Media Creation Tools ile Windows 8’den Windows 10’a Geçiş

windows sorunlar cozumler - Media Creation Tools ile Windows 8'den Windows 10'a Geçiş

Malumunuz uzun süredir beklediğimiz Windows 10 nihayet (29 Temmuz 2015 tarihinde) yayınlandı. Lisanslı Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarının ücretsiz olarak yükseltme yapabildiği Windows 10, ilk izlenimlerime göre gayet güzel olmuş ve Windows 8 ile aynı sürücüleri kullandığından tekrar sürücü arama zahmeti yaşamıyoruz. Peki Windows 10 yükseltmesini nasıl yapıyoruz? Hemen sizlerle deneyimlerimi paylaşmak, işinizi kolaylaştırmak istiyorum.

Güncelleme: Yazımda paylaştığım bağlantı üzerinden indireceğiniz araç ile en güncel sürümleri alabilir, sisteminizi bir üst sürüme yükseltebilirsiniz.

Normal şartlarda “denetim masası > sistem > güncellemeler” seçeneği altından güncellemeleri kontrol edip, sıramız gelmişse yükseltmeyi başlatabiliyoruz yada rezerve yaptıysak mailimize gelen bildirim veya sağ alt saat simgesinin orada çıkan ikon bildiriminden yükseltmeyi başlatabiliyoruz ancak “ben beklemek istemiyorum” diyenler için Windows’un sitesindeki Windows 10 media creation tools’u kullanmak yeterli oluyor.

Not1: Bazı web sitelerinde tüm güncellemeler yüklenirse yada komut istemciden wuauclt.exe /updatenow komutu kullanılırsa yükseltme başlar deniliyor ancak bende işe yaramadı. Bu sebeple de media tools’u kullandım. Yükseltme sorunsuz, başarılı bir şekilde tamamlandı ve Windows 8.1’deki yazılımlarım, ayarlarım silinmedi.

Not2: Yükseltmeyi alabilecek olanlar lisanslı Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 kullanıcıları. Windows 8 kullanıcılarının da önce 8.1 yükseltmesini yapmaları gerekiyor. Korsan sürüm kullananlar için bir öneride bulunmuyor, bulunamıyorum.

Ne Yapıyoruz?

Yükseltme veya temiz kurulum dosyası oluşturmak için aşağıdaki sayfaya gidiyor, mevcut sürümümüz ne ise ona uygun media creation tools uygulamasını indiriyoruz.

>> Media Creation Tools İndir

Yani kullandığınız Windows 7 veya 8.1 sürümü 32 bit ise 32 bit aracı, 64 bit ise 64 bit aracı indiriyorsunuz. Ardından media creation tools’u açıp seçim yapıyorsunuz, yükseltme veya medya dosyası oluşturma.

Yükseltme seçeneğini seçtiğinizde yazılım sizin için tüm sistemi denetliyor, kurulum dosyasını çekiyor, güncellemeler dahil her şey tamam olduğunda da Yükle butonu yardımı ile masa üstünden yükseltme işlemini başlatabiliyorsunuz.

Medya dosyası oluşturmayı seçerseniz, yazılım Windows 10 kurulum dosyasını indirip usb veya dvd için temiz kurulum dosyasını hazırlayıp önünüze sunuyor.

Dikkat! Yükseltme işlemi bittikten sonra Denetim masası > Sistem yolunu izleyip ürün etkinleştirmesinin sorunsuz yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Sistem sayfasında ürünü etkinleştir seçeneği aktifse muhtemelen yükseltme tamamlanamadı, seçenekleri izleyerek internet üzerinden etkinleştirmenin yapılmasını sağlayın. Bazen sunucu bağlantı hatası verebiliyor, azmedip birkaç kere deneme yapın. Etkinleştirme tamamlandıktan sonrada yükseltme sonrası size verilen Windows 10 anahtarını öğrenmek için bu yazımdaki yazılımı kullanın. Göreceğiniz anahtar sizin yasal Windows 10 etkinleştirme anahtarınız. Yanlışım varsa, eksiğim varsa yorum olarak gönderebilirsiniz.

Windows 10 Yükseltme Tecrübem:

Lisanslı Windows 8.1 kullandığım bilgisayarım için media creation tools ile 64 bit Windows 10 indirmesini ve yükseltmesini sorunsuz tamamladım. Yükseltme sırasında benden hiçbir bilgi istenmedi, windows anahtarı da dahil. Dosyaları indirme aşaması baya uzun sürdü ancak i3 işlemcili, 4 gb ram’li bilgisayarda yükleme işlemi en fazla 40 dakika sürdü.

Başlat menüsü Windows 7’den bildiğimiz eski tarzda değil ama modern hali ve rengini değiştirebiliyoruz, aynı şekilde alt görev çubuğunun da rengini değiştirebiliyoruz. Denetim masası seçeneği hala var ama erişimi biraz zorlaştırılmış. Windows 8’deki sağ charm çubuğu artık yok. Genel Windows ikonlarının çoğu değişmiş. Saatin hemen solundaki hızlı erişim merkezi sayesinde konum, wifi, bluetooth, uçak modu gibi ayarları hızlıca yapabiliyor, diğer ayarlara da buradaki Tüm ayarlar’dan erişebiliyoruz.

Windows 10 ile ilgili ilk izlenimlerim bunlar. Daha fazla keşif yaparsam paylaşırım ve tabi sorularınız olursa yazı altından yorum göndermeniz halinde yardımcı olmaya çalışırım.

Bence imkanınız varsa yükseltmeyi hemen yapın, hele ki Windows 8 kullanıyorsanız.

>> Yükleme Yardımcısı ile Windows 10’dan Windows 11’e Geçiş

– Reklamlar –

adbanner