Migren Ağrılarına Son Verecek Buluş “Vagustim Cihazı”

migren bas agrisi cozumu vagustim cihazi - Migren Ağrılarına Son Verecek Buluş "Vagustim Cihazı"

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre her 7 kişiden 1’inde görülen migren, dünyanın en yaygın üçüncü hastalığı. Yoğun stres sonucu oluşan migren ataklarının oluşmasını engellemeyi amaçlayan Vagustim cihazı ise, Türkiye’nin en prestijli yarışmalarından İTÜ Çekirdek Big Bang’de 400 bin TL’lik ödül kazanmış durumda. BAUTTO destekli proje, Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dr. Öğr. Üyesi Ali Veysel Özden ve BAU Mekatronik ve MBA bölümü mezunu Ali Can Erk tarafından geliştiriliyor. Vagustim cihazı ile uzun vadede migrenle sınırlı kalmayarak uyku bozukluğu, mide-bağırsak problemleri gibi stres kaynaklı gelişen diğer hastalıklara da çare bulunabileceği söyleniyor.

Vagustim Cihazı Nasıl Çalışıyor?

Migren tedavisinde kullanılacak medikal bir cihaz olan Vagustim, kulaktaki vagus sinirini elektiriksel olarak uyarmakta ve bir mobil uygulama tarafından bluetooth üstünden kontrol edilmekte. Beraberinde gelen akıllı bileklik yardımıyla vücuttan bir takım fizyolojik datalar toplayan mobil uygulama, bu dataları kullanıcı datalarıyla bir araya getirerek kişiye özel bir tedavi protokolü sunmakta. Bunu ise arka planda çalışan yapay zeka algoritması ile sağlamakta.

Yani vagustim cihazının amacı; yoğun stres sonucu gelişen migren ataklarının oluşmasını daha en başında engellemek.

Sertifikasyon sürecinin tamamlanmasıyla seri üretime geçeceklerini ifade eden geliştirici Dr. Ali Veysel Özden, Vagustim ile ilgili şu bilgileri paylaşıyor;

“Günümüzün en büyük sorunlarından biri stres. Çünkü stres, migren dahil bağırsak, mide problemleri, uyku bozuklukları gibi bir çok rahatsızlığa yol açmakta. Bu hastalıkların ilaçla tedavisi semptomatik olup, kökeninde yer alan problemleri ortadan kaldıramayabiliyor. Bizim Vagustim’de amacımız stres faktörlerinin vücutta oluşturduğu etkiyi ortadan kaldırarak, bununla ilişkili problemleri de ortadan kaldırmak. Migren dünyada 1 milyardan fazla insanı ilgilendiren bir problem ve hala tam tedavisi bulunabilmiş değil. Biz Vagustim ile milyonlarca kişinin bu cihazdan fayda görebileceğini öngörüyoruz”

Diğer geliştirici BAU Mekatronik ve MBA bölümü mezunu Ali Can Erk ise Vagustim ile ilgili şu bilgileri paylaşıyor;

“Amerikan Migren Vakfı’na göre; migren ataklarının yaklaşık yüzde 70’i stres kaynaklı. Çünkü stres faktörleri, sempatik sinir sistemi aktivitelerini arttırarak otonom sinir sisteminin dengesini bozmakta. Vagustim’in amacı, vagus sinirini elektriksel olarak uyararak parasempatik aktiviteleri arttırmak, böylece otonom sinir sistemini disfonksiyonunu ortadan kaldırarak, bununla bağlantılı migrenin oluşmasını engellemek.”

Konuyla alakalı olarak Dr. Ali Veysel Özden’in, Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Bahar Dönemi açılış sunumunu izleyebilirsiniz.

https://vagustim.io/

Çevremde pek çok migren hastası tanıdığım olduğu için ve insanın doğasından baş ağrısının ne kadar kötü bir ağrı olduğunu bildiğimden, bu haberi büyük memnuniyetle karşıladığımı belirtmek isterim. Umarım bu harika buluş yabancı ellere kaptırılmaz, sertifikasyon-üretim aşamalarında sorunlar yaşanmaz, Vagustim cihazının ücreti aşırı pahalı olmaz ve dünya üstündeki milyonlarca migren hastası (ayrıca mide-bağırsak sorunları yaşayan insan) kısa zamanda, kolayca bu harika çözüme ulaşabilirler.

– Reklamlar –

adbanner