LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Samsung Galaxy Ace S5830i'ye Orijinal Rom 2.3.6 Yükleme - google-play

Samsung’un çok satan, uygun fiyatlı akıllı telefonlarından Galaxy Ace S5830i’ye Odin ile orijinal Android 2.3.6 rom nasıl yükleriz? Zahmetli midir? Aşamalar ve gerekli yazılımlar nelerdir? Şimdi bu yazıda detaylı olarak göreceğiz. Ancak yazıma geçmeden önce birkaç mevzuda uyarmak istiyorum; Öncelikle anlatım S5830i modeli içindir S5830 modeli için farklı bir rom ve pit dosyası gerekiyor olabilir bu nedenle telefon modelinizi doğru olarak öğrenin. Ayrıca daha önce hiç rom yüklemediyseniz telefonu bozmamak için aşamalara dikkat edin..

Rom neden yükleriz? 

Telefonunuz çok yavaşlamıştır, daha önce custom rom yüklemiş ancak memnun kalmamışsınızdır yada telefonunuzda yüklü orijinal rom arıza çıkarıyor yada çökmüş olabilir. Çökme durumlarında önce telefonu Download modda açmayı denemelisiniz eğer telefon download modunda açılırsa telefonu kurtarma şansınız var!

Download Mod nasıl açılır?

Her telefonda Download modu farklı şekilde açılıyor Galaxy Ace S5830i’de ise şöyle oluyor;

Telefonumuzu kapatıyoruz. Kapandığına emin olduktan sonra Ses açma + Ses kısma ve Telefon açma/kapama butonuna (yani üç butona) aynı anda basıp Download mod sorgusu gelene kadar tuşları bırakmıyoruz.

Samsung Galaxy Ace S5830i'ye Orijinal Rom 2.3.6 Yükleme - google-play

Yukarıdaki resimde görülen uyarı karşınıza geldiyse şimdi tuşları bırakıyor ve sadece ses açma (yukarı) tuşuna basıyoruz.

Samsung Galaxy Ace S5830i'ye Orijinal Rom 2.3.6 Yükleme - google-play

İşte Download mod karşınızda..

Yükleme işlemi zahmetli midir?

Birçok akıllı telefona göre S5830i’ye Odin ile rom yüklemek gayet kolaydır ve çok kısa sürmektedir. Yapmanız gereken şey Windows 8 yüklü olmayan bir bilgisayar bulmak, telefonu usb kablo ile bilgisayara bağlamak ve aşağıda paylaştığım yazılımları doğru şekilde kullanmaktır.

Orijinal rom için gerekenler!

Orijinal rom yükleyebilmek için aşağıdaki dosyaları bilgisayarda hazır bulunduruyor ve yükleme aşamasında kullanıyoruz.

1. Odin 3 (Ben 3.07 sürümünü kullandım)

2. Pit dosyası (Bazı telefonlarda bunun yerine ops dosyası oluyor ama biz pit kullanıyoruz)

3. Orijinal Türkiye romu. (Telefon ayarlarınızdan mevcut sürüme bakabilirsiniz bende bant sürümü S5830iXXMB2 idi)

>> ODİN + PİT ve ROM İNDİR

Yükleme işlemine geçiyoruz!

Yükleme işlemi için gereken yazılımları indirdiyseniz şimdi yükleme işlemine geçebiliriz fakat bundan önce yine uyarılar yapmam gerekiyor..

1. Telefonun şarjının en az %50 olmasına dikkat edin.

2. Yükleme öncesi bilgisayarın telefonu görmesi için Samsung driverlarının kurulu olmasına dikkat edin. (bunun için Kies yazılımını kurabilir yada direk Samsung driverlarını indirip kurabilirsiniz)

3. Bazı durumlarda bilgisayar telefonu hiç görmeyebilir yada driverları yükleyemeyebilir. (Örneğin Windows 8’de hala çözülemeyen bir sorun var. Odin yazılımı Windows 8 yüklü bilgisayarlarda Download moduna geçen telefonu göremeyebiliyor. Bu nedenle bende yükleme işlemini Windows 7 üzerinden yapmak zorunda kaldım) Böyle bir sorun yaşarsanız farklı bilgisayarlarda driver kontrolü yapın duruma göre çözümler üretin.

Duruma göre çözümler;

1. Telefonu usb kablo ile bağladınız, telefon açık driverlar kurulmuyor. Ayarlar > Uygulama ayarları > Gelişim > USB hata ayıklamayı aktif edin.

2. Telefonu usb kablo ile bağladınız, usb hata ayıklama açık driver yüklerken yarıda kesiliyor. Samsung driverlarını bulup indirip bilgisayarınıza el ile kurun.

3. Telefonu usb kablo ile bağladınız, usb hata ayıklama açık, ancak “USB aygıtı tanınmadı” uyarısı ile karşı karşıyasınız. Başka bir bilgisayarda deneme yapın sonuç aynı ise yada başka bilgisayar yoksa telefonu fabrika ayarlarına sıfırlayın. Ayarlar > Gizlilik ayarları > Fabrika ayarlarına sıfırla.

4. Telefonu usb kablo ile bağladınız, usb hata ayıklama açık, driverlar kuruldu ancak odin port bağlantısı sağlanmıyor. Farklı bir usb girişi deneyin. Odin’i yönetici olarak çalıştırın. Windows 8 olmayan bir bilgisayar kullanın.

VE BAŞLAYALIM.

– Odin yazılımını yönetici olarak başlatıyoruz. Telefonumuzu Download moduna alıp usb kablo ile bilgisayara bağlıyoruz. Odin yazılımında bağlantı sağlandığına dair port mesajını ve sol alt mesaj ekranında da eklendi mesajını görüyorsanız bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. (Port mesajı yoksa yukarıda paylaştığım çözümlere göz atın. Port numarası sizde farklı olabilir sorun yok.)

Samsung Galaxy Ace S5830i'ye Orijinal Rom 2.3.6 Yükleme - google-play

PİT butonuna basarak pit dosyasını (cooperve_0623.pit) seçin. PDA butonuna basarak tar.md5 uzantılı rom dosyasını seçin. (Rom dosyasının analizi sürerken sol alt mesaj ekranına bakın bilgisayar yavaşlayabilir yada Odin kilitlenme yapabilir panik olmayın)

Dosyaları seçtikten ve analiz sorunsuz bittikten sonra (Odin’in hiçbir ayarını bozmadan ve telefonu download moddan çıkarmadan) Start butonuna basın.

Samsung Galaxy Ace S5830i'ye Orijinal Rom 2.3.6 Yükleme - google-play

– Odin tüm sıfırlama ve yükleme işlemlerini kendisi tamamlayacak, telefonunuz belki 1-2 kere yeniden açılacak, ekranınızda kodlar akacak ve sonunda telefonunuz sıfır temiz Android 2.3.6 ile açılacak.

Samsung Galaxy Ace S5830i'ye Orijinal Rom 2.3.6 Yükleme - google-play

Odin ekranında PASS mesajını görüyorsanız telefonu artık bilgisayardan ayırabilir ve telefona ait kişisel ayarlamalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Samsung Galaxy Ace S5830i'ye Orijinal Rom 2.3.6 Yükleme - google-play

Kafanıza takılabilecek sorular;

1. Usb kablonun önemi var mı? S5830i için Galaxy S3 usb kablosu kullandım ve hiçbir sorun yaşamadım.

2. Odin sürümünün önemi var mı? Bazı sitelerde farklı sürümleri önermişler ancak ben 3.07 sürümünü kullandım pit dosyası ve rom doğru olduktan sonra sorun olmayacaktır.

3. Download mod açılmıyor mu? Doğru tuşlara bastığınızdan emin olun. Doğru telefon (s5830 değil s5830i) olduğuna emin olun. Telefonun pilinin dolu olduğuna emin olun. Herşeye rağmen Download mod açılmıyorsa telefonu tamamen bozmuş olabilirsiniz.

4. Yükleme kesilirse ne olur? Yükleme kesilirse Odin sol altta hata mesajı görünür ve telefonun pilini söküp takıp eski romunuzdan devam edebilirsiniz. Yada tekrar download moda geçer tekrar yükleme işlemini deneyebilirsiniz ama kesinlikle yükleme başladıysa işlemi bilinçli olarak yarıda kesmeyin.

5. Yükleme işleminden sonra kurtarma modunda hiçbir işlem yapmadım ve bir sorunlada karşılaşmadım. Eğer uygulama kurulumları, uygulama kapanmaları gibi sorunlar yaşarsanız telefonu kurtarma moduna alıp wipe cache/data işlemleri uygulayabilirsiniz.

6. Başka sorunuz varsa yorum panelinden gönderin.

>> S.Galaxy S5830i Hafıza Sorunu ve Çözümü

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 26 Ocak 2014 tarihinde yayımlanmıştır.


  admin 18 Mart 2015, 00:19

  @Kayra; Sadece Wipe cache değil öncesinde Wipe data factory reset'de uygulayın. Yine olmazsa yüklemeyi baştan yapın veya telefona uygun bootloader dosyası bularak Odin ile yükleyin.

  @Ferhan 18 Mart 2015, 21:09

  Pass ekranı geldikten sonra ne yapıcaz ?

  admin 18 Mart 2015, 21:38

  @Ferhan; Pass işlem bitti anlamında. Yani telefon açıldıysa bilgisayardan ayırıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak Samsung logosunda takıldıysa kurtarma moduna girip Wipe data/factory reset ve Wipe cache uygulayın.

  muhammed 22 Mart 2015, 11:24

  benimki pass yerine faıl diyor ne yapmam gerek

  admin 22 Mart 2015, 13:36

  @muhammed; Nerede hata yaptığınızı bulmaya bakın. Eğer telefonda bir arıza varsa bu sebepten de yükleme hata veriyor olabilir.

  şazeli 05 Nisan 2015, 10:30

  telefonu açamıyorum dovland moduna aldım gerekli odini kurdum ama bilgisayar telefonu görmüyor ne yapmalıyım

  admin 05 Nisan 2015, 17:50

  @şazeli; Samsung mobil driver yada Kies yazılımını kurup sonra deneme yapın. Odin'i yönetici olarak çalıştırın. Farklı bir usb kablo veya usb girişinden deneme yapın. İmkan varsa farklı bir bilgisayarda deneyin.

  @kemal 10 Nisan 2015, 13:21

  ben yaptımda pass yazısı çıkmıyor reset yazısı çıkıyor yardım lutfen ???

  admin 10 Nisan 2015, 18:50

  @kemal; Reset yazısı telefon yeniden başlatılırken çıkıyor. Eğer telefonunuz Samsung logosunda takıldıysa bu sebeple Pass yazmamış olabilir. Eğer telefon açıldıysa sorun yok, telefon logoda takıldıysa kurtarma modundan wipe data/factory reset, wipe cache uygulayın.

  mehmet sağır 17 Nisan 2015, 08:56

  selamlar bu bootloader i nerden bulacaz  anlatımı yaptım ancak bir türlü logo ekranından cıkamadı  habire acılıp logo ekranını gecemiyor

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019