LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Samsung Galaxy Ace S5830i'ye Orijinal Rom 2.3.6 Yükleme - google-play

Samsung’un çok satan, uygun fiyatlı akıllı telefonlarından Galaxy Ace S5830i’ye Odin ile orijinal Android 2.3.6 rom nasıl yükleriz? Zahmetli midir? Aşamalar ve gerekli yazılımlar nelerdir? Şimdi bu yazıda detaylı olarak göreceğiz. Ancak yazıma geçmeden önce birkaç mevzuda uyarmak istiyorum; Öncelikle anlatım S5830i modeli içindir S5830 modeli için farklı bir rom ve pit dosyası gerekiyor olabilir bu nedenle telefon modelinizi doğru olarak öğrenin. Ayrıca daha önce hiç rom yüklemediyseniz telefonu bozmamak için aşamalara dikkat edin..

Rom neden yükleriz? 

Telefonunuz çok yavaşlamıştır, daha önce custom rom yüklemiş ancak memnun kalmamışsınızdır yada telefonunuzda yüklü orijinal rom arıza çıkarıyor yada çökmüş olabilir. Çökme durumlarında önce telefonu Download modda açmayı denemelisiniz eğer telefon download modunda açılırsa telefonu kurtarma şansınız var!

Download Mod nasıl açılır?

Her telefonda Download modu farklı şekilde açılıyor Galaxy Ace S5830i’de ise şöyle oluyor;

Telefonumuzu kapatıyoruz. Kapandığına emin olduktan sonra Ses açma + Ses kısma ve Telefon açma/kapama butonuna (yani üç butona) aynı anda basıp Download mod sorgusu gelene kadar tuşları bırakmıyoruz.

Samsung Galaxy Ace S5830i'ye Orijinal Rom 2.3.6 Yükleme - google-play

Yukarıdaki resimde görülen uyarı karşınıza geldiyse şimdi tuşları bırakıyor ve sadece ses açma (yukarı) tuşuna basıyoruz.

Samsung Galaxy Ace S5830i'ye Orijinal Rom 2.3.6 Yükleme - google-play

İşte Download mod karşınızda..

Yükleme işlemi zahmetli midir?

Birçok akıllı telefona göre S5830i’ye Odin ile rom yüklemek gayet kolaydır ve çok kısa sürmektedir. Yapmanız gereken şey Windows 8 yüklü olmayan bir bilgisayar bulmak, telefonu usb kablo ile bilgisayara bağlamak ve aşağıda paylaştığım yazılımları doğru şekilde kullanmaktır.

Orijinal rom için gerekenler!

Orijinal rom yükleyebilmek için aşağıdaki dosyaları bilgisayarda hazır bulunduruyor ve yükleme aşamasında kullanıyoruz.

1. Odin 3 (Ben 3.07 sürümünü kullandım)

2. Pit dosyası (Bazı telefonlarda bunun yerine ops dosyası oluyor ama biz pit kullanıyoruz)

3. Orijinal Türkiye romu. (Telefon ayarlarınızdan mevcut sürüme bakabilirsiniz bende bant sürümü S5830iXXMB2 idi)

>> ODİN + PİT ve ROM İNDİR

Yükleme işlemine geçiyoruz!

Yükleme işlemi için gereken yazılımları indirdiyseniz şimdi yükleme işlemine geçebiliriz fakat bundan önce yine uyarılar yapmam gerekiyor..

1. Telefonun şarjının en az %50 olmasına dikkat edin.

2. Yükleme öncesi bilgisayarın telefonu görmesi için Samsung driverlarının kurulu olmasına dikkat edin. (bunun için Kies yazılımını kurabilir yada direk Samsung driverlarını indirip kurabilirsiniz)

3. Bazı durumlarda bilgisayar telefonu hiç görmeyebilir yada driverları yükleyemeyebilir. (Örneğin Windows 8’de hala çözülemeyen bir sorun var. Odin yazılımı Windows 8 yüklü bilgisayarlarda Download moduna geçen telefonu göremeyebiliyor. Bu nedenle bende yükleme işlemini Windows 7 üzerinden yapmak zorunda kaldım) Böyle bir sorun yaşarsanız farklı bilgisayarlarda driver kontrolü yapın duruma göre çözümler üretin.

Duruma göre çözümler;

1. Telefonu usb kablo ile bağladınız, telefon açık driverlar kurulmuyor. Ayarlar > Uygulama ayarları > Gelişim > USB hata ayıklamayı aktif edin.

2. Telefonu usb kablo ile bağladınız, usb hata ayıklama açık driver yüklerken yarıda kesiliyor. Samsung driverlarını bulup indirip bilgisayarınıza el ile kurun.

3. Telefonu usb kablo ile bağladınız, usb hata ayıklama açık, ancak “USB aygıtı tanınmadı” uyarısı ile karşı karşıyasınız. Başka bir bilgisayarda deneme yapın sonuç aynı ise yada başka bilgisayar yoksa telefonu fabrika ayarlarına sıfırlayın. Ayarlar > Gizlilik ayarları > Fabrika ayarlarına sıfırla.

4. Telefonu usb kablo ile bağladınız, usb hata ayıklama açık, driverlar kuruldu ancak odin port bağlantısı sağlanmıyor. Farklı bir usb girişi deneyin. Odin’i yönetici olarak çalıştırın. Windows 8 olmayan bir bilgisayar kullanın.

VE BAŞLAYALIM.

– Odin yazılımını yönetici olarak başlatıyoruz. Telefonumuzu Download moduna alıp usb kablo ile bilgisayara bağlıyoruz. Odin yazılımında bağlantı sağlandığına dair port mesajını ve sol alt mesaj ekranında da eklendi mesajını görüyorsanız bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. (Port mesajı yoksa yukarıda paylaştığım çözümlere göz atın. Port numarası sizde farklı olabilir sorun yok.)

Samsung Galaxy Ace S5830i'ye Orijinal Rom 2.3.6 Yükleme - google-play

PİT butonuna basarak pit dosyasını (cooperve_0623.pit) seçin. PDA butonuna basarak tar.md5 uzantılı rom dosyasını seçin. (Rom dosyasının analizi sürerken sol alt mesaj ekranına bakın bilgisayar yavaşlayabilir yada Odin kilitlenme yapabilir panik olmayın)

Dosyaları seçtikten ve analiz sorunsuz bittikten sonra (Odin’in hiçbir ayarını bozmadan ve telefonu download moddan çıkarmadan) Start butonuna basın.

Samsung Galaxy Ace S5830i'ye Orijinal Rom 2.3.6 Yükleme - google-play

– Odin tüm sıfırlama ve yükleme işlemlerini kendisi tamamlayacak, telefonunuz belki 1-2 kere yeniden açılacak, ekranınızda kodlar akacak ve sonunda telefonunuz sıfır temiz Android 2.3.6 ile açılacak.

Samsung Galaxy Ace S5830i'ye Orijinal Rom 2.3.6 Yükleme - google-play

Odin ekranında PASS mesajını görüyorsanız telefonu artık bilgisayardan ayırabilir ve telefona ait kişisel ayarlamalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Samsung Galaxy Ace S5830i'ye Orijinal Rom 2.3.6 Yükleme - google-play

Kafanıza takılabilecek sorular;

1. Usb kablonun önemi var mı? S5830i için Galaxy S3 usb kablosu kullandım ve hiçbir sorun yaşamadım.

2. Odin sürümünün önemi var mı? Bazı sitelerde farklı sürümleri önermişler ancak ben 3.07 sürümünü kullandım pit dosyası ve rom doğru olduktan sonra sorun olmayacaktır.

3. Download mod açılmıyor mu? Doğru tuşlara bastığınızdan emin olun. Doğru telefon (s5830 değil s5830i) olduğuna emin olun. Telefonun pilinin dolu olduğuna emin olun. Herşeye rağmen Download mod açılmıyorsa telefonu tamamen bozmuş olabilirsiniz.

4. Yükleme kesilirse ne olur? Yükleme kesilirse Odin sol altta hata mesajı görünür ve telefonun pilini söküp takıp eski romunuzdan devam edebilirsiniz. Yada tekrar download moda geçer tekrar yükleme işlemini deneyebilirsiniz ama kesinlikle yükleme başladıysa işlemi bilinçli olarak yarıda kesmeyin.

5. Yükleme işleminden sonra kurtarma modunda hiçbir işlem yapmadım ve bir sorunlada karşılaşmadım. Eğer uygulama kurulumları, uygulama kapanmaları gibi sorunlar yaşarsanız telefonu kurtarma moduna alıp wipe cache/data işlemleri uygulayabilirsiniz.

6. Başka sorunuz varsa yorum panelinden gönderin.

>> S.Galaxy S5830i Hafıza Sorunu ve Çözümü

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 26 Ocak 2014 tarihinde yayımlanmıştır.


  yasın 24 Şubat 2014, 16:08

  fail diyo ne yapmam lazım

  admin 24 Şubat 2014, 16:12

  @yasın; Nerede fail diyor? Odin yazılımında sorun yaşıyorsanız ekran görüntüsü atmanız gerekiyor. Resime bakarak belki sorunu anlayıp, yardımcı olabilirim.

  Mete 04 Mart 2014, 00:06

  <OSM> Enter CS for MD5..<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..<OSM> Please wait..<OSM> S5830iXXMC1_S5830iOJVMC1_S5830iXXMB2_HOME.tar.md5 is valid.<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..<OSM> Leave CS..<ID:0/003> Odin v.3 engine (ID:3)..<ID:0/003> File analysis..<ID:0/003> SetupConnection..<ID:0/003> Can't open the serial(COM) port.<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

   

  diyor fail veriyor

  Osman 04 Mart 2014, 13:05

  hacı bu s5830i nin ilk android yazılımının dosyaları varmı onda gereksiz şeyler telefonu kasmıyordu iyiydi sd kart sorunuda olmuyodu gereksiz güncellemelerde yoktu ondaki kilit ekranı daha hoşuma gidiyodu bide :) o sürümün dosyaları varsa paylaşırmısın odinle onu yükleyim bari 

  admin 04 Mart 2014, 14:24

  @Mete; "<ID:0/003> Can't open the serial(COM) port" bu hata mesajından anlaşıldığı üzere telefonunuz usb portundan tanınamamış. Samsung driver'larını tekrar kontrol edin. İşlemleri doğru olarak yaptığınızdan emin olun.

  @Osman; İlk Android dediğiniz hangisi? S5830i 2.2 Froyo ile satışa çıktı eğer ona geri dönerseniz Google Play'deki çoğu uygulama telefona yüklenmez yada çalışmaz. 

  Mahmut Acar 15 Mart 2014, 18:00

  tar.md5 o dosyayı bulamadım kardeş yardım et

   

  admin 15 Mart 2014, 20:46

  @Mahmut Acar; Yazıda paylaşılan paketi indirdiyseniz içerisinde S5830i-2.3.6 Rom-Odin klasöründe S5830iXXMC1_S5830iOJVMC1_ S5830iXXMB2_HOME.tar.md5 isimli bir dosya var, tar.md5 uzantılı dosya odur.

  tayfun gören 27 Mart 2014, 20:25

  ya acılıyor samsung yazıyor sonrasında tekrar acılıyor boyle olurmuydu acaba 

  admin 28 Mart 2014, 20:07

  @tayfun gören; Sürekli kurtarma moduna dönüyorsa bootloader isimli bir dosya oluyor onu odin ile yüklemeniz gerek ama öncesinde kurtarma modundan wipe cache/data seçenekleri olacak onların ikisini uygulayın.

  zaza 17 Mayıs 2014, 15:53

  Hocam bahsettiğiniz odin programı download moduna gecınce cihazı tanımıyor. Nasıl düzeltebilirim

  Şimdiden Tesekkurler

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019