“İnsurgency: Sandstorm” Para Vermeye Değer Mi?

insurgency sandstorm incelemesi - "İnsurgency: Sandstorm" Para Vermeye Değer Mi?

4 sene önce İnsurgency oyununu satın almış, 30 saat civarı oynamış, çok beğenmiş ve şu yazımı yayınlamıştım. Sonrasında Day of Infamy oyununu da satın alıp oynadım fakat o oyunu çok fazla sevemedim. Resmen param çöp olmuştu. (İade içinde kabul edilmedim..) Day of Defeat varken Day of Infamy gereksiz bir harcamaydı. Peki İnsurgency Sandstorm nasıl bir oyun? Satın almaya değer mi?.. Bu yazımda, oyunu oynadıktan sonraki ilk ve geniş zaman izlenimlerimi paylaşacağım sizlerle..

“İnsurgency: Sandstorm”

Oyunu beğendim mi?

Evet, Beğendim.

Oyun güncel sürümü ile harika! Hele ki indirimde denk getirip 42.5 TL’ye satın aldıysanız çok şanslınız. Çünkü ben 60 TL’ye alanlardanım.. Oyunun genel olarak özellikleri şunlar;

 • Bu sefer Source yerine Unreal Engine oyunu motoru kullanılmış,
 • Giriş ekranı ilk oyuna göre daha kullanışlı ve anlaşılır olmuş,
 • Oyun modları, vuruş hissiyatı, silahlar, silah modifiye seçenekleri, ses efektleri çok iyi,
 • Çatışma şiddeti, gerçekçilik çok çok iyi,
 • Online ve offline’da botlara karşı oynaması çok keyifli..

Fakat oynanışa alışması biraz zor! Biraz sabretmeniz, taktik geliştirmeniz, silahları öğrenmeniz, online rakiplerle karşılaşmadan önce bol bol botlarla pratik yapmanız gerekiyor.

Oyuna dair detaylara birazdan geçeceğim ama önce güncel haberleri paylaştığım bölüme yer vermem gerekiyor..

GÜNCELLEME 1:

28 Şubat 2019 tarihinde oyuna büyük bir güncelleme geldi. Güncelleme boyutu 4.6 GB. Güncelleme ile oyun Unreal Engine 4.21 sürümüne yükseltilirken, ayrıca benim özellikle beklediğim Takım Ölüm Maçı (Team Deathmatch) modu da oyuna dahil edildi. Ayrıca birkaç yeni silah ve hata düzeltmeleri mevcut. Oyun bu haliyle ilk yazıyı yayınladığım zamana göre çok daha bir keyifli hal aldı. (Botlarla takım ölüm maçı oynamak için admin menüyü kullanmanız gerekiyor.)

Oyun güncel versiyonu ile 50 TL’yi hak ediyor.

GÜNCELLEME 2: Oyuna bir sonraki güncelleme ile; bir yeni mod, bir yeni harita ve iki yeni silah eklendi. Haritanın adı Compound, silahlar m82 ve m99, modun ismi ise Hardcore.

GÜNCELLEME 3: Oyuna bir sonraki güncelleme ile; bir yeni harita ve bir yeni mod eklendi. Yeni haritanın adı Ministry, modun ismi Frenzy.

GÜNCELLEME 4: Sürüm 1.5 güncellemesi ile oyuna yeni bir mod eklendi. Domination adı verilen modu oynaması gayet keyifli. Alpha sürüm olarak level editörü aktif edildi. UE geliştiricileri artık custom haritalar oluşturabilecekler. Ayrıca bir çok optimizasyon ve harita düzeltmesi geldi. Oyun son haliyle daha rahat çalışıyor.

Ve tabi ki uzun zamandır beklenen Türkçe dil desteği de oyuna dahil edildi. Oyunu artık Türkçe arayüz ve alt yazı seçeneği ile oynayabiliyoruz. (İnsurgency: Sandstorm > Özellikler > Dil > Türkçe) Fakat haritaların gece versiyonları henüz yok.

GÜNCELLEME 5: 16 HAZİRAN 2020 tarihinde gelen güncelleme ile artık oyundaki tüm haritalar gece modunda oynanabiliyor. Ayrıca önceki güncellemeler ile oyuna custom harita ve mod ekleme desteği de sunulmuştu. Böylece geliştirici ekibin en başından vaat ettiği tüm özellikler oyuna dahil edilmiş oldu.

Oyun son haliyle verilen parayı hak ediyor.

YAZININ DEVAMI >>

Oyun bence harika. Oynanış çok keyifli. Geleceği de parlak.

