Netflix Rtük Denetimine Girdi! Peki Netflix Türkiye’den Çekilecek Mi?

netflix izle ode - Netflix Rtük Denetimine Girdi! Peki Netflix Türkiye'den Çekilecek Mi?

Duymuş olmalısınız, Netflix Rtük denetimine girdi! Hemen ardından en çok merak edilen sorulardan birisi şu oldu; “Netflix Türkiye’den çekiliyor mu?” Bu sorunun cevabı muhtemelen “EVET”. Ama ne zaman? Bazı kaynaklar; “Netflix, bir ay içerisinde Türkiye’den çekilebilir.” diyor, bazı kaynaklar “Henüz değil!.” Eğer Netflix giderse, bunun sebebi Rtük baskısı olacak. Çünkü Netflix’in içeriklerinin %80’inde Türk aile yapısına uygun olmayan, Rtük kurallarına takılacak şeyler var. Ya ceza yiyecek, yada gidecek.

Mevzu derin. Herkes farklı düşünebilir. “Sonuçta parasını veriyoruz, üyeliğimiz var ve bunu bilerek kullanıyoruz” diyenler olacaktır. Diğer tarafta ise “Netflix kullanmak istiyorum fakat içerikleri aşırı cinsellik barındırıyor, küfür barındırıyor yada kötü davranışlar var..” diyenler olacak.

Peki bu durumda olması gereken nedir? 

  • Netflix kendi içinde bir sansür seçeneği mi sunmalı?
  • Rtük Netflix’e hiç karışmamalı mı?
  • Yoksa Netflix’in Türkiye’den çekilmesi en doğru karar mı?

Sansür istiyoruzcular ile sansür istemiyoruzcuları mutlu edecek bir sonuç bulamıyorsak, Netflix’in gitmesi herkesin hayrına olacak. Sonuç olarak Netflix, Türkiye’deki abonelerinden büyük paralar kazanmıyor. Türk dizi – film izleyicilerinin çoğu, dizi ve filmleri korsan sitelerden izlemeyi tercih ediyor. Bu durumda Rtük’den milyon liralık cezalar yemesi muhtemel olan Netflix’in bu sonucu bile bile Türkiye’de kalması ona ne kazandırır? Hiç bir şey..

Benim şahsi fikrim, Netflix’in kendi içinde bir sansür seçeneği sunması yönünde fakat bunu yaparlar mı bilemiyorum. Halbuki böyle bir şey yapılsa, isteyen sansürlü versiyonu izler, isteyen sansürsüz versiyonu izler. Bu sayede Rtük’ün Netflix’e müdahale etmesine de gerek kalmaz.

Olası Sonuçlar!

Diyelim ki Netflix Türkiye’den çekildi.

Devletimiz bundan etkilenecek mi? Etkilenmeyecek. Ayrıca Netflix’in gitmesi, Digitürk, Dsmart, Blutv, Puhutv gibi yerli içerik sağlayıcılara yarayacak.

Netflix’in gitmesi, Türkiye’deki Netflix kullanıcısını etkileyecek mi? Bir kesim evet, bir kesim hayır. Bazıları Netflix’in yokluğunu hep hissedecek, bazıları ise Netflix’de izlediği diziyi korsan dizi sitelerinden izlemeye devam edecek.

Peki Netflix’in çekilmesi diğer yabancı servisleri etkileyecek mi? Bu sorunun cevabı duruma göre değişir..

Mesela Spotify için, Apple Music için Rtük’lük bir mevzu yok. Çatır çatır para kazanıyorlar.

Yakın zamanda Disney+’ın Türkiye’de hizmete başlaması bekleniyor. Disney eğer temiz içerikler sunarsa yada kendi sansür seçeneğini yaratırsa onun için bir sorun olmayacaktır.

Fakat Disney+’ın da hayali Netflix gibi sınırsız özgürlük ise, Türkiye’ye gelme planları Netflix’in gidişi ile doğrudan etkilenebilir.

Sonuçta bugün Netflix’e “dur bakalım” diyen Rtük, Disney+ ve diğerlerine de aynı şeyi yapacaktır.

Türkiye’de durumlar böyle. Ya duruma kendini uyduracaksın yada bu ortamda barındırılmayacaksın. Paypal’da, Wikipedia’da olduğu gibi.

Bakalım birkaç ay içerisinde neler olacak? Netflix gidecek mi? Netflix giderse Disney+ ve diğerlerinin akıbeti nasıl olacak?

GÜNCEL DURUM!

Geçen yaz, 2019 Ağustos’un da bu yazıyı yayınlamıştım ve Netflix’in Türkiye’den çekilme ihtimalini değerlendirmiştik.. Aradan 1 sene geçti, bir ara Netflix ile Rtük arasında kılıçlar çekilmiş, restleşmeler havada uçuşmuştu fakat son duruma baktığımızda Netflix yerinde duruyor ve Türkiye’den çekilmeyi düşünmüyor gibi.

>> Netflix’in Ailecek İzlenebilecek Yapımları!
>> Netflix’de Pin ile Aile ve Çocuk Koruması Sağlama
>> “Şirinler” Tüm Bölümleri ile Netflix’de!
>> Digitürk Play Nedir? Para Vermeye Değer mi?

– Reklamlar –

adbanner