Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı Boyunca Kullandığı İmzalar!

Mustafa Kemal Atatürk'ün Hayatı Boyunca Kullandığı İmzalar!

İnternette kesinlikle denk gelmişsinizdir, bazı sohbetlerde özellikle Atatürk düşmanları tarafından kötü niyetle paylaşılan eski tarihli belgeler var ve bu belgelerin altındaki imza, hepimizin bildiği Atatürk imzasından daha farklı olabiliyor. Kötü niyetli paylaşımcı da buradan yola çıkarak, “bu belgeyi Atatürk imzalamadı, o öldükten sonra taklit edildi” vs. gibi tezler sunuyorlar. Tabi bu paylaşımı gören kişi, eğer Atatürk’ün geçmişte kaç imza değiştirdiğini bilmiyorsa, hemen bu teze inanıyor veya kafasında soru işaretleri beliriyor. Peki hiç merak ettiniz mi; Atatürk’ün toplamda kaç imzası oldu? Bu imzaları neden sonradan değiştirdi?

Mustafa Kemal Atatürk’e Ait İmzalar!

Mustafa Kemal Atatürk’ün, ona ait olduğu bilinen ve doğruluğu kesinleşmiş toplam 6 adet imzası var.

Bunlardan ilk 4’ü birbirine çok benziyor ve sadece birkaç değişiklik içeriyorlar. Bu imzalar muhtemelen askerlik çağlarına ait olanlar. Yani devlet adamıyken çok fazla kullanmadığı imzalar.

Sonraki iki imzası ise, hepimizin çok iyi bildiği imzalar; birisi Arap harflerinden Türk harflerine geçildikten sonra (1928) kullanmaya başladığı Gazi M. Kemal imzası (Atatürk soyadı yok). diğeri ise soyadı kanunundan sonra (1934) kullanmaya başladığı K atatürk.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Hayatı Boyunca Kullandığı İmzalar!

Eğer doğruluğu kanıtlanmış bir belgede bu imzalardan birini görürseniz şaşırmamanız gerekiyor.

Peki neden bu kadar imza değiştirmiş derseniz, bir geriye dönüp düşünmenizi öneririm.. O zamanlar ne büyük değişimler yaşandı, nasıl mücadeleler verildi?

Ayrıca siz doğduğunuzdan beri aynı imzayı mı kullandınız? Şahsen ben 3 kez imza değiştirdim. ilkini çok uyduruk olduğu için, ikinciyi alışamadığım için bıraktım ve şuan hala üçüncü imzamı kullanıyorum.

Peki “K atatürk” imzasındaki Büyük A Küçük a Farkı!

Birde böyle bir muhabbet var, Atatürk’ün birkaç belgedeki imzasında K atatürk olan imzası K Atatürk olarak görülmekte ve yine kötü niyetli kesimler tarafından gerçek olmadığı veya taklit edildiği söylenmekte..

İşte onun cevabını da tarihçi yazar Sinan Meydan, şu şekilde veriyor;

Yani o son imzanın büyük A harfli olanı da gerçek fakat çok az evrakta, o imzayı ilk kullanmaya başladığı zamanlar kullanılmış. Sonrasında ise imza son halini almış ve çoğu belgede küçük a ile karşımıza çıkar olmuş.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Hayatı Boyunca Kullandığı İmzalar!

>> O imza Atatürk’e Ait