LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Netflix Rtük Denetimine Girdi! Peki Netflix Türkiye'den Çekilecek Mi? - basin-medya

Duymuş olmalısınız, Netflix Rtük denetimine girdi! Hemen ardından en çok merak edilen sorulardan birisi şu oldu; “Netflix Türkiye’den çekiliyor mu?” Bu sorunun cevabı muhtemelen “EVET”. Ama ne zaman? Bazı kaynaklar; “Netflix, bir ay içerisinde Türkiye’den çekilebilir.” diyor, bazı kaynaklar “Henüz değil!.” Eğer Netflix giderse, bunun sebebi Rtük baskısı olacak. Çünkü Netflix’in içeriklerinin %80’inde Türk aile yapısına uygun olmayan, Rtük kurallarına takılacak şeyler var. Ya ceza yiyecek, yada gidecek.

Mevzu derin. Herkes farklı düşünebilir. “Sonuçta parasını veriyoruz, üyeliğimiz var ve bunu bilerek kullanıyoruz” diyenler olacaktır. Diğer tarafta ise “Netflix kullanmak istiyorum fakat içerikleri aşırı cinsellik barındırıyor, küfür barındırıyor yada kötü davranışlar var..” diyenler olacak.

Peki bu durumda olması gereken nedir? 

  • Netflix kendi içinde bir sansür seçeneği mi sunmalı?
  • Rtük Netflix’e hiç karışmamalı mı?
  • Yoksa Netflix’in Türkiye’den çekilmesi en doğru karar mı?

Sansür istiyoruzcular ile sansür istemiyoruzcuları mutlu edecek bir sonuç bulamıyorsak, Netflix’in gitmesi herkesin hayrına olacak. Sonuç olarak Netflix, Türkiye’deki abonelerinden büyük paralar kazanmıyor. Türk dizi – film izleyicilerinin çoğu, dizi ve filmleri korsan sitelerden izlemeyi tercih ediyor. Bu durumda Rtük’den milyon liralık cezalar yemesi muhtemel olan Netflix’in bu sonucu bile bile Türkiye’de kalması ona ne kazandırır? Hiç bir şey..

Benim şahsi fikrim, Netflix’in kendi içinde bir sansür seçeneği sunması yönünde fakat bunu yaparlar mı bilemiyorum. Halbuki böyle bir şey yapılsa, isteyen sansürlü versiyonu izler, isteyen sansürsüz versiyonu izler. Bu sayede Rtük’ün Netflix’e müdahale etmesine de gerek kalmaz.

Olası Sonuçlar!

Diyelim ki Netflix Türkiye’den çekildi.

Devletimiz bundan etkilenecek mi? Etkilenmeyecek. Ayrıca Netflix’in gitmesi, Digitürk, Dsmart, Blutv, Puhutv gibi yerli içerik sağlayıcılara yarayacak.

Netflix’in gitmesi, Türkiye’deki Netflix kullanıcısını etkileyecek mi? Bir kesim evet, bir kesim hayır. Bazıları Netflix’in yokluğunu hep hissedecek, bazıları ise Netflix’de izlediği diziyi korsan dizi sitelerinden izlemeye devam edecek.

Peki Netflix’in çekilmesi diğer yabancı servisleri etkileyecek mi? Bu sorunun cevabı duruma göre değişir..

Mesela Spotify için, Apple Music için Rtük’lük bir mevzu yok. Çatır çatır para kazanıyorlar.

Yakın zamanda Disney+’ın Türkiye’de hizmete başlaması bekleniyor. Disney eğer temiz içerikler sunarsa yada kendi sansür seçeneğini yaratırsa onun için bir sorun olmayacaktır.

Fakat Disney+’ın da hayali Netflix gibi sınırsız özgürlük ise, Türkiye’ye gelme planları Netflix’in gidişi ile doğrudan etkilenebilir.

Sonuçta bugün Netflix’e “dur bakalım” diyen Rtük, Disney+ ve diğerlerine de aynı şeyi yapacaktır.

Türkiye’de durumlar böyle. Ya duruma kendini uyduracaksın yada bu ortamda barındırılmayacaksın. Paypal’da, Wikipedia’da olduğu gibi.

Bakalım birkaç ay içerisinde neler olacak? Netflix gidecek mi? Netflix giderse Disney+ ve diğerlerinin akıbeti nasıl olacak?

GÜNCEL DURUM!

Netflix şimdilik gitmiyor. Fakat ilerleyen süreçte RTÜK’ün kılıcını nasıl kullanacağı belli olmaz. İnşallah Netflix gibi bir dünya devini daha kaçırmaya kalkmazlar. Konuyla alakalı Netflix Türkiye hesabından paylaşılan tweeti hemen aşağıda görebilirsiniz.

>> Netflix’in Ailecek İzlenebilecek Yapımları!
>> Netflix’de Pin ile Aile ve Çocuk Koruması Sağlama
>> “Şirinler” Tüm Bölümleri ile Netflix’de!
>> Digitürk Play Nedir? Para Vermeye Değer mi?

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 18 Ağustos 2019 tarihinde yayımlanmıştır.


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019