainer, HeapAdjuster, Packfile Limit Adjuster yükledik. Fakat Vice Cry paketini henüz yüklemedik. Sıra geldi onu yüklemeye!

Öncelikle Vice Cry zip paketine giriyor, 2.9 GB’lık oiv paketini masaüstüne çıkarıyoruz.

Ardından OPEN IV‘ü açıyor, GTA 5 ana klasörü karşımıza açık iken üst adres kutusundan Edit Mode‘u açıyoruz.

Edit Mode açıldığında, artık sürükleme ile dosya ekleyebiliyor olacağız. OİV uzantılı Vice Cry paketini tutun ve OPEN IV içerisinde GTA 5 ana dizinine sürükleyip bırakın.

Karşınıza bir kurulum ekranı geldiyse başardınız! İnstall > Game Folder > İnstall seçeneklerine tıklayarak otomatik kurulumu başlatın.

vice cry open4 kurulum - GTA 5: Vice City Modu "Vice Cry: Remastered" Nasıl Yüklenir?

Yaklaşık 10-15 dakika kurulumun bitmesini bekleyecek ve kurulum bittiğinde tüm pencereleri kapatıp Steam üzerinden GTA 5’e giriş yapacaksınız.

Son Adımlar! 

Kurulum sorunsuz tamamlandıysa ve GTA 5’i normal bir şekilde başlatabildiyseniz, şimdi oyunun grafik ayarlarına gidin, en başta yapmanız gerekeni yapın! texture kalitesini NORMAL olarak ayarlayın. Bunu yaptığınızda oyunu yeniden başlatmanız gerekecek fakat Vice City haritasını gördükten sonra yapmaktan iyidir.

Oyun yeniden başladıysa, Vice City haritasına gitmek için şu yolu izleyin;

Hangi karakteri kontrol ediyor olursanız olun, bir bina içindeyseniz dışarı çıkın, P tuşu ile haritayı açın, haritada işaretlediğim konumu işaretleyin.

vice city harita konumu - GTA 5: Vice City Modu "Vice Cry: Remastered" Nasıl Yüklenir?

Şimdi klavyeden F4 tuşuna basın ve Trainer‘ı açın. Trainer’da Player başlığından Teleport, Teleport altından Marked seçeneğine girin. (Menüde klavyede sağ rakam tuşları ile gezinebilirsiniz.)

Kısa süre sonra paraşüt ile havada süzülüyor olacaksınız yada denizin içinde olacaksınız. Fakat biraz etrafa bakınırsanız Vice City’nin de orada olduğunu göreceksiniz. Artık F tuşu ile paraşütü açıp süzülerek stadyumun yakınına inebilir ve GTA 5 grafikleri ile Vice City haritasının tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Not 1: Vice City haritasında iken grafiksel olarak noktalar, karıncalanmalar, kasmalar yada GTA 5’e göre daha kötü bir grafik sizi karşılıyorsa grafik ayarlarından daha fazla ayar yapmanız gerekiyor demektir. Texture kalitesini normal’de bırakmanız koşulu ile diğer tüm seçenekleri yüksek seviyelere çekebilir, çift ekran kartınız varsa kartlar arası geçiş yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca Trainer üzerinden de günün saatini ve hava durumunu değiştirerek daha harika bir ortam yaratabilirsiniz.

Not 2: Mod, ek bir dlc olduğundan sonradan silmek isteyeceğinizi sanmıyorum. Yani sıkılırsanız ana haritaya dönebilir, Vice City’i yok sayabilirsiniz. Fakat illa ki silicem derseniz bunun biraz zor olacağını söylemem gerekiyor. Bu yüzden ileriye dönük bir ihtimal sıkılır silerim diyorsanız, yüklemeye başlamadan önce Steam üzerinden GTA 5 temiz sürümünü yedeklemenizi öneriyorum.

Not 3: GTA 5 güncellemeleri nadiren birkaç ayda bir geliyor ve bu sebeple henüz güncellemelerin Vice Cry moduna etkilerini bilemiyorum. Belki Vice Cry modunu etkilemez fakat Script Hook V’in güncellemelerden etkilendiğini iyi biliyorum. Bu durumda da yeni Script Hook V sürümünü beklememiz gerekiyor, çünkü Script Hook V bozulunca oyun açılmıyor. Bunu nasıl anlıyoruz? Oyunu açmaya çalıştığımızda karşımıza Critical Error “Unknown Game Version” notu yer alan bir pencere geliyor. Böyle bir şey olduğunda ise çözüm için bu yazıma bakıyorsunuz.

Konuyla alakalı sorularınız olursa, yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner