LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

İnsurgency Sandstorm İncelemesi! Para Vermeye Değer Mi? - oyun-indir

4 sene önce İnsurgency oyununu satın almış, 30 saat civarı oynamış, çok beğenmiş ve şu yazımı yayınlamıştım. Sonrasında Day of Infamy oyununu da satın alıp oynadım fakat o oyunu çok fazla sevemedim. Resmen param çöp olmuştu. (İade içinde kabul edilmedim..) Day of Defeat varken Day of Infamy gereksiz bir harcamaydı. Peki İnsurgency Sandstorm nasıl bir oyun? Satın almaya değer mi?.. Bu yazımda oyunu oynadıktan sonraki ilk izlenimlerimi paylaşacağım sizlerle.. Oyunu beğendim mi?

Evet, Beğendim. Ama!..

Oyun satışa çıktığından beri satın almak istiyordum. Youtube üzerindeki oynanış videoları da çok ilgimi çekmişti. İnsurgency’deki atmosferi ve vuruş hissiyatını bildiğim için de yeni oyuna kavuşmak için heyecanlanıyordum. Bir indirimde denk getirip, 60 TL’ye satın aldım ve hemen oyunu yükleyip oynamaya başladım.

Oyun aynen videolarda gösterildiği gibi çıktı.

 • Bu sefer Source yerine Unreal Engine oyunu motoru kullanılmış,
 • Giriş ekranı ilk oyuna göre daha kullanışlı ve anlaşılır olmuş,
 • Vuruş hissiyatı, silahlar, silah modifiye seçenekleri, ses efektleri çok iyi,
 • Çatışma şiddeti, gerçekçilik çok çok iyi,
 • Online ve offline’da botlara karşı oynaması çok keyifli..

Fakat oyun eksik!

Nasıl Eksik? 

Oyunun indirimsiz satış fiyatı 85 TL! (Erken erişimde felan değil.)

Fakat, oyun sanki ilk oyunun bir güncellemesi gibi.. Oyun motoru değişmiş, haritalar değişmiş, birkaç yenilik eklenmiş… O kadar. Yani 85 TL verdiğinizde dolu dolu bir oyun bekliyorsunuz, farklı şeyler denemelerini bekliyorsunuz ancak ilk oyunun güncellemesi ile karşılaşıyorsunuz.

Mesela oyunda şimdilik sadece 7 harita var. Atölye desteği de henüz aktif edilmedi (ki yol haritasında Şubat ayında Atölye, Harita ve Mod desteğinin ekleneceğini söylüyorlardı. Henüz yok.).

GÜNCELLEME 1:

28 Şubat 2019 tarihinde oyuna büyük bir güncelleme geldi. Güncelleme boyutu 4.6 GB. Güncelleme ile oyun Unreal Engine 4.21 sürümüne yükseltilirken, ayrıca benim özellikle beklediğim Takım Ölüm Maçı (Team Deathmatch) modu da oyuna dahil edildi. Ayrıca birkaç yeni silah ve hata düzeltmeleri mevcut. Oyun bu haliyle ilk yazıyı yayınladığım zamana göre çok daha bir keyifli hal aldı. (Botlarla takım ölüm maçı oynamak için admin menüyü kullanmanız gerekiyor.)

Ayrıca oyuna dair bilmeniz gereken birkaç detay var, onları da yazının ilerleyen bölümünde paylaşacağım.

Geliştiriciler; oyunun şimdiye kadar 500 bin adet sattığını, tüm geliştirme ve pazarlama harcamalarını geri kazandırdığını belirtiyor, ilerleyen süreçte daha başka modların da oyuna dahil edileceğini söylüyorlar.

Oyun güncel versiyonu ile 50 TL’yi hak ediyor.

GÜNCELLEME 2: Oyuna bir sonraki güncelleme ile; bir yeni mod, bir yeni harita ve iki yeni silah eklendi. Haritanın adı Compound, silahlar m82 ve m99, modun ismi ise Hardcore.

GÜNCELLEME 3: Oyuna bir sonraki güncelleme ile; bir yeni harita ve bir yeni mod eklendi. Yeni haritanın adı Ministry, modun ismi Frenzy.

GÜNCEL HABER: Oyuna bir sonraki güncellemeler de 2 yeni harita, 2 yeni oyun modu, mevcut haritaların gece versiyonları, yeni silahlar, yeni kozmetik ürünler ve level editör & mod editör aracı eklenecek. Bu güncellemelerin yayımlanma tarihi Temmuz – Aralık ayları arasını kapsıyor.

Online oynayan sayısı sanırım 2000-3000 civarında. Yani Steam online istatistiklerinde ne oyunlar var, ama İnsurgency Sandstorm yok. Online’da 7 bölge arasından seçim yapıyorsunuz ve 3 farklı oyun seçeneği var; Coop, Versus, Competitive. (Artık Team Deathmatch’de var.)

Coop: Yanlış hatırlamıyorsam 6 online oyuncu botlara karşı Checkpoint oynuyor. Maç bulma süresi 1-2 dakika sürüyor. Oyunda takımınız, harita ve mod rastgele seçiliyor. Eğer istemediğiniz bir seçenek varsa oyun aratmadan önce Coop ayarlarından onları kapatmanız gerekiyor. Yoksa terörist olmak istemediğiniz halde terörist olursunuz botlara karşı..

Ancak oynaması keyifli.

Versus: Online oyuncular aralarında Checkpoint oynuyorlar. Araç sürmek, hava saldırısı yapmak istiyorsanız iyi bir seçim. Fakat level sistemi kötü olduğundan oyunda yeniyseniz pek şansınız olmuyor.

Competitive: 5v5 online oyuncular arasında Push, Firefight gibi modlar oynanıyor. Yine level sistemi yüzünden karşı takıma 120 level adamlar geldiyse oyunu ağız tadıyla oynayamıyorsunuz. Daha adım attığınızda adam sizi indiriyor. Bu sebeple online oynamak için önce oyunu öğrenmeniz yada birlikte oynayacağınız arkadaşlar bulmanız gerekiyor!

Oyunu nasıl öğreneceksiniz? Local Play oynayarak..

Local Play, botlu oynanış. Oyunda sadece Checkpoint modu aktif. Diğer modları (Skirmish, Push, Firefight) oynamak istiyorsanız, admin menüsünü açıp oradan harita bazında mod seçimi yapmanız gerekiyor. (Henüz ana ekranda böyle bir seçenek yok.)

Admin menüsünü bilmiyorsanız, 6 harita ile sürekli checkpoint oynamak, sürekli kaybetmek aşırı sinir yapıyor.

Ayrıca botlu oynarken de Checkpoint modunda terörist takım olsun, güvenlik takımı olsun hangi taraftaysanız o taraf biraz daha güçsüz oluyor. Bu sebeple admin menüsünü kullanmanız sizin için daha hayırlı olacaktır.. (Firefight ve Skirmish modları gayet adaletli.)

Botlu Oynanış Ne Kadar İyi?

Botlu oynanış, botların arada saçmalaması haricinde gayet iyi. Online’da yüksek level adamlarla kapışmak yerine offline olarak botlarla idare edebilir, oyunu kavramaya çalışabilirsiniz. Ancak bazı botların vurulduğu halde ölmemesi, düşman dibinde olduğu halde tavana ateş edip, düşman botu vuramamaları vs. can sıkıyor. (Klasik bot sorunları.)

Oyunda denk geldiğim birkaç bot saçmalığı;

Mesela; canlı bomba geliyor, yanınızda kendini patlatacak, siz kaçıyorsunuz ama sizin takımdaki botların hepsi telef oluyor. Karşı takımda sürüyle bot var, siz teksiniz.. Sanki benim takıma hep aptalları vermişler?!..

Mesela; üstünde makinalı tüfek olan araçlardan biri sizde, diğeri teröristlerde.. Aracı botlar sürüyorsa o araçlardan hayır beklemeyin. Teröristler güzel vuruyor ama security takımında ben pek hayırlı iş yaptıklarını görmedim. Zaten tek kişisiniz, aracı mı süreceksiniz? Makinalı tüfeği mi kullanacaksınız? Ayrıca araç bir yere sıkışıyorsa botlar araçtan inmiyor, inatla orda kalmaya devam ediyorlar..

Mesela; Checkpoint modunda A, B, C, D, E, F, G harflerinin yer aldığı bölgeleri tek tek almanız, oradaki mühimmatı yok etmeniz ve sonra savunmanız gerekiyor. Bölgenin birini aldınız, savunuyorsunuz ve E bölgesini savunurken sizin takımdan kimse kalmadıysa binada! Teröristler oraya yerleşince oyunu kaybediyorsunuz. Botlar başka yerlerde takılıyorsa, binayı savunmaya gitmiyorsa elinizde olmadan botlar yüzünden kaybetmiş oluyorsunuz. (İlk oyundaki gibi botlardan istediğinizi kontrol edebiliyorsunuz ama bazen otomatik olarak sizi izleyiciye atıyor.)

Siz tekrar doğup oraya koşana kadar oyun bitiyor ve E harfine kadar yaptığınız her şey boşa gidiyor. Hani sadece E bölgesi ele geçirilmiş olsa, bir bölge geriye atılsanız yada teröristler tüm bölgelerde hakim olmuş olsa neyse, ama bir bölge yüzünden direk oyunu kaybediyorsunuz.

 • Atölye desteği, Harita ve Mod desteği gelse,
 • Resmi haritalar çoğaltılsa,
 • Capture flag gibi bu oyunda şaşırtacak modlar denense,
 • Oyuna zorluk seviyeleri eklense (Admin menüsü kullanışsız)..

Bunları yaptıklarında bu oyuna para verilebilir. Fakat şuan ki haliyle verdiğiniz paraya (85 TL’ye) pişman olabilirsiniz. Sonuçta bu oyunun başka güzel alternatifleri de var; Rainbow Six Siege, Squad, World War 3 vs.

Neden 6 harita ve 1-2 mod için bir oyuna 85 TL veresiniz?

Bu Oyun Gelişecek Mi? 

New World Interactive, oyunu geliştireceklerini söylüyor. Oyunun resmi web sitesinde şöyle bir post var.

Aralık 2018 tarihinde yayınlanan yazıda, Şubat ayında birçok yenilik geleceği söyleniyor..

 • İnsurgency’den tanıdık yeni haritalar,
 • İnsurgency ve Day of İnfamy’den tanıdık silahlar,
 • Atölye desteği, mod desteği,
 • Gece modu, gece görüşü,
 • Sunucu bazlı özel oyun desteği,
 • Konsollar için daha iyi optimizasyon,
 • Pc platformunda Mac ve Linux desteği.

Gelecek-miş!

Para Vermeye Değer Mi? Değmez Mi?

 • Taktiksel oyunları seviyorsanız (CS: Go ve Cod’da olduğu gibi sağa sola koşturup durmayacaksınız),
 • Gerçek vuruş hissi yaşamak istiyorsanız,
 • Çatışmayı iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız,
 • Oyunun gelişimine tanıklık etmek istiyorsanız,

Evet satın alabilirsiniz. Çünkü gerçekten keyifli bir oyun İnsurgency Sandstorm. Fakat 85 TL biraz fazla! Daha ucuz olmalı. Bu para ile satın alacaksanız alternatifleri de incelemenizde yarar var..

Online seviyorsanız Rainbow Six Siege, World War 3, Squad var.. Botlu oyunları seviyorsanız Black Squad, CS Go, Toxikk, İnsurgency..

 • Rainbox Six Siege; Sadece online oynanıyor. (Terorist Hunt hariç.) Taktiksel oynamalısınız. Steam indirimli satış fiyatı 51 TL. Ubisoft indirimli fiyatı 27 TL.
 • World War 3; Sadece online oynanıyor. Aksiyon üst seviye. Battlefield sevenlere göre bir oyun. Satış fiyatı 80 TL.
 • Squad; Sadece online oynanan bir taktik savaş oyunu. Satış fiyatı 59 TL. Arma sevenlerin seveceği tarzda bir oyun ve erken erişimde olduğu halde gayet başarılı.
 • Black Squad; Oynaması ücretsiz. Call of Duty’yi andıran bir oyun. Harita sayısı iyi. Online oyuncusu çok. Botlarla oynanabiliyor. Mod çeşitliliği de yeterli. (Bu yazımda tanıtmıştım.)
 • CS: Go; Oynaması ücretsiz oldu. Para verip Prime statü almanız şart değil. Atölyesi harita dolu. Modlar yeterli. Botlarla oynaması keyifli. Sürekli güncelleniyor ve espor turnuvalarında para dağıtıyorlar.
 • Toxikk; Quake sevenlerin sevebileceği bir oyun. Oynaması ücretsiz. Fakat botlarla oynamak isterseniz, 24 TL verip full sürüm satın alabilirsiniz. Oynaması gayet keyifli.
 • İnsurgency; Sandstorm’un ilk versiyonu. Satış fiyatı 18 TL ama daha ucuza da bulma imkanınız var. Haritası az olsa da, botlarla da oynanabiliyor ve parasının hakkını veriyor. Her iki oyunu da oynamış biri olarak şuan aralarındaki en büyük farkın satış fiyatı olduğunu söyleyebilirim.

İnsurgency Sandstorm’u satın almayı düşünüyorsanız;

 • Steam indirimlerini takip edin,
 • Oyun güncellemelerini takip edin,
 • Atölye, harita, mod desteğini bekleyin,
 • Online oyuncu sayısını takip edin,
 • Güncel Youtube oynanış videolarına bakın,
 • Ücretsiz deneme dönemlerinde online coop moduna, versus moduna göz atın,

Mevcut durum size uygun geliyorsa, satın alın. Oynayın. Beğenmezseniz de süresi bitmeden iade işlemi başlatın.

Sonuç Olarak!

+ Oyun güzel, Coop ve Team Deathmatch eğlenceli,
+ Optimizasyon sorunu yok,
+ Vuruş ve çatışma hissiyatı çok iyi,
+ Silah çeşitliliği yeterli,
+ Araç sürmesi keyifli,
+ Patlamalar gerçekçi,
+ Ayarlar, kontroller basit,
+ İndirme boyutu az,
+ Güncellenerek gelişecek..

– Harita sayısı az,
– Mod sayısı az,
– Karakter tasarımları çok iyi sayılmaz,
– Online oyuncu az,
– Pahalı

Oyuna Dair Birkaç Oynanış İpucu: 

Oyunu 20 saat civarı oynadıktan sonra daha keyifli olmasını sağlayan birkaç detay yakaladım. Bunları baştan bilirseniz oyundan daha çok keyif alırsınız.

 • Silah olarak benim önerim SVD. Bu silaha 2X Holografik dürbün takarak, özelleştirmelerden Extended magazine seçerek mermi kapasitesini arttırabilirsiniz.
 • Cephane taşıyıcı seçiminde Heavy Carrier seçimi yaparsanız daha fazla şarjörünüz olur.
 • Yelek seçiminde Heavy Armor seçimi yaparsanız vurulmanız daha zorlaşır.
 • El bombası yerine molotof alırsınız daha iyi kill alabilirsiniz. Fakat silah özelleştirmeleri tüm puanlarınızı yediyse hiç bomba almayabilir, fazla mermi sayesinde el bombasından daha etkili olabilirsiniz.
 • Gaz maskesi alırsanız B tuşu ile maskeyi takıp çıkarabilirsiniz.
 • Oyunda kabak gibi ortada kalmamak için Z ile yatıp, Ctrl ile eğilip, Q ve E tuşları ile duvarların arkasından bakarak daha uzun soluklu oyunda kalabilirsiniz.
 • Camları mouse orta tuşuna basıp silah namlusu ile kırabilir, arabaların camlarının arkasından da düşmanları vurabilirsiniz.

Oyuna dair sorularınız olursa konu altından yazabilir, kişisel oyun yorumunuzu paylaşabilir ve oyuna dair tanıtım videosunu, sistem gereksinimlerini hemen aşağıda bulabilirsiniz.

MİNİMUM:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 (64 bit)
İşlemci: Intel Core i5-4440 (3.10GHz)/AMD FX-6300 (3.50GHz)
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 760/AMD Radeon HD 7970
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 40 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 (64 bit)
İşlemci: Intel Core i7-8700 (3.20GHz)/AMD Ryzen 7 2700 (3.20GHz)
Bellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 980/AMD Radeon R9 390X
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 40 GB kullanılabilir alan
İlave Notlar: SSD önerilir.

Oyunun admin menüsüyle alakalı ayrıca bir yazı yazacağım fakat önce Şubat güncellemesini bekleyeceğim. Güncelleme ile zorluk seçenekleri, mod seçimleri ana ekrana aktarılırsa admin menüsüne pek gerek kalmayacak. Güncelleme gelmez ise oyunu daha keyifli hale getirmek için admin menüsünü öğrenmeniz şart.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 14 Şubat 2019 tarihinde yayımlanmıştır.


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019