Half Life 2 Deathmatch İçin Offline Bot Paketi “Botrix”

halflife 2 - Half Life 2 Deathmatch İçin Offline Bot Paketi "Botrix"

Yine yeniden bir Half Life yazısı.. 1998 yılında, yani 18 sene önce oynama fırsatı bulduğumuz Half Life 2, aradan geçen onca yıla rağmen hala rakipsiz, hala eğlenceli. Ve tabi ki malzeme de bitmek, tükenmek bilmiyor. Eğer sizde benim gibi Half Life hayranıysanız ve boş vakitlerde, can sıkıntısında açıp botlarla Half Life 2 ölüm maçı kapışmak istiyorsanız, buyurun size benden offline bot paketi; Botrix. Oynamasanız bile kenarda dursun. Hem de HL2 yasal Steam sürümü ile uyumlu.

Güncelleme! 

Valve tarafından 12 yıl sonra yeni bir Half Life oyunu tanıtıldı fakat bu oyun Half Life 3 değil, Half Life Alyx. Detaylara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

>> VR Özel Half Life Oyunu “Half Life Alyx”

BOTRİX İNDİR!

Bot paketini aşağıdaki bağlantıdan indiriyor (Sürüm 1.0.1 indireceksiniz!), kurulumu ise Steam sürümü için birazdan anlatacağım şekilde, diğer sürümlere de botrix readme.txt dosyasında anlatıldığı şekilde yapıyorsunuz.

>> BOT Paketi İNDİR

(Alternatif Link)

KURULUM

Steam sürümü yasal Half Life 2’ye sahipseniz, yukarıdan indirdiğiniz zip paketini masaüstüne açıyorsunuz. İçerisinde Botrix klasörü sizi karşılıyor.

Botrix klasörü içindeki addons klasörünü şu konuma;

..\Program Files..\Steam\steamapps\common\Half-Life 2 Deathmatch\hl2mp

cfg klasöründeki botrix.cfg dosyasınıda şu konuma kopyalıyorsunuz;

..\Program Files..\Steam\steamapps\common\Half-Life 2 Deathmatch\hl2mp\cfg

(Eğer Windows sürümünüz 64 bit ise Program files (x86) klasörüne bakın.)

Kopyalama işlemleri bittikten sonra, Steam uygulamanızı açarak, oyun listenizde Half Life 2 Deathmatch oyununu bulun. Oyun adında sağ tıklayarak Özellikler‘e gidin.

half life2 botrix setup1 zps4sxrmfun - Half Life 2 Deathmatch İçin Offline Bot Paketi "Botrix"

Açılan pencerede ise Başlatma Seçeneklerini Ayarla butonuna tıklayın. Başlatma seçenekleri ayar ekranında boş bir kutu gelecek karşınıza. Kutuya sadece şunu ekleyin, tamam diyerek kapatın.

-insecure

half life2 botrix setup2 zpsgavdundc - Half Life 2 Deathmatch İçin Offline Bot Paketi "Botrix"

Artık kurulum bitti. Oyuna girip botrix denemesi yapabiliriz.

Not: Botrix’in 1.0.1 sürümünde otomatik waypoint oluşturma özelliği var. Eğer bu sürümü kurarsanız, waypoint aramanıza gerek kalmaz. Ayrıca botlar bu sürümde camlardan atlayabilir, asansör kullanabilirler. Eğer eski bir sürüm indirdiyseniz, indireceğiniz haritaları botlu oynayabilmek için waypoint adı verilen harita analizlerini de bulup indirmeniz ya da sizin oluşturmanız gerekir.

BOTLARLA OYNAMA

Steam’den Half Life 2 Deathmatch’i açın, Sunucu Oluştur bağlantısına tıklayın ve ardından haritalardan birini seçerek maç başlatın.

Harita ile oyun başladığında, konsol açarak aşağıdaki komutu yazın ve ne kadar bot istiyorsanız, komutu o kadar sayıda yazın.

Bot komutu; 

botrix bot add

Eğer waypoint ve konsol açma sorununuz yoksa her şey burada bitiyor. Offline olarak istediğiniz zaman botlarla kapışabilirsiniz.

Botrix komutları ve kısayolları için aşağıdaki bağlantılara göz atabilirsiniz.

https://raw.githubusercontent.com/borzh/botrix/master/runtime/cfg/botrix.cfg 
http://www.famaf.unc.edu.ar/~godin/botrix/waypoints.html
http://www.famaf.unc.edu.ar/~godin/botrix/commands.html

Daha fazla harita isterseniz bu sayfadakilere göz atabilirsiniz.

Detaylı komut kullanımına örnekler için yukarıdaki videonun yorum bölümüne bakabilirsiniz. Video altından yorum olarak Efe Dursun isimli arkadaşımız örnek bir paylaşımda bulunmuş. Onun paylaştığı komutları zaten yukarıdaki son linkten (commands.html) ulaşabiliyorsunuz fakat kafa karışıklığı olmaması için ben sadece basit başlangıç komutlarını sizlerle paylaştım. İsteyenler detaylı ve gelişmiş bir waypoint için o komutları kullanabilirler.

Konsol açma sorununuz varsa;

Half Life 2 Deathmatch ana ekranında Seçenekler > Klavye > Gelişmiş yolunu izleyerek Geliştirici konsolunu aktifleştirin.

Eski bir Botrix sürümüne mecbursanız; 

Waypoint’i hazır olmayan bir haritada botlarla oynamak için;

İstediğiniz haritanın bsp dosyasını;

..\Program Files..\Steam\steamapps\common\Half-Life 2 Deathmatch\hl2mp\maps

konumuna atın. Ve haritada server oluşturduktan sonra konsola aşağıdaki komutu yazın.

botrix waypoint autocreate

Autocreate off yazısı çıkarsa;

botrix waypoint autocreate on yazın.

Yürüdüğünüz yerlerde arkanızdan gelen walkable çizgileri görüyorsanız waypoint oluşturmaya başladınız demektir. Haritada yürünebilen neresi varsa dolaşın, çizgi arkanızdan takip etsin. Her yeri adım adım gezmeyin de, botların dolanabileceği şekilde gezinmiş olun. Arada bir aşağıdaki komut ile waypoint dosyasını kaydetmeyi unutmayın.

botrix waypoint save

Kayıttan sonra yine arkanızdan çizgi sizi takip edecek. Botları atın, kapışırken bir yandan da waypoint için bol bol adım olsun.

“Tamam artık bu kadar yeter, her yeri gezmesinler..” dediğinizde de aşağıdaki komutlar ile waypoint oluşturma işlemini tamamlayın.

botrix waypoint save 
botrix waypoint autocreate off

Artık arkanızdan çizgi gelmiyorsa başardınız. Bundan sonraki oyuna girişlerinizde mevcut haritaya waypoint gerekmeyecek. Botlar yolunu bulacak.

– Reklamlar –

adbanner