Samsung Galaxy ALPHA’ya Odin ile Orijinal Rom Yükleme

galaxy alpha kitkat zps68kw5qgi - Samsung Galaxy ALPHA'ya Odin ile Orijinal Rom Yükleme

Türkiye’de satışa sunulan Samsung Galaxy Alpha G850FQ model akıllı telefon için yayınlanan güncel Android sürümü 5.0.2. Bu sürüm Android 6 kadar iyi olmasa da (henüz Android 6.0 verilmediği için) gayet sorunsuz bir şekilde işimizi görüyor. Fakat bazı durumlarda eski sürüme dönmek isteyebiliriz. Mesela Android 4.4.4 Kitkat sürümüne! Peki nasıl yapacağız?

Yüklemeden Önce:

Yükleme işlemi telefonun garantisini etkiler mi?

Bu konu üzerinde farklı görüşler var. Bazıları garantiyi etkilemez diyor bazıları odin ile yükleme yapmak etkiler diyor. Ama teknik servisler genelde telefonun rootlu olup olmadığına ve o an içinde orijinal rom olup olmadığına baktıklarından bende garanti açısından sorun olmayacağını düşünüyorum. Sonuçta telefonumuza resmi Samsung yazılımı yüklüyoruz.

Neden 4.4.4 Sürümü? 

Eğer telefonunuzda bir sorun yoksa veya custom rom yüklemediyseniz muhtemelen zaten Android 5.0.2 yüklü olacak. Android 6.0.1 sürümüde henüz yayınlanmadığından örnek olayımızı Android 4.4.4 için paylaşıyorum. Ama yükleme işlemi birebir aynı olduğundan isteyenler Galaxy Alpha G850FQ için stock Android 5.0.2 romunu indirip aynı yolu izleyerek yükleme yapabilirler.

– İmei Kayıt Durumu: Yükleme işleminden önce E-Turkiye sitesinden imei numaranızı sorgulatın (İmei görmek için *#06#). Eğer telefonunuz kaçak ve sahte imei yüklü ise (marka/model Galaxy Alpha yerine Nokia, Sony vb yazıyor ise) rom yüklemesinden sonra şebeke sorunu yaşayabilirsiniz.

Gelelim asıl konumuza..

Nereden indiriyoruz? Hemen aşağıdaki bağlantıdan Galaxy Alpha G850FQ için Android 4.4.4 romunu yada Android 5.0.2 romunu indiriyoruz.

>> Galaxy Alpha G850FQ Android 4.4.4 İndir

>> Galaxy Alpha G850FQ Android 5.0.2 Orijinal

NOT: İsterseniz orijinal 5.0.2 yazılımını yukarıdaki Mega bağlantısından indirip, yükleyip, sonrasında telefon ayarlarından güncellemeleri aratarak Galaxy Alpha’nın en güncel Android sürümüne geçiş yapabilirsiniz. Bu sayede rapidgator’un hızına katlanmanız gerekmez.

Mevcut Android 4.4.4 sürüm bilgileri şöyle;

Model: SM-G850FQ
Model name: GALAXY ALPHA
Country: Turkey
PDA: G850FQJVU2BOB1
CSC: G850FQTUR2BOB2

Orijinal 4.4.4 yazılımını indirdiğimizde zip’li 1.01 gb’lık bir dosyamız olacak ve bunu masaüstüne çıkarıp 1.97 gb’lık md5 uzantılı gerçek rom dosyasına;

"G850FQJVU2BOB1_G850FQTUR2BOB2_G850FQJVU1BOB2_HOME.tar.md5"

e ulaşacağız.

Yukarıda paylaştığım Android 5.0.2 sürüm bilgileri şöyle;

Model: SM-G850FQ
Model name: GALAXY ALPHA
Country: Turkey
PDA: G850FQJVU2COH3
CSC: G850FQTURCOH1

YENİ Sonradan gelen en son Android 5.0.2 sürüm bilgileri ise şöyle; 

Model: SM-G850FQ
Model name: GALAXY ALPHA
Country: Turkey
PDA: G850FQJVU2CPK4
CSC: G850FQTURCPK1

>> Galaxy Alpha G850FQ Android 5.0.2 Son Sürüm

Orijinal 5.0.2 yazılımını indirdiğimizde zip’li 1.20 gb’lık bir dosyamız olacak ve bunu masaüstüne çıkarıp 2 küsür gb’lık md5 uzantılı gerçek rom dosyasına;

"G850FQJVU2CPK4_G850FQTURCPK1_G850FQJVU1COE1_HOME.tar.md5"

e ulaşacağız.

Ve tabi bu dosyayı telefonumuza yüklemesi için ODİN isimli yazılımı da bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyor. Hemen aşağıdaki bağlantıdan (denenmiş) Odin yazılımını indirip, kurulumsuz paketi masaüstüne çıkartın. (Link patlarsa Google’dan Odin v3.11.1 sürümünü aratın.)

https://mega.nz/#!q0YCDSqD!2PoL9Q5F5XRTZ64MQddcjZVQTG6sTkd7rza556CHnjc

Ardından yükleme aşamalarına geçin..

Yükleme öncesi;

1. Telefonumuzun şarjı en az %50 üzerinde olsun.
2. Telefonumuzdaki veriler silineceğinden yedeklemeniz gereken şeyler varsa yedekleyin. (Sms ve arama kayıtları için SmsBackup öneririm.)
3. Telefonumuza yüklemeyi Download modunda yapacağımızdan download modu ve kurtarma modunu iyi öğrenin.
4. Yükleme başladıktan sonra yükleme bitene kadar telefonun Odin ile bağlantısını sakın kesmeyin.

Download modu: Telefon kapalı iken önce ses kısma, sonra home (orta fiziksel tuş) ve en son güç tuşuna basıp üç tuşu basılı tutun. Ekranda Warning yazan bir ekran geldiğinde ise tüm tuşları bırakıp bir kereliğine ses yükseltme tuşuna basın. Download mod açılmış olacak.

Kurtarma modu: Telefon kapalı iken önce ses yükseltme, sonra home (orta fiziksel tuş) ve en son güç tuşuna basıp üç tuşu basılı tutun. Kurtarma modu açılana kadar tuşları bırakmayın. Android kurtarma seçenekleri karşınızdaysa başardınız.

Herşey tamam ise, Odin yazılımını açıp, telefonunuzu Download moduna alıp telefonu usb kablo yardımı ile bilgisayara bağlayın. Odin yazılımında bağlantı kurulup kurulmadığını gösteren port kutucuğu olacak, buraya dikkat edin.

YAZI SONUNDAKİ RESME BAKIN

Eğer port kutucuklarında bir değişiklik yoksa;

– Telefonu başka bir usb girişinden yada başka bir usb kablo ile bağlamayı deneyin.
– Telefonun download modunda olduğundan emin olun.
– Hala değişiklik yoksa bilgisayarınıza kies yazılımını kurun ve bilgisayarı yeniden başlatın.
– Yine olmadıysa bilgisayarınıza Samsung mobile driver paketini kurun ve bilgisayarı yeniden başlatın.
– Son çare olarak odin denemesini başka bir bilgisayarda yapın.

Odin ile port sorunu yoksa veya çözdüyseniz, Odin yazılımında sağ kısımdaki AP butonuna basarak (bilgisayarınıza indirip masaüstüne çıkarttığınız) md5 uzantılı rom dosyasını seçin. Odin sol alt message kutucuğunda Added.. notunu görüyorsanız sorun yok.

Şimdi sol alt taraftaki sekmelerden ikincideki tikli alanlara bakın. Sadece Auto Reboot ve F. Reset time seçenekleri haricinde hiçbirinde tik olmamalı! Eğer ikiden fazla tikli alan varsa sadece bu iki söylediğimi tikli bırakıp diğerlerininkini kaldırın.

Ve herşey tamam ise Start butonu ile yükleme işlemini başlatın. (Yükleme için Arisve ops veya pit dosyası gerekmemekte.)

galaxy alpha odin zpsgzj3jdit - Samsung Galaxy ALPHA'ya Odin ile Orijinal Rom Yükleme

Yükleme aşamalarını sol altta Message kutucuğundan takip edebilirsiniz. Zaten yükleme bitince telefonunuzda yeniden açılmaya başlayacak. Telefon açıldığında Odin yazılımında sol üst kutucukda yeşil renk ile PASS yazısını görüyorsanız telefonunuzu bilgisayardan ayırabilirsiniz.

galaxy alpha zpslemki73w - Samsung Galaxy ALPHA'ya Odin ile Orijinal Rom Yükleme

Yaşanabilecek olumsuz durumlar;

– Odin yükleme yaparken yüklemeyi yarıda keserse; rom dosyası eksik yada hatalı inmiş olabilir. Doğru dosyayı, eksiksiz indirdiğinizden emin olun.
– Rom yükleme sırasında Message kutucuğunda hata mesajı görünürse; hata mesajını Google’da aratın veya yorum panelinden bana yazın.
– Rom yüklemesinden sonra telefon Samsung logosunda takılı kalırsa; kurtarma moduna girip Wipe data factory reset seçin. Sonra telefonu reboot system now seçerek yeniden başlatın. (Kurtarma modunda yukarı aşağı tuşları ses kısma ve yükseltmedir. Seçeneği onaylama tuşu ise kapama açma tuşudur.)
– Rom yüklemesinden sonra telefon hiç rom atılmamış gibi eski ayarlarla açılırsa; yine kurtarma moduna girip wipe data factory reset ve wipe cache partition işlemlerini uygulayın.

Android 4.4.4 ile Android 5.0.2 arasındaki farklar;

– Ayarlar menüsü ve üst bildirim çekmecesi rengi Kitkat’da siyah olacak. Sms uygulaması ve arama uygulamasınında rengi siyah ağırlıklı olacak. Rom siyah ağırlıