İstanbul Kart Hes Kodu Tanımlama! Nasıl Yapılır?

istanbulkart mobil tl yukle bakiye sorgula - İstanbul Kart Hes Kodu Tanımlama! Nasıl Yapılır?

Covid-19 salgını boyunca riskli kişilerin toplu ulaşım kullanmasını engellemek ve salgının yayılımını en azami seviyeye indirmek için hayata geçirilen ulaşım kart ve hes kodu eşleşmesinde, İstanbul kart kullananlar için İstanbul büyükşehir belediyesinden bir uyarı geldi; Dikkat! 15 Ocak 2021 tarihine kadar kartınızı hes kodunuz ile eşleştirmezseniz o tarihten itibaren kartınızı kullanamayacaksınız!

Peki İstanbul kart ile hes kodu nasıl eşleştiriliyor?

İstanbul Kart ile HES Kodu Eşleştirme!

Öncelikle daha önce temin etmediysek, bize özel bir hes kodu temin ediyoruz. Kişiye özel hes kodumuzu, e-devlet sitesi üzerinden, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya sms yöntemi ile telefonumuz üzerinden ücretsiz olarak temin edebiliyoruz. Kodumuz 1 yıl süreli olursa, 1 sene boyunca da bir daha hes kodu almamız gerekmiyor. Aynı kodu her istediklerinde paylaşıyor, bu dertten kurtuluyoruz.

>> e-Devlet Üstünden Hes Kodu Al

>> Mobil Uygulamadan Hes Kodu Al: Google Play & Apple Store

>> SMS ile Hes Kodu Al: HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (365) yazılır ve 2023’e SMS atılır. Örnek: HES 12345678901 5284 365

Hes kodumuzu temin ettiysek, şimdi bu hes kodunu İstanbul ulaşımın web sitesi üstünden kendi kullandığımız İstanbul karta tanımlıyoruz.

İki Adımda HES Kodu Tanımlama!

İlk Adım: https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ web sitesine gidin.

İkinci Adım: Karşınıza gelen formda ilgili alanlara sizden istenen bilgileri doğru olarak girin ve sayfa sonundaki sarı renkli Kaydet butonuna tıklayarak kayıt işlemini tamamlayın.

Hes kodu eşleştirme formunda istenen bilgiler şunlar;

  • Ad: Eşleştirme yapılacak kartın sahibinin tam adı,
  • Soyad: Eşleştirme yapılacak kartın sahibinin soyadı,
  • T.C Kimlik No: Eşleştirme yapılacak kartın sahibinin tc kimlik numarası,
  • Doğum tarihi: Eşleştirme yapılacak kartın sahibinin doğum tarihi,
  • Mail adresi: Eşleştirme yapılacak kartın sahibinin email adresi,
  • Kart numarası: Eşleştirme yapılacak kartın önündeki 16 haneli numara yada arkasındaki 14 haneli numara,
  • Telefon numarası: Eşleştirme yapılacak kartın sahibinin telefon numarası,
  • Hes Kodu: Yukarıda anlattığım şekilde temin ettiğiniz Hes kodu numarası yazılacak..

En son aşamada ise Kullanım Koşulları ve Çerçeve Sözleşmesini onaylıyorum. yazan kutucuğa tik koyarak, sarı renkli Kaydet butonu yardımı ile eşleştirme işlemi tamamlanacak.

Hes kodumuzu İstanbul kart üstünde tanımladığımıza göre, artık İstanbul ulaşım araçlarını kullanırken gereken hes kodu sorunumuz ortadan kalkmış oldu. Artık her kart okuttuğumuzda otomatik olarak HES kodumuzu göstermiş, covid-19 bulaşı durumumuz olup olmadığını kanıtlamış olacağız.

NOT: Kart eşleştirme sırasında bazen sunucu kaynaklı sorunlar olabiliyor. Eğer sorun yaşarsanız bir süre bekleyip sonra tekrar deneyebilir yada konuyla alakalı gerekirse İBB Beyaz Masaya yazabilirsiniz. Sanırım bazı kişilerin telefon numaraları ile kişisel bilgileri uyuşmuyor ve kart eşleştirme yapamıyorlarmış.

Konuyla alakalı sorularınız olursa, yorum olarak yazabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner