PUBG Alternatifi “Fortnite Battle Royale”

fortnite battle royale - PUBG Alternatifi "Fortnite Battle Royale"

Garip adına rağmen oyun dünyasını alt üst eden, rekor üstüne rekorlar kıran PUBG, yani PlayerUnknown’s Battleground’ı duymayan kaldı mı..? Tasarımcı Brendan Greene tarafından Arma 2 oyununa mod olarak geliştirilen oyun, 2017 yılında bağımsız yapım olarak karşımıza çıkmış ve ortalık tuz buz olmuştu. 2018 yılı başında Steam platformunda anlık 3 milyon oyuncu rekoru kırarak Dota2, Gta5, CS: GO gibi oyunları dahi geride bırakan Pubg’ın ücretsiz versiyonu olmayışı da işin en ilginç yanı. 

>> PUBG Alternatifi Hayatta Kalma Oyunu “Ring Of Elysium”
>> Bilgisayarda PUBG Oyununu Bedava Oynamak!
>> CS: GO’ya Danger Zone Battle Royale Modu Geldi!

Unreal Engine 4 oyun motoru ile geliştirilen PUBG’ın, şuan için Steam satış fiyatı 69 TL (Xbox fiyatı 118 TL).. Tamam, GTA5 biraz daha pahalı fakat CS:Go’nun 24 TL’den satıldığını, Dota2’nin ücretsiz oluşunu ve her iki oyunun köklü geçmişini düşünürsek PUBG’ın başarısını takdir etmemek olur mu?

Olmaz.

Bu başarıyı sadece bizler görmedik tabi ki.. Rakip oyun şirketleri de gördüler ve yavaş yavaş benzer tarzda oyunlar geliştirmeye başladılar.

Bu konuda mobil platformlar gayet başarılılar ancak PC platformunda henüz çeşitlilik sınırlı. Mobil platformlardaki alternatifler için aşağıdaki bağlantıya göz atabilirsiniz.

>> PUBG Mobile Oyunu ve Ücretsiz PUBG Alternatifleri

Nedir Fortnite Battle Royale?

Fortnite BR, Pubg’in oyun dünyasındaki en dişli rakiplerinden birisi. Oyunda dünyanın dört bir yanından oyuncularla aynı haritada en son hayatta kalan kişi olmaya çalışıyorsunuz. Oyun, Pubg’in başarısına kayıtsız kalmayan EpigGames tarafından geliştiriliyor. Henüz çok popüler olmadığı da doğru, hatta Pubg’in rekorlarını kırabileceği de meçhul. Fakat bir seneye kalmaz bu durum değişebilir. Çünkü Fortnite BR BEDAVA! (Oyun içi satın alımları saymazsak..)

Fortnite BR, ne yazık ki Steam platformunda yer almıyor. 

Nasıl İndiririz? ve Oyun Deneyimim. 

>> Android için Fornite Web Sitesi

>> Fortnite Apple Store Bağlantısı

Oyun şimdilik kendi web sitesinden ve Xbox, PS mağazalarından indirilebiliyor. EpicGames ekibinin söylediği üzere Steam platformuna katılma gibi bir planları da yok. Yani oyunun PC versiyonunu oynamak için önce kendi sitesinden 30 mb civarı boyuta sahip Epic Games Launcher‘ı indirip kuruyorsunuz, sonrasında ücretsiz Epic Games üyeliği açarak Fortnite BR indirme işlemini başlatıyorsunuz.

>> PC için Fortnite Battle Royale

>> Xbox için Fortnite Battle Royale

>> PlayStation için Fortnite Battle Royale

  • İnternet hızınız yavaşsa indirme ve yükleme işlemi saatler sürüyor. İşte burada Fortnite BR ilk kaybını yaşıyor. (Sabırlı olmanız gerek.)
  • İndirme işlemi ve kurulum bittiğinde ise ikinci kaybı yaşıyoruz! Oyun şuan ki haliyle sağlam bir bilgisayar ve hızlı bir internet bağlantısı gerektiriyor.

Fortnite BR’ın kurulumu bittikten sonra Epic Games Launcher’dan oyunu ilk başlatışınızda sisteminize özel grafik ayarları otomatik yapılıyor ve PC’niz 2 gb’dan az ram’li bir ekran kartına sahipse, grafikler çorbaya dönüyor.

İnternet hızınızda düşük ise oyunda sürekli takılmalar oluyor, rakipleriniz bir anda karşınıza ışınlanıyor vs. Yani ilk Fortnite BR deneyiminiz çöp olabiliyor.

Benim öyle oldu. Peki neden böyle oldu? Çünkü sistemim yetmedi.

EpicGames Tarafından Önerilen Sistem:

– Nvidia GTX 660 or AMD Radeon HD 7870 equivalent DX11 GPU,
– 2 GB Video Belleği,
– Core i5 2.8 Ghz işlemci,
– 8 GB RAM,
– Windows 7/8/10 64-bit.

Minimum Oynanılabilir Sistem:

– Intel HD 4000 dahili ekran kartı,
– Core i3 2.4 Ghz işlemci,
– 4 GB RAM,
– Windows 7/8/10 64-bit + Mac OSX Sierra (10.12.6+)

Epic Games’in önerdiği ve minimum oynanılabilir dediği sistemleri yukarıda paylaştım. Gördüğünüz gibi performanslı ve sorunsuz bir oynanış için en az 2 gb ram’li ekran kartı gerekiyor. Sisteminiz iyi ise PUBG için ücretsiz iyi bir seçenek olabilir.

Eğer minimum sisteme sahipseniz, benim tecrübemde olduğu gibi oynayabiliyorsunuz ama tat alamıyorsunuz.

Muhtemelen oyun yeni güncellemeler ile daha oynanılabilir hale gelecektir.

Fortnite Battle Royale Zaman Kaybı Olabilir Mi?

Gördüğüm kadarıyla oyun şuan için sorunlu ve Steam’e gelmeme kararları da büyük bir hata.. Ancak bu Fortnite BR’ın zaman kaybı olduğu anlamına gelmez. Çünkü Fortnite BR’ın oyun motoru Unreal Engine 4.. Pubg’ın da oyun motoru UE4 ve bu oyun motoru Fortnite BR’ın geliştiricisi Epic Games’e ait. Yani anlayacağınız üzere Pubg’ın eli Epic Games’e bağlı.

Ayrıca Youtube’daki oynanış videolarına bakarsanız göreceksiniz, Fortnite gerçekten güzel bir oyun. Tek sorunu büyük bir firma için çok pasif kalmaları ve biraz cıvık oynanış tarzına sahip olması.

Eğer Fortnite’i çok merak ediyor, sabırsızlanıyorsanız; sisteminizin tepkisini görmek için doğrudan oyunu geliştiricinin web sitesinden indirip yükleyin. Sisteminiz yetiyorsa iyi eğlenceler. Eğer sisteminiz yetmiyorsa Youtube’daki Fortnite oynanış videolarını izleyin yada oyun tamamen oynanır hale gelene kadar benzer alternatifler ile hevesinizi dizginlemeye çalışın.

>> PUBG Mobil Oyunu ve Ücretsiz PUBG Alternatifleri

– Reklamlar –