İzmirim Kart Hes Kodu Tanımlama! Nasıl Yapılır?

izmirim kart - İzmirim Kart Hes Kodu Tanımlama! Nasıl Yapılır?

Muhtemelen duymuşsunuzdur, ülkemizde covid-19 önlemleri kapsamında hes kodu diye bir kod icat edildi ve artık bir çok kuruluşta bu kodu talep ediyorlar. Özellikle de ulaşımda ve konaklamada! Bir yerden bir yere yolculuk ediyorsunuz, otobüse mi biniyorsunuz? Hes kodu istiyorlar. Bu uygulama Türkiye’deki yerel yönetimlere de şart koşulduğundan, İzmir büyükşehir belediyesi dahil birçok belediyede ulaşım ağları üstünden Hes kodu kontrolü yapıyor. Peki biz vatandaş olarak bu işi nasıl hallediyoruz?

>> İzmirim Kart Bakiye Sorgulama ve TL Yükleme

İzmirim Karta HES Kodu Tanımlama!

Öncelikle bize özel bir hes kodu temin ediyoruz. Kişiye özel hes kodumuzu, e-devlet sitesi üzerinden, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya sms yöntemi ile telefonumuz üzerinden ücretsiz olarak temin edebiliyoruz. Kodumuz 1 yıl süreli olursa, 1 sene boyunca da bir daha hes kodu almamız gerekmiyor. Aynı kodu her istediklerinde paylaşıyor, bu dertten kurtuluyoruz.

>> e-Devlet Üstünden Hes Kodu Al

>> Mobil Uygulamadan Hes Kodu Al: Google Play & Apple Store

>> SMS ile Hes Kodu Al: HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (365) yazılır ve 2023’e SMS atılır. Örnek: HES 12345678901 5284 365

Hes kodumuzu temin ettiysek, şimdi bu hes kodunu Eshot’un web sitesi üstünden kendi kullandığımız İzmirim Kart’a tanımlıyoruz.

İlk Adım: https://hes.eshot.gov.tr/ web sitesine gidin.

İkinci Adım: Sitedeki Hes Kodu Kaydet yazan yeşil butona tıklayın.

Üçüncü Adım: Karşınıza gelen formda HES kodu yazan yere kişiye özel hes kodunuzu yazın, İzmirim Kart / Bilet35 Numarası yazan yere size ait kartınızın numarasını yazın, T.C. no, Ad Soyad, Doğum Tarihi, Telefon Numarası alanlarını doldurun ve Kaydet butonu ile kayıt aşamasını sonlandırın.

izmirim kart hes kodu - İzmirim Kart Hes Kodu Tanımlama! Nasıl Yapılır?

izmirim kart hes kodu tanimlama - İzmirim Kart Hes Kodu Tanımlama! Nasıl Yapılır?

Tabi orada iki adet tik konulacak alan var, onları tiklemeyi ve sonrasında telefonunuza gelecek onay kodunu onay kutucuğuna girmeyi unutmayın.

Hes kodumuzu kendi İzmirim kartımız üstünde tanımladığımıza göre, artık Eshot otobüslerine binerken yada metroya binerken hes kodu sorunumuz ortadan kalkmış oldu. Çünkü kartımızı her okuttuğumuzda otomatik olarak HES kodumuzu göstermiş, covid-19 bulaşı durumumuz olup olmadığını kanıtlamış oluyoruz.

Konuyla alakalı sorularınız olursa, yorum olarak yazabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner