Hızlıca ve Kalite Kaybı Olmadan Video Kesme

video kesme - Hızlıca ve Kalite Kaybı Olmadan Video Kesme

Bir gün elinizdeki 80-90 dakikalık bir videodan sadece 10-15 saniyelik yada 3-5 dakikalık bir bölümünü birisine göstermek istersiniz. Videonun boyutu büyüktür ve bu sebeple mail üzerinden yada sosyal medya üzerinden aktarmanız imkansıza yakındır. Peki pratik bir çözüm olarak ne yapabilirsiniz? Videonun size gereken bölümünü keser ayırırsınız.. 

Kesme biçme işleri için türlü türlü alternatifiniz var. Mobil cihazlarda mesela dahili uygulamaları yada mobil uygulama mağazasındaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz. [Mesela Video ConverterVivaVideo]

Yanlış bilmiyorsam Android sistemli telefonların çoğunda video düzenleme araçları var, bunlarla videodan istediğiniz bölümü kolayca kesip ayırabilirsiniz. Ayrıca İnstagram, Twitter gibi uygulamalarda codec sorunları vb. beklenmedik sorunlar harici video kesmenize imkan tanırlar.

Bu işlemi bilgisayar üzerinden yapmak istiyorsanız? O zamanda Movie Maker, Sony Vegas gibi yazılımları yada bu yazımda tanıtacağım ve benzeri ücretsiz yazılımları kullanabilirsiniz.

Önereceğim yazılım Weeny Free Video Cutter.

Weenysoft isimli yazılım firması tarafından, reklamsız, çer çöpsüz geliştirilmiş ücretsiz bir yazılım. Movie maker, Sony Vegas yada benzerleri ile uğraşmak istemeyenlar, acelesi olanlar ve tabi parçaları sonradan tekrar birleştirmeyecek olanlar için gayet faydalı bir araç.

Eğer parçalayıp tekrar birleştirme yapmak istiyorsanız bu yazılıma ek başka bir araç daha kullanmalısınız. O aracın adı da Weeny Video Joiner.

>> Weeny Video Kesici İndir

Yazılımı yukarıdaki bağlantıdan indiriyorsunuz, bilgisayarınıza kuruyorsunuz. Kurulumdan sonra yazılımı kullanarak videonuzu kırpmaya başlıyorsunuz.

Yazılımı kullanırken önünüzde iki seçenek var; dosyanın kalitesi değişmesin diyorsanız kesme işlemi öncesi orijinal ayarları koruyun, dosyanın boyutu çok fazla ise ve boyutu da ufalsın istiyorsanız kesme işlemi öncesi dosya formatını değiştirin.

Orijinal kaynağı seçerseniz ekstra dönüştürme işlemleri olmadığından kesme işlemi daha kısa sürer.

video kesme - Hızlıca ve Kalite Kaybı Olmadan Video Kesme

Farklı formatlardan birini seçerseniz video çözünürlüğü ve dosya formatına bağlı olarak dönüştürme süresi değişir ve sonuçta kırpılmış dosyayı elde etmiş olursunuz. Bazı formatlar kaliteyi fazla düşürdüğü için en iyi ayarı zamanla keşfedeceğinizi düşünüyorum.

video kesme2 - Hızlıca ve Kalite Kaybı Olmadan Video Kesme

Örneğin elinizdeki full hd bir sunum videosundan kısa bir parçayı mail ile göndermek için kırpmanız gerekiyorsa, Mobile Phone Mpeg-4 formatını yada Customized Mp4 formatını seçerek daha ufak boyutlu bir dosya elde edebilirsiniz.

Kesilen dosyanın orijinaline zarar vermez, kesilen parçayı da C:\My Video konumuna kaydeder.

Alternatif Kırpıcı

Yukarıdaki yazılım işinize yaramadıysa alternatif olarak Moo0 video cutter free yazılımını da deneyebilirsiniz.

İki yazılım arasındaki farklar şunlar; Moo0 yazılımında video formatları için özelleştirmeler sunulmuyor. Ancak Moo0 yazılımında Türkçe dil desteği var. Weeny’de de ise Türkçe dil desteği yok.

Moo0 için indirme bağlantısı sunmuyorum fakat indirip denemek isteyen olursa moo0.com adresi üzerinden bulup indirebilirler.

– Reklamlar –

adbanner