Kedi, Köpek ve Gelincikler İçin Kimlik Çıkartma Zorunluluğu

kedi kopek gelincik - Kedi, Köpek ve Gelincikler İçin Kimlik Çıkartma Zorunluluğu

“Nereden çıktı şimdi?” demeyin. Hayvan hakları için, hayvanların korunabilmesi ve hayvanların önce sahiplenilip sonra sokağa atılamaması için güzel bir başlangıç.. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Köpek sahipleri 1 Ocak 2021, kedi ve gelincik sahipleri ise 1 Ocak 2022’den itibaren en geç bir yıl içinde kimliklendirme-kayıt işlemi yaptırmak zorundalar.

Aslında sürenin biraz daha öne çekilmesi gerekirdi. Önümüzde 3 sene civarı bir boşluk var. Ancak buna da razıyız. Muhtemelen Avrupa Birliği uyum yasalarıyla alakalı olabilir yoksa bunu da yapmazlardı. Sonuçta yapıldı.

Yönetmeliğin amacı hayvanların sahiplerinin bilinmesi, sahiplenildi ise devamlılığının sağlanması, sahipsiz kaldıysa yada kaybolduysa bulunup, korunmasını sağlamak. Yönetmelik; kedi, köpek ve gelincikleri kapsıyor. Türkiye’de evde gelincik bakma gibi bir duruma pek rastlanmasa da yabancı ülkelerde meraklısı çok.

Yönetmelik Detayları

Yönetmelik şuan ki haliyle epey detaylı diyebiliriz.. Sokak hayvanını sahiplenirseniz, evinizde yaşayacaksa kimliklendireceksiniz. Evinizdeki hayvan doğum yaptıysa yavrular için 3 ay içinde bakanlığın il-ilçe müdürlüklerine başvuracaksınız. Ev hayvanınız sahip değiştiriyorsa sahip değişikliği bilgilendirme ve belgelendirmesi yapılacak. Aşı veya ölüm gibi olaylarda sürekli kayıt altına alınacak.. Ev hayvanı sahipleri, hayvanlarının her türlü bakım ve beslenmesinden sorumlu olacak ve onları terk edemeyecek.

Ancak yönetmeliğe uyma zorunluluğu köpeklerde 2021 yılı, kedi ve gelincikler de 2022 yılında başlıyor.

Yani o zamana kadar kimliklendirme şartı yok. (Yada ben öyle anladım.)

Yönetmelik hakkında detayları merak edenler hemen aşağıdaki bağlantıdan tüm detayları okuyabilir, bilgilenebilirler.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/02/20180226-9.htm

>> Örnek Formlar ve Yönetmelik [PDF]

Yukarıdaki resmi gazete yönetmeliğinin sonunda “ekler” bağlantısı var ancak gözlerden kaçabilir; Hayvan bilgilendirme, belgelendirme, kimlik, pasaport, sahip değişikliği belgesi, örnek işletme kayıt defteri vb. detaylara ait tüm form örneklerini de üstteki bağlantıdan pdf olarak indirebilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner