Steam Sürümü Half Life ve Opposing Force İçin Offline Bot

Steam Sürümü Half Life ve Opposing Force İçin Offline Bot

30’lu yaşlarda olup 2000’li yılları internet kafede geçenler 17 senelik efsane Half Life ve Half Life Opposing Force’u iyi bilirler. Kafedeki 10-12 masanın full Gasworks, Crossfire kapışması, kafedeki bağırış çağırış, kendini oyuna kaptırıp eve geç kalmalar.. Hala dün gibi aklımda.. Aradan yıllar geçti ve bu oyun, o zamanlar daha doğmamış olan küçük kardeşlerimizin bile şuan oynadıkları arasında. Tabi Half Life 2’de ayrı bir efsane ama ilk oyun çoklu mod da daha başarılı.

>> Half Life 25. Yıl Bot Paketi

>> Half-Life Deathmatch: Source İçin Offline Bot Paketi

Uzun zamandır aklımda Steam sürümüne bot atma mevzusunu yazmak vardı, vakit bulamıyordum. Nihayet sıra geldi. İşlemler biraz karışık gelebileceği için paketleri hazırladım ve size sadece dosyaları uygun yerlere kopyalamak kaldı. Tabi dikkat edin, bot eklentisi Steam sürümü haricinde çalışmayabilir..

Elinizde Steam sürüm Half Life ve Opposing Force olduğunu varsayarsak aşağıdaki bağlantıdan hazırladığım paketi indirerek işe girişiyorsunuz. Elinizde Steam sürüm HL ve OF yoksa ilk olarak oyunları satın alıp, bilgisayarınıza indiriyorsunuz. (Fiyatları pahalı gelirse GreenManGaming veya G2a.com’da indirimleri takip edin.)

>> Steam’de Half Life

>> Steam’de Half Life Opposing Force

Half Life ve OF Eklenti Paketi:

>> İNDİR 

Herşey hazırsa adım adım ilerleyelim.

1.) Oyunlar açıksa kapatın ve pakette verdiğim klasör kopyalamalarını gerçekleştirin.

Klasörleri ayırmamın sebebi Half Life ve Opposing Force için ayrı ayrı kurulum yapmamız gerekiyor olması. Half life botu için valve klasöründe, Opposing force botu için gearbox klasörü içinde işlem yapıyoruz.

Liblist dosyalarını oyun klasörlerinin ana dizinlerine (valve ve gearbox) kopyalıyor, metamod klasörleri içindeki addons klasörlerini de yine oyun klasörlerinin ana dizinlerine (valve ve gearbox) kopyalıyoruz.

2.) Klasör kopyalamalarını bitirdiğimizde Bot setup klasöründeki hpb_bot_4_0.exe dosyasını çalıştırıyoruz. Yükleme konumu ise Sierra yazıyorsa steam dizinine göre değiştiriyor, yüklemeyi yapıyoruz.

Yükleme konumu:

C:\Program Files\Steam\steamapps\common\Half-Life

3.) Yükleme sonrası HPBbot klasörünü buluyor, Opposing force için gearbox klasöründeki, Half life içinde valve klasöründeki install.bat dosyasını çalıştırıyoruz.

Konum:

C:\ Program Files \Steam \steamapps \common \Half-Life \HPB_bot \gearbox

Konum:

C:\ Program Files \Steam \steamapps \common \Half-Life \HPB_bot \valve

(Ekrana siyah komut istemcisi gelecek ve enter tuşuna bastığınızda kaybolacak. Yaptığı işlem ise hpbot dosyalarını kurmak.)

4.) Kurulumu eksiksiz yaptıysanız Steam üzerinden Half Life veya HL Opposing Force oyununu başlatın. (Steam cloud dosyaları farklı uyarısı verirse mevcut dosyaları koruyup bunları cloud’a yedeklemesini seçin. Tersi olur, yani Steam dosyaları sunuculardaki ile değiştirirse kurulumunuz sıfırlanabilir.)

5.) Oyunu açtığınızda menüden Create Server seçeneği ile multiplayer harita başlatın. Oyun başladıktan sonra sol altta HPBBOT bilgisi çıkarsa hemen sonrasında botlar oyuna dahil olmaya başlayacak. Eğer hiç bot gelmiyorsa klavyedeki  (iki tırnak) tuşu ile konsolu açıp meta version yazıp enter tuşuna basın. Meta bilgisi çıkmaz unknown command benzeri mesaj görünürse kurulumu baştan gözden geçirin.

Meta bilgisi çıkıyorsa addbot komutu yazın, yine botlar oyuna dahil olmazsa son aşamadaki bot paketinin install işlemlerini baştan yapın.

Notlar: 

  • Yüklemeyi Steam sürüm Half Life ve Opposing Force’da denedim, sorunsuz çalıştı. Ancak botlara ait komutları araştırmadım.
  • Yazıda paylaştığım indirme bağlantısı silinirse HPB-BOT paketini bu bağlantıdan, metamod dosyasını bu bağlantıdan indirin. Yüklemeler içinde bu yazıya göz atın.
  • Bot paketi Counter Strike, TeamFortress ve Death Match classic içinde kullanılabiliyormuş ama denemedim.
  • Steam sürüm Opposing Force’da tabi ki de kanaslı olarak bildiğimiz silah mevcut. Botlar ise salak değiller oynarken epey keyif alacaksınız.
  • Oyunda mouse sorunu yaşarsanız; Options > Mouse yolunu izleyerek Raw mouse input seçeneğine tik koyun.
  • Botlar oyuna dahil olmaz ise oyunun başlatma seçeneklerine -insecure komutunu ekleyip deneme yapın.
  • Ve konuya dair sorularınız olursa yorum panelinden gönderebilirsiniz.

>> Android Telefon ve Tabletler için Botlu Half Life + CS 1.6
>> Linux Dağıtımlarında Botlu Half Life Oynama