İzmir Dikili’de Yatırım Fırsatları

İzmir Dikili'de Yatırım Fırsatları

Bildiğiniz üzere Türkiye’de tatil cenneti diyebileceğimiz sınırlı sayıda konum var. Bu tatil cennetlerinin de büyük kısmı artık gelişme aşamasını tamamlamış, kapasitesini doldurmaya yaklaşmış durumdalar. Bu sebeple hem tatilcisi, hemde yatırımcısı yeni yerler, yeni fırsatlar arıyor. İzmir Dikili’de 41 km’den fazla sahile sahip iken, henüz gelişmekte iken ve yaz sezonunda 500-600 bin nüfusa ulaşabiliyor iken neden yatırım yapmayasınız ki? 

Niyetiniz varsa işte size fırsat;

Bu yazımda İzmir’in küçük ve henüz gelişmekte olan ilçesi Dikili’deki yatırım fırsatlarını listeleyeceğim. Eğer gerçekten kazanmak istiyorsanız başlayalım..

  1. Konut yatırımları
  2. Bağ, bahçe, tarla yatırımları
  3. İş yatırımları

Konut Yatırımları: 

Dikili’de 75-80 bin TL’den başlayan fiyatlar ile konut sahibi olma fırsatını değerlendirebilirsiniz. Müstakil evlerden bir yazlık sahibi olabilir veya ilçe merkezinden bir apartman dairesi alarak her yaz tatil yapabilir yada konutu kiraya vererek tam zamanlı yada sezonluk kira geliri sağlayabilirsiniz.

Sezonluk kira ücreti günlük 100-150 TL’den, tam zamanlı aylık kira ücretleri 400-450 TL’den başlıyor.

75-80 bin TL dediysek fiyatlar hep bu seviyede değil tabi ki. Şansınız varsa anlık bir fırsatı değerlendirerek bu ve benzeri fiyatlardan eski bir müstakil evi, yeni sıfır bir apartman dairesini satın alarak sonrasında 2-3 katı fiyata satabilirsiniz. Ancak dediğim gibi sürekli takipte kalmalısınız.

Bağ, bahçe, tarla yatırımları:

Dikili’de (belki abartı olacak ancak) 20-30 bin Liradan başlayan fiyatlarla bağ, bahçe, tarla sahibi olabilirsiniz. Belki siz bu yazıyı okuduğunuzda fiyatlar daha da artmış yada cazip fırsatlar tükenmiş olabilir ancak söylediğim gibi burada hala uygun fiyatlarla arsa, tarla alabilir, ister konut yapabilir, ister iş yeri kurabilir, isterseniz yatırım amaçlı saklayıp birkaç sene sonra karlı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

İş yatırımları: 

En önemli kısıma geldik. İş yatırımları! Dikili birkaç senedir atağa kalkmış ve 2014 yılında İzmir büyükşehir belediyesi yetki alanına dahil edilmiş bir ilçe. Ayrıca genelde tatil amaçlı değerlendirildiğinden ve iş+ulaşım imkanlarının kısıtlı olması sebebi ile yazları 600 bini bulan nüfusu, sonbahar, kış aylarında 40-50 bin civarında seyrediyor. Bu sebeple nüfusun seyrine, iş+ulaşım imkanlarının gelişmesine bağlı olarak iş yatırımları da artış gösteriyor.

Dikili’de iş yapmak istiyorsanız; Dikili’de hangi alanlar boş, hangilerine ilgi olur, hangisi daha karlı olur bunu araştırmanız gerekir. Vaktiniz yoksa aşağıdaki seçenekleri araştırabilir, işinize gelen sektörü değerlendirebilirsiniz.

1) Eğlence sektörü
– Disko, club,
– Bilardo, bowling oyun salonu
– Sinema,
– Paintball arena,
– Go kart arena,
– Luna park,
– Su üstü, su altı eğlence aktiviteleri (jetski, dalış, turlar vb.)

2) Gıda sektörü
– Bar, kafe işletmeciliği,
– Pizza, Hamburger, kokoreç, balık ekmek vb hazır gıda satışı,
– Sütlü tatlılar, unlu mamuller, kahve vb satışı,
– Organik gıda satışı,

3) Mağazacılık
– Lcw, Defacto benzeri giyim satışı,
– Teknosa, Mediamarkt benzeri teknoloji satışı,
– Adidas, Nike, Flo benzeri ayakkabı ve aksesuar satışı,
– Kitap, dergi satışı,
– Hediyelik eşya satışı,
– Plaj giyim ve aksesuar satışı,
– Mobilya, ev aksesuar satışı,

4) Üretim sektörü
– Tavuk (yumurta) üretim çiftliği
– Balık üretim çiftliği
– Mandıra ürünleri (süt, yoğurt, peynir)
– Organik gıda, meyve, sebze üretimi,

5) Diğer
– Otel, pansiyon, jeo termal işletmeciliği,
– Spor, vücut geliştirme, yoga, pilates salonu,
– Döviz alım satımı,
– Sürücü kursu, kreş vb. eğitim kurumu,
– Jeotermal seracılığı,
– Bayan kuaför,
– Araç kiralama,

Yukarıdaki listede gördüğünüz sektörlerde Dikili’nin açlığını doyurmak, yazın 600 bine ulaşan nüfusa farklı şeyler sunmak istiyorsanız yatırım imkanları sizi bekliyor.

Konuya Dair Notlar:

– İlçede kaliteli diyebileceğiniz 4-5 bar, kafe, beach club bulunuyor. Fark yaratarak büyük bir kitleyi kendinize çekebilirsiniz. Ancak bu alanda bazen rekabet sağlam olabiliyor. Kendinize güveniyorsanız bu sektöre girebilirsiniz.
– İlçede bowling salonu, bilardo salonu, go kart, paintball arena, lunapark, sinema, kütüphane YOK.
– İlçede iş yapacak kalitede hazır gıdacı çok çok az. Fark yaratarak, büyük markaları getirerek çok iyi kazanç sağlayabilirsiniz.
– İlçede sütlü tatlılar, unlu mamuller üzerine satış yapan mekan sayısı az, yaz sezonunda ortaya çıkan talep çok fazla. Fark yaratarak, büyük markaları getirerek çok iyi kazanç sağlayabilirsiniz.
– İlçede giyim, teknolojik ürün ve mobilya satışı üzerine büyük bir boşluk var. Güvenilir bir marka ve uygun fiyatlar ile çok para kazanabilirsiniz.
– İlçede yazın tatile gelenlerin memleketlerine dönerken hatıra amaçlı bir şeyler alabileceği mekan sayısı çok az. Satın alınabilecek seçenekler ise sınırlı. Hediyelik eşya işinde fark yaratarak yazın çok iyi kazanabilirsiniz.
– İlçede konaklama açısından yaz sezonunda büyük ve sürekli artan bir talep var. Mevcut duruma baktığımızda; fiyatlar uygun olduğunda boş yer bulmak imkansız. Bu sebeple son dönemde yeni oteller, pansiyonlar ve mevcut yapılara eklemeler yapılarak kapasite arttırımları yapılmakta.
– İlçede döviz alım satımı yapılan bir büro bulunmamakta.
– İlçede az sayıda özel sektör eğitim kurumu var.
– Yumurta, balık, mandıra üretim veya bağ bahçe işlerine girerek organik, sağlıklı ürünler ile hem ilçede hemde dışarıda iyi kazanabilirsiniz.
– İlçede çok fazla market, emlakçı, eczacı var.

Dikkat: Yazıda belirtilen iş alanları, yatırım fırsatları mevcut kapasite durumu değerlendirilerek sunulmuştur ve öneri niteliği taşımaktadır. Yatırım amacı ile seçenekleri değerlendirecek olanların Dikili’de ön çalışma yaparak sonrasında son kararı vermesi önerilir.

Yazı belirli aralıklarla güncellenecek. Sorularınız olursa konu altından yazabilirsiniz.