LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Pardus'ta Bluetooth Kurulum ve Kullanımı! - linux

Pardus ile tanışalı daha iki gün oldu ve ilişkimiz şimdilik güzel ilerliyor. Bazı eksikler olsa da sistem kararlı çalışıyor. Eksikler derken, bluetooth’da onlardan birisiydi ama neyse ki kurulumu gayet basitmiş. 5 dakikada hallettim ve kurulumunu sizlerlede paylaşmak istedim..

Pardus’ta bluetooth nasıl kurulur?

Pardus mağazasına bakmayın! Başlat menüsüne gidin ve orada arama kutusuna Synaptic Paket Yöneticisi yazın. Sonra o uygulamayı çalıştırın. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecek..

Pardus'ta Bluetooth Kurulum ve Kullanımı! - linux

Bu ekranda sağ üstten aramaya geçin, arama kutusuna bluetooth yazın.. Arama sonucunda sağ listede bir sürü seçenek göreceksiniz. Blueman yazana iki kez sol tıklayın yada sağ tıklayıp, “Kurulum için işaretle” seçeneğine, ardından üst menüden Uygula yazısına tıklayın.

Her iki sonuçta da karşınıza kurulum listesi gelecek. Uygula butonuna tıklayın. Kurulum başlayacak..

Pardus'ta Bluetooth Kurulum ve Kullanımı! - linux

Kurulum sırasında karşınıza Uç Birim açılacak, komutlar akacak, en sonunda bir tuşa basmanızı isteyen ekran gelecek. Enter tuşuna basın, pencere kapansın..

Bluetooth artık kuruldu..

Pardus’ta bluetooth nasıl kullanılır? 

Artık Başlat menüsünde arama kutusuna Bluetooth yazarak yada Ayarlar kategorisinden bluetooth’a ulaşabilir, Bluetooth Aygıtlarından bluetooth’u aktif edebilir, görünürlüğü ayarlayabilir, Bluetooth Yöneticisinden de dosya transferlerini ve diğer ayarları yönetebilirsiniz.

Pardus'ta Bluetooth Kurulum ve Kullanımı! - linux

Deneme amaçlı Galaxy S6 telefonumdan Pardus’a bağlantı kurup mp3 transferi yaptım. İşlem gayet başarılı şekilde sonuçlandı. Transferi biten dosya ise İndirilenler klasöründe beni bekliyordu.

Pardus'ta Bluetooth Kurulum ve Kullanımı! - linux

Sağ altta saatin orada bir Bluetooth simgesi olduğunu göreceksiniz. Oradan da sağ tık ile bir sürü şey yapabilirsiniz. Bluetooth için eklentiler kurabilirsiniz, bluetooth’u kapatabilir, uygulamasından çıkış yapabilirsiniz. Ayrıca sistemin her yeniden açılışında Bluetooth otomatik açılacak. Bunun olmasını istemiyorsanız Başlat menüsü > Oturum ve Başlangıç > Uygulama otomatik başlat yolunu izleyin, listeden Blueman bulup tikini kaldırın.

Belki ben çok şanslıyım bilemiyorum ama bende kurulum bu kadar basit ve sorunsuzdu. Eğer sizde sorunlar çıkarsa Pardus destek forumuna göz atabilirsiniz ama önce sisteminizde Bluetooth donanımı olduğuna emin olun. Bu donanım yoksa, anlatımdaki kurulumu yapsanız da bluetooth özelliğinden yararlanamazsınız.

Konuyla alakalı ufak çaplı sorularınız yada eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

>> Yerli Linux Dağıtımı Pardus! Pardus Kurulumu ve İlk İzlenim!
>> Pardus’ta Kamera Cheese (Peynir) Kurulum ve Kullanımı!
>> Pardus’ta Klavye Kısayoluna TL (₺) Simgesi Ekleme
>> Pardus’ta Mağaza Hatası! “Bir Şeyler Rast Gitmedi!”
>> Pardus için Ücretsiz Dock Uygulaması “Plank”
>> Pardus için Masaüstü Widget Aracı “Conky”
>> Pardus’ta Mint Cinnamon Masaüstü Ortamını Kullanmak

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 25 Eylül 2018 tarihinde yayımlanmıştır.


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019