Online oynayan sayısı şimdilik 2000-3000 civarında. Online’da 7 bölge arasından seçim yapıyorsunuz ve 3 farklı oyun seçeneği var; Coop, Versus, Competitive. (Artık Team Deathmatch’de var.)

Coop: Yanlış hatırlamıyorsam 6 online oyuncu botlara karşı Checkpoint oynuyor. Maç bulma süresi 1-2 dakika sürüyor. Oyunda takımınız, harita ve mod rastgele seçiliyor. Eğer istemediğiniz bir seçenek varsa oyun aratmadan önce Coop ayarlarından onları kapatmanız gerekiyor. Yoksa terörist olmak istemediğiniz halde terörist olursunuz botlara karşı..

Ancak oynaması keyifli.

Versus: Online oyuncular aralarında Checkpoint oynuyorlar. Araç sürmek, hava saldırısı yapmak istiyorsanız iyi bir seçim. Fakat level sistemi kötü olduğundan oyunda yeniyseniz pek şansınız olmuyor.

Competitive: 5v5 online oyuncular arasında Push, Firefight gibi modlar oynanıyor. Yine level sistemi yüzünden karşı takıma 120 level adamlar geldiyse oyunu ağız tadıyla oynayamıyorsunuz. Daha adım attığınızda adam sizi indiriyor. Bu sebeple online oynamak için önce oyunu öğrenmeniz yada birlikte oynayacağınız arkadaşlar bulmanız gerekiyor!

Oyunu nasıl öğreneceksiniz? Local Play oynayarak..

Local Play, botlu oynanış. Oyunda sadece Checkpoint modu aktif. Diğer modları (Deathmatch, Domination, Skirmish, Push, Firefight) oynamak istiyorsanız, admin menüsünü açıp oradan harita bazında mod seçimi yapmanız gerekiyor. (Admin menüsünü klavyede – tuşuna basarak açabilirsiniz.)

Botlu Oynanış Ne Kadar İyi?

Botlu oynanış, botların arada saçmalaması haricinde gayet iyi. Online’da yüksek level adamlarla kapışmak yerine offline olarak botlarla idare edebilir, oyunu kavramaya çalışabilirsiniz. Yaklaşık 37 saat oynama sürem var ve bunun büyük bölümü botlu modlarla. Online’da ise 1-2 saat geçirdim. Çünkü online oyuncular çok sinsi.

Bu Oyun Gelişecek Mi? 

New World Interactive, oyunu geliştireceklerini söylüyor. Zaten bir sürü de güncelleme geldi.. Son olarak Türkçe dil desteği geldi ve yakın zamanda atölyeden özel haritalarda indirebileceğiz.

Para Vermeye Değer Mi? Değmez Mi?

 • Taktiksel oyunları seviyorsanız (CS: Go ve Cod’da olduğu gibi sağa sola koşturup durmayacaksınız),
 • Gerçek vuruş hissi yaşamak istiyorsanız,
 • Çatışmayı iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız,
 • Oyunun gelişimine tanıklık etmek istiyorsanız,

Evet satın alabilirsiniz. Çünkü gerçekten keyifli bir oyun İnsurgency Sandstorm. Fakat 85 TL biraz fazla! İndirimleri takip etmelisiniz. Bu para ile satın alacaksanız alternatifleri de incelemenizde yarar var..

Online seviyorsanız Rainbow Six Siege, World War 3, Squad var.. Botlu oyunları seviyorsanız Black Squad, CS Go, Toxikk, İnsurgency..

 • Rainbox Six Siege; Sadece online oynanıyor. (Terorist Hunt hariç.) Taktiksel oynamalısınız. Steam indirimli satış fiyatı 51 TL. Ubisoft indirimli fiyatı 27 TL.
 • World War 3; Sadece online oynanıyor. Aksiyon üst seviye. Battlefield sevenlere göre bir oyun. Satış fiyatı 80 TL.
 • Squad; Sadece online oynanan bir taktik savaş oyunu. Satış fiyatı 59 TL. Arma sevenlerin seveceği tarzda bir oyun ve erken erişimde olduğu halde gayet başarılı.
 • Black Squad; Oynaması ücretsiz. Call of Duty’yi andıran bir oyun. Harita sayısı iyi. Online oyuncusu çok. Botlarla oynanabiliyor. Mod çeşitliliği de yeterli. (Bu yazımda tanıtmıştım.)
 • CS: Go; Oynaması ücretsiz oldu. Para verip Prime statü almanız şart değil. Atölyesi harita dolu. Modlar yeterli. Botlarla oynaması keyifli. Sürekli güncelleniyor ve espor turnuvalarında para dağıtıyorlar.
 • Toxikk; Quake sevenlerin sevebileceği bir oyun. Oynaması ücretsiz. Fakat botlarla oynamak isterseniz, 24 TL verip full sürüm satın alabilirsiniz. Oynaması gayet keyifli.
 • İnsurgency; Sandstorm’un ilk versiyonu. Satış fiyatı 18 TL ama daha ucuza da bulma imkanınız var. Haritası az olsa da, botlarla da oynanabiliyor ve parasının hakkını veriyor. Her iki oyunu da oynamış biri olarak şuan aralarındaki en büyük farkın satış fiyatı olduğunu söyleyebilirim.

İnsurgency Sandstorm’u satın almayı düşünüyorsanız;

 • Steam indirimlerini takip edin,
 • Oyun güncellemelerini takip edin,
 • Atölye, harita, mod desteğini bekleyin,
 • Online oyuncu sayısını takip edin,
 • Güncel Youtube oynanış videolarına bakın,
 • Ücretsiz deneme dönemlerinde online coop moduna, versus moduna göz atın,

Mevcut durum size uygun geliyorsa, satın alın. Oynayın. Beğenmezseniz de süresi bitmeden iade işlemi başlatın.

Sonuç Olarak!

+ Oyun güzel, Coop ve Team Deathmatch eğlenceli,
+ Türkçe dil desteği var,
+ İndirme boyutu az,
+ Botlu ve offline oynanabiliyor,
+ Optimizasyon sorunu yok,
+ Vuruş ve çatışma hissiyatı çok iyi,
+ Silah çeşitliliği yeterli,
+ Araç sürmesi keyifli,
+ Patlamalar gerçekçi,
+ Ayarlar, kontroller basit,
+ Güncellenerek gelişecek..

– Harita sayısı az,
– Oynanabilir modlar az,
– Gece modu ve atölye desteği henüz tam olarak aktif değil,
– Online oyuncu az,
– Hikaye modu yok (olmayacak),
– Linux, Mac desteği yok (olmayacak),
– Lokal pvp oynanış desteği yok (olmayacak),
– Ve indirimsiz fiyatı pahalı.

Oyuna Dair Birkaç Oynanış İpucu: 

Oyunu 20 saat civarı oynadıktan sonra daha keyifli olmasını sağlayan birkaç detay yakaladım. Bunları baştan bilirseniz oyundan daha çok keyif alırsınız.

 • Silah olarak benim önerim SVD. Bu silaha 2X Holografik dürbün takarak, özelleştirmelerden Extended magazine seçerek mermi kapasitesini arttırabilirsiniz.
 • Cephane taşıyıcı seçiminde Heavy Carrier seçimi yaparsanız daha fazla şarjörünüz olur.
 • Yelek seçiminde Heavy Armor seçimi yaparsanız vurulmanız daha zorlaşır.
 • El bombası yerine molotof alırsınız daha iyi kill alabilirsiniz. Fakat silah özelleştirmeleri tüm puanlarınızı yediyse hiç bomba almayabilir, fazla mermi sayesinde el bombasından daha etkili olabilirsiniz.
 • Gaz maskesi alırsanız B tuşu ile maskeyi takıp çıkarabilirsiniz.
 • Oyunda kabak gibi ortada kalmamak için Z ile yatıp, Ctrl ile eğilip, Q ve E tuşları ile duvarların arkasından bakarak daha uzun soluklu oyunda kalabilirsiniz.
 • Camları mouse orta tuşuna basıp silah namlusu ile kırabilir, arabaların camlarının arkasından da düşmanları vurabilirsiniz.

Oyuna dair sorularınız olursa konu altından yazabilir, kişisel oyun yorumunuzu paylaşabilir ve oyuna dair tanıtım videosunu, sistem gereksinimlerini hemen aşağıda bulabilirsiniz.

MİNİMUM:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 (64 bit)
İşlemci: Intel Core i5-4440 (3.10GHz)/AMD FX-6300 (3.50GHz)
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 760/AMD Radeon HD 7970
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 40 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 (64 bit)
İşlemci: Intel Core i7-8700 (3.20GHz)/AMD Ryzen 7 2700 (3.20GHz)
Bellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 980/AMD Radeon R9 390X
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 40 GB kullanılabilir alan
İlave Notlar: SSD önerilir.

Oyunun admin menüsüyle alakalı ayrıca bir yazı yazacağım fakat önce mod araçlarıyla alaklı gelecek güncellemeyi bekleyeceğim. Güncelleme ile zorluk seçenekleri, mod seçimleri ana ekrana aktarılırsa admin menüsüne pek gerek kalmayacak. Güncelleme gelmez ise oyunu daha keyifli hale getirmek için admin menüsünü öğrenmeniz şart.

– Reklamlar –

adbanner