LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

İnstagram DM Videolarını İndirip Kaydetme - google-play

İnstagram uygulamasında özel mesaj (dm / direkt mesaj) ile gelen bir videoyu saklamak için indirme imkanımız var mı? Evet, var. Ancak bunu yapabilmek için dm videosuna Android işletim sistemi olan bir cihazdan ulaşmamız gerekiyor. Yani dm videosunu Android cihaz ile görüp daha sonra Android yüklü cihazımız veya Windows işletim sistemi olan bilgisayarımızdan çekip kurtarmalıyız. Apple ios yüklü cihazlarda dosya yönetimi ve cache’lere erişim olmadığından bu işlem orada geçerli değil.

DİKKAT! Yazı, 16 Ağustos 2015 tarihinde yayınlanmış ve 20 Şubat 2017’de güncellenmiştir. Yazıya erişim sağladığınız tarihte konu güncelliğini yitirmiş olabilir.

Güncelleme: Bir süredir yeni İnstagram sürümlerinde özel mesaj videoları dahili belleğe indirilmediği için bu dosyalara erişemiyoruz. Yeni bir güncelleme yada yeni bir yöntem bulunması halinde yazıda güncelleme yapacağım. O zamana kadar aşağıda anlatılan yöntemden sadece eski İnstagram sürümlerini kullananlar yararlanabilir.

Nasıl Yapıyoruz?

Her zaman olduğu gibi anlaşılır bir şekilde, madde madde anlatıyorum. Anlayamadığınız konu olursa sorularınızı yorum olarak gönderirsiniz ancak Android cihaz kullanıyor olmak, mesajın karşı taraftan silinmemiş olması şart.

1.) DM ile gelen videoyu açıp izleyelim ki önbellek kaydı garantilensin. (İnstagram uygulamasından DM videosunu açıp izleyin. İphone kullanıyorsanız; Android yüklü telefon veya tablet bilgisayardan İnstagram hesabınıza giriş yapıp dm’deki videoyu izleyin. Video yoksa veya görüntülenemiyorsa zaten işiniz zor. )

2.) Google Play’den ES Dosya Yöneticisi‘ni indirip kuralım.

>> Uygulamanın Google Play Linki.

3.) Dosya yöneticisini açarak (veya cihazı bilgisayarınıza bağlayıp Windows gezgininden) dahili hafıza konumunda Android klasörüne gidelim. (Dahili hafıza için Es dosya yöneticisi ana ekranında resimdeki gibi SD 0 seçeneğine dokunun. extSdCard, harici hafıza kartı oluyor. Orasıyla işimiz yok.)

İnstagram DM Videolarını İndirip Kaydetme - google-play İnstagram DM Videolarını İndirip Kaydetme - google-play

4.) Android klasöründen sonra DATA, daha sonra com.instagram.android klasörüne, daha sonra cache ve video klasörlerine girelim.

İnstagram DM Videolarını İndirip Kaydetme - google-play

5.) video klasörü içinde journal adında ve karmaşık sayılarla isimlendirilmiş bir sürü dosya göreceksiniz. Doğru dosyayı bulmak için dosya yöneticisinin altındaki menüden Görünüm seçeneğine, dokunacak ardından tarihe göre dizilim seçeneğini seçeceksiniz. (Tarihe göre dizilim seçeneğini resimde işaretledim.)

İnstagram DM Videolarını İndirip Kaydetme - google-play

6.) Görünümü tarihe göre yapınca en son izlenen videoyu da en üste almış olduk. Journal dosyasını atladıktan sonraki ilk birkaç video bizim aradığımız olabilir. Ancak uzantılarını değiştirmeden hangisi olduğunu bulamayız. Dosyalardan birinde parmağınızı basılı tutup sonrasında alt menüden Yeniden adlandır seçin. Dosya adının sonuna .mp4 eklemesi yapın (nokta eklemeyi unutmayın). Dosya ismi 1231831.mp4 olduğunda artık bu dosyayı video oynatıcılar ile görebileceğiz. Tek tek dosyaları kontrol ettiğinizde doğru dosyayı bulacak, sonrasında istediğiniz yere kopyalayabilecek veya doğrudan ES dosya yöneticisinden mailinize gönderebileceksiniz.

İnstagram DM Videolarını İndirip Kaydetme - google-play

Eğer yöntemi normal bilgisayarınızdan deniyorsanız cache klasöründeki tüm dosyaları seçip bilgisayarınıza kopyalayın ve sonrasında tarihe göre en son değiştirilenden başlayarak uzantılarına .mp4 eklemesi yapın. Bu şekilde de aradığınız videoyu bulmuş olacaksınız.

İşlem tamamdır umarım.

Özel mesaj ile aldığınız resimlere screenshot yapabildiğiniz için böyle bir yol izlemeniz gerekmiyor. Ayrıca ekran görüntüsü kaydeden uygulamalar ile (örneğin shou.tv) videoyu doğrudan ekran kaydı olarak alma ihtimalide olabilir.. Ama denemediğimden işe yarayıp yaramadığını bilemiyorum.

Yazıyı okuduğunuz tarihlerde İnstagram uygulamasında değişiklik yapılmış veya cache klasörü değiştirilmiş olabilir. Sorularınız ve eklemek istediğiniz birşey olursa yazı altından yorum olarak gönderebilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 16 Ağustos 2015 tarihinde yayımlanmıştır.


  Lordiz 11 Ocak 2018, 23:57

  @Hilal; Merhaba. Dosyaların boyutlarına bakın 1-2 mb’dan büyüklerse kesin aradığınız videolar onlar ancak uzantı değiştirirken hata yapmış olabilirsiniz. Hiçbir dönüştürme işlemi yapmanız gerekmiyor, sadece uzantılarını .mp4 yapacaksınız. Dosya boyutu 1 mb’dan ufaksa muhtemelen aradığınız şey o değil.

  Fatih 16 Ocak 2018, 18:34

  Mrb bende de şu şekilde hata çıkıyor ortam hatası maalesef bu video onaylamıyor diyor

  Lordiz 16 Ocak 2018, 21:09

  @Fatih; Merhaba. Bulduğunuz dosyanın boyutuna bakın, 1 mb altında ise muhtemelen işinize yaramayacak bir sistem dosyası olabilir. İnstagram’ın yeni sürümlerinde video indirme olayını engellemek için dosya konumunu da değiştirmiş olabilirler. Geçen gün baktığımda bende de hiç video dosyası yoktu. Konuyla alakalı araştırmalarım devam ediyor.

  Fatih 17 Ocak 2018, 10:50

  Mrb şimdi bu sabah bir arkadaşım dm den kendi resmini video olarak çekip attı 10 saniyeden fazla videoyu oynatıyor fakat ben dm çıktıktan sonra o videoyu açamıyorum eş de açmaya çalışıyorum fakat yine aynı atayı veriyor ve bu sefer birde internet ağınızı kontrol edin diyor aklıma şu geldi şimdi dm den gelen ler ana sayfada çıkmıyor ama benim gönderdiklerim günlük içinde gözüküyor onu nasıl yapacagız

  Lordiz 17 Ocak 2018, 17:26

  @Fatih; Merhaba. DM olarak gönderilenler siz gönderdiğiniz için galeride olabilir ancak size gelenler galeride görünmez. Yazımda anlattığım şekilde bulmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca karşı taraf videoyu sildiyse söylediğiniz gibi oynatma hatası da verir.

  Mehmet nur 25 Haziran 2018, 18:49

  Kardesim dedigin her seyi yapiyorum hatta bunu yollar once de yapiyordum oluyordu ama suan olmuyor yardimci olabilirmisin

  Lordiz 25 Haziran 2018, 22:31

  @Mehmet nur; Merhaba. Bir süredir yeni İnstagram sürümlerinde videoları bu şekilde indiremiyoruz. Muhtemelen veri güvenliği için yöntemi fark edip dosyaların otomatik silinmesini yada telefona hiç inmemesini sağladılar. Yeni bir yöntem bulursam yazımda güncelleme yapabilirim ama şimdilik bir yolu yok.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019