İlaçlar, Tıbbi Cihazlar ve Kozmetik Ürünleri için Ürün Takip Uygulaması

urun takip sistemi mobil uygulamasi - İlaçlar, Tıbbi Cihazlar ve Kozmetik Ürünleri için Ürün Takip Uygulaması

İlaçlar, tıbbi cihazlar ve kozmetik ürünlerin üretim bandından satılıp kullanıldığı yere kadar takip edilebilmesi için hayata geçirilen “Ürün Takip Sisteminin mobil uygulamaları vatandaşların kullanıma açıldı. Mobil uygulamayla hem vatandaş hem de sağlık personeli, kullanacak olduğu ürünlere ilişkin bilgileri sorgulayabilecek, kayıtlı ve güvenli ürünleri tercih edebilecekler. 

Sistem henüz yeni olduğu için olabilir, sorgulama yaptığım bazı kozmetik ürünler ve sorgulama yaptığım çoğu ilaç için “ürün kayıtlı değil” sonucu aldım. Muhtemelen bir süre sonra çoğu ürün bu sisteme kayıt edilecektir ve vatandaşlar ellerindeki ürüne ait güvenilir bilgileri bu uygulama üstünden takip edebileceklerdir.

Ürün Takip Sisteminin bir adet web sitesi var. Adresi:

https://utsuygulama.saglik.gov.tr/UTS/

O site üstünden şimdilik ürün sorgusu yapamıyoruz fakat firmalar ve firmaların teknik elemanları o site üstünden kayıt olup ürünlerini kayıt altına alabiliyorlar.

Ürün Takip Sisteminin mobil uygulamaları ise Google Play ve Apple Store’dan “ÜTS Mobil” araması ile bulunabiliyor, ürünler kamera yardımı ile barkodları üzerinden sorgulanabiliyor.

>> Google Play’de ÜTS

>> Apple Store’da ÜTS

Denemelerimde birçok kozmetik ürüne ait bilgilere ulaşabildim fakat bilgilerin hepsi üstün körü girilmiş. Yani bakanlığın açıkladığı gibi çok fazla detay yok. Eğer sistem planlandığı gibi işletilirse, firmalar tarafından bilgiler doğru ve eksiksiz olarak girilirse uygulama istenen başarıyı elde edebilir ve bizlerin işine çok yarayabilir.

Özellikle ilaçlar için bu çok önemli.

urun takip urun sorgulama - İlaçlar, Tıbbi Cihazlar ve Kozmetik Ürünleri için Ürün Takip Uygulaması

Uygulama sorgularının hepsinin sonunda bir adet şikayet bağlantısı var. O bağlantı üstünden ürüne dair şikayet iletebiliyorsunuz fakat şuan nasıl bir kullanımı olacağını çözemedim. Belki sağlığa zararlı ilaçlar ve kozmetik ürünleri şikayet edip, Türkiye’de üretilmesini yada Türkiye’ye getirilmesini engellemek için.

Konuyla alakalı sorularınız yada eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner