Jim Carrey, Serebro ve SketchShe ile Roxbury’de Bir Gece

roxbury jimcarrey serebro sketchshe zpsew9alk9h - Jim Carrey, Serebro ve SketchShe ile Roxbury'de Bir Gece

Başlığa bakarak ne anlatacağımı merak edenler olacaktır, hemen konuya geçiyorum. Bu yazımda, 15 sene öncesine ait bir filmin eğlendiren, zeka dolu sahnesinin zincirleme etkisini paylaşacağım sizlerle. Zeka dolu işleri her zaman sevmişimdir ve bir iş ne kadar zeka doluysa o kadar çok insana ulaşacaktır. Bu kaçınılmaz. İşte hayatın her aşamasında olması gerekende budur; Zeka.

Yıl 1998, Will Ferrell ve Chris Kattan’ın başrollerde olduğu komedi filmi “Roxbury’de Bir Gece” izleyicilerin beğenisine sunuluyor. Filmin geneli değil ama bir sahnesi akıllara öyle kazınıyor ki 2015 yılında dahi bizler bu fikrin esinlenmeleri ile eğlenirken, bazılarıda tüm dünyada üne kavuşuyor.

Yukarıdaki video, bahsi geçen filmin o meşhur araba sahnelerini içeriyor. İki kafadar ortam ortam gezip eğlenerek izleyiciyide eğlendiriyorlar (ki çoğumuzun böyle eğlenceli, hayatın içinden anları oluyor). Fakat bu sahnenin meşhur olmasını sağlayan şey kafa sallamaları değil, Jim Carrey’nin yer aldığı Amerikan tv şovu Saturday Night Live için hazırlanan kısa güldürü oldu.

Saturday Night Live, 1975 yılında başlamış ve haftalık bölümlerinde kısa güldürüler bulunan bir şov programıydı. Şuan tanınan birçok komedyeninde bu şovdan çıktığı söyleniyor. Jim Carrey bu şovla mı meşhur oldu bilemiyorum fakat onun yer aldığı bu kısa güldürü Roxbury’de Bir Gece filminin daha popüler olmasını sağladı. (Parça Haddaway – What Is Love) + ( Yaşınız 20 – 30 aralığında ise bu sahnenin giflerini forum sitelerinde kullanıcı imzalarından, avatarlardan hatırlıyorda olabilirsiniz.)

[Buradaki video telif hakları sebebi ile Youtube’dan kaldırıldı]

Tabiki bununla kalmadı, aradan yıllar geçti ve birileri zekasını kullanarak o zamanların sevilen fikrini günümüze uyarladı. Biraz hareket, biraz güzellik ve birazda müzik. Benim bildiğim ilk örnek Serebro oldu. 2007 yılında Eurovision’da Rusya’yı temsil eden 3 güzel kadından oluşan müzik grubu, daha sonra popülaritesini kaybetsede Mama Lover isimli parçalarının video klibi ile epey ses getirmişdi.

Video ve müzik çok sevildi, birçok taklidi, fanı, düşmanı türedi. Bazısı kızların seksi giyinmesinden ötürü ilgi gördüğünü düşünürken, bazısı kızların sesine, hareketlerine, yüzlerine aşık olmuştu. Benim fikrimi sorarsanız zekice bir iş idi ve başarılı oldu. Ama Serebro onu iyi değerlendiremedi.

Serebro’dan sonra SketchShe (Shae-Lee, Lana, Madison) çıktı karşımıza. Serebro gibi 3 güzel kadın var. Grup isminden anlaşılacağı üzere güldürüyü işleri olarak görüyorlar ve bunu profesyonel olarak yapmaya çalışıyorlar. (Ayrıca reklamlardan da para kazanıyorlar.) Uzun dönemde ne olur bilinmez ama şimdilik eldekini değerlendirip, üzerine katarak, eğlenerek, eğlenceyi katlayarak başarı sağladıkları aşikar.

İlk videoları Sir Mix A Lot’un Baby Got Back parçası üzerine idi, sadece 970 bin izlendi.

1-1.5 ay sonra dünya genelinde tanınmalarını sağlayan video geldi. Freddie Mercury’nin sözlerini yazdığı Queen çalışması Bohemian Rhapsody uyarlaması, Bohemian Carsody.

Video 18 milyon izlendi ve tabiki bir sürü taklidi çıktı. Kızlı erkekli :))

(Hatta SketchShe’nin resmi Twitter hesabında paylaşılan bir tanesi var ki, video 3 Türk arkadaşa ait.)

Taklitleri kenara koyarsak, Serebro’nun elinden kaçırdığı fırsatı iyi değerlendiren kızlarımız bu işi dahada ilerletmeye, ünlerine ün, paralarına para katmaya kararlılar. Mart 2015’de yayınlanan Bohemian Carsody videosunun ardından 25-30 gün geçmişti, şimdide potpori diye tabir edebileceğimiz Mime Through Time videosu yayınlandı. (Potpori yanlış bir tercih olabilir ama çaktırmayın.)

Yeni video 3-4 gün içerisinde 4.5 milyon izlendi. 30 günde 40 milyon izlenerek SkethShe’nin kendi rekorunu kıracağını düşünüyorum. Çünkü bu sefer işlerine daha fazla emek ve eğlence katmışlar, yani özenmişler.

Bakalım 1998 yılında başlayan bu zincirleme etki daha kaç sene sürecek, daha ne örnekler, zeka dolu fikirler çıkacak.

İnşallah bir gün Türk insanı da zeka dolu işlerle dünya gündemi olmayı, herkes tarafından konuşulmayı ve herkesi eğlendirmeyi başarır.

Eklemek istedikleriniz olursa yorum panelinden katkıda bulunabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner