LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Steam Sürümü Half Life ve Opposing Force İçin Offline Bot - oyun-indir

30’lu yaşlarda olup 2000’li yılları internet kafede geçenler 17 senelik efsane Half Life ve Half Life Opposing Force’u iyi bilirler. Kafedeki 10-12 masanın full Gasworks, Crossfire kapışması, kafedeki bağırış çağırış, kendini oyuna kaptırıp eve geç kalmalar.. Hala dün gibi aklımda.. Aradan yıllar geçti ve bu oyun, o zamanlar daha doğmamış olan küçük kardeşlerimizin bile şuan oynadıkları arasında. Tabi Half Life 2’de ayrı bir efsane ama ilk oyun çoklu modda daha başarılı.

Uzun zamandır aklımda Steam sürümüne bot atma mevzusunu yazmak vardı, vakit bulamıyordum. Nihayet sıra geldi. İşlemler biraz karışık gelebileceği için paketleri hazırladım ve size sadece dosyaları uygun yerlere kopyalamak kaldı. Tabi dikkat edin, bot eklentisi Steam sürümü haricinde çalışmayabilir..

Elinizde Steam sürüm Half Life ve Opposing Force olduğunu varsayarsak aşağıdaki bağlantıdan hazırladığım paketi indirerek işe girişiyorsunuz. Elinizde Steam sürüm HL ve OF yoksa ilk olarak oyunları satın alıp, bilgisayarınıza indiriyorsunuz. (Fiyatları pahalı gelirse GreenManGaming veya G2a.com’da indirimleri takip edin.)

>> Steam’de Half Life

>> Steam’de Half Life Opposing Force

Half Life ve OF Eklenti Paketi:

>> İNDİR 

Herşey hazırsa adım adım ilerleyelim.

1.) Oyunlar açıksa kapatın ve pakette verdiğim klasör kopyalamalarını gerçekleştirin.

Klasörleri ayırmamın sebebi Half Life ve Opposing Force için ayrı ayrı kurulum yapmamız gerekiyor olması. Half life botu için valve klasöründe, Opposing force botu için gearbox klasörü içinde işlem yapıyoruz.

Liblist dosyalarını oyun klasörlerinin ana dizinlerine (valve ve gearbox) kopyalıyor, metamod klasörleri içindeki addons klasörlerini de yine oyun klasörlerinin ana dizinlerine (valve ve gearbox) kopyalıyoruz.

2.) Klasör kopyalamalarını bitirdiğimizde Bot setup klasöründeki hpb_bot_4_0.exe dosyasını çalıştırıyoruz. Yükleme konumu ise Sierra yazıyorsa steam dizinine göre değiştiriyor, yüklemeyi yapıyoruz.

Yükleme konumu:

C:\Program Files\Steam\steamapps\common\Half-Life

3.) Yükleme sonrası HPBbot klasörünü buluyor, Opposing force için gearbox klasöründeki, Half life içinde valve klasöründeki install.bat dosyasını çalıştırıyoruz.

Konum:

C:\ Program Files \Steam \steamapps \common \Half-Life \HPB_bot \gearbox

Konum:

C:\ Program Files \Steam \steamapps \common \Half-Life \HPB_bot \valve

(Ekrana siyah komut istemcisi gelecek ve enter tuşuna bastığınızda kaybolacak. Yaptığı işlem ise hpbot dosyalarını kurmak.)

4.) Kurulumu eksiksiz yaptıysanız Steam üzerinden Half Life veya HL Opposing Force oyununu başlatın. (Steam cloud dosyaları farklı uyarısı verirse mevcut dosyaları koruyup bunları cloud’a yedeklemesini seçin. Tersi olur, yani Steam dosyaları sunuculardaki ile değiştirirse kurulumunuz sıfırlanabilir.)

5.) Oyunu açtığınızda menüden Create Server seçeneği ile multiplayer harita başlatın. Oyun başladıktan sonra sol altta HPBBOT bilgisi çıkarsa hemen sonrasında botlar oyuna dahil olmaya başlayacak. Eğer hiç bot gelmiyorsa klavyedeki  (iki tırnak) tuşu ile konsolu açıp meta version yazıp enter tuşuna basın. Meta bilgisi çıkmaz unknown command benzeri mesaj görünürse kurulumu baştan gözden geçirin.

Meta bilgisi çıkıyorsa addbot komutu yazın, yine botlar oyuna dahil olmazsa son aşamadaki bot paketinin install işlemlerini baştan yapın.

Notlar: 

 • Yüklemeyi Steam sürüm Half Life ve Opposing Force’da denedim, sorunsuz çalıştı. Ancak botlara ait komutları araştırmadım.
 • Yazıda paylaştığım indirme bağlantısı silinirse HPB-BOT paketini bu bağlantıdan, metamod dosyasını bu bağlantıdan indirin. Yüklemeler içinde bu yazıya göz atın.
 • Bot paketi Counter Strike, TeamFortress ve Death Match classic içinde kullanılabiliyormuş ama denemedim.
 • Steam sürüm Opposing Force’da tabi ki de kanaslı olarak bildiğimiz silah mevcut. Botlar ise salak değiller oynarken epey keyif alacaksınız.
 • Oyunda mouse sorunu yaşarsanız; Options > Mouse yolunu izleyerek Raw mouse input seçeneğine tik koyun.
 • Ve konuya dair sorularınız olursa yorum panelinden gönderebilirsiniz.

>> Android Telefon ve Tabletler için Botlu Half Life + CS 1.6
>> Linux Dağıtımlarında Botlu Half Life Oynama

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 20 Mayıs 2015 tarihinde yayımlanmıştır.


  Önder Caner 02 Temmuz 2019, 15:55

  Hocam, botların sayısını nasıl arttırırız. Onu da anlatır mısın???

  Lordiz 02 Temmuz 2019, 21:40

  @Önder Caner; Merhaba. Oyunun kuruluğu olduğu dizine gidin, SteamLibrary\steamapps\common\Half-Life\valve konumunda bir adet HPB_Bot.cfg dosyası göreceksiniz. Dosyayı Notepad yada Notepad++ ile açın ve 107, 108. satırlardaki şu değerleri değiştirin;

  #min_bots 2
  #max_bots 6

  Baştaki # işaretlerini kaldırın, minimum ve maksimum bot sayısını ayarlayın. max_bots 20 yaptınız diyelim, oyuna girdiğinizde yavaş yavaş bot sayısı 10+10 20 olacak. oyunda 6 bot olsun diyorsanız max_bots yeri 6 kalsın.

  Bilgisayarınız güçlü değil ise bot sayısını 20 üstüne çıkarmayın.

  Mahir Güney Aslan 05 Temmuz 2019, 12:49

  abi lütfen yardım et server kura tıklıyom sonra local server filan diyoya hani serveri kurarken ondan sonra oyundan atıyo

  Lordiz 05 Temmuz 2019, 22:06

  @Mahir Güney Aslan; Merhaba. Oyun masaüstüne dönüyorsa ekran kartı ile alakalı sorun olabilir. Grafik ayarlarından farklı bir seçenek deneyeceksiniz. Yada Steam başlatma seçeneklerinde farklı seçenekler deneyeceksiniz. Nvidia Mx150 ekran kartım var ve şimdi baştan yükleme yaptım sorunsuz oynayabiliyorum.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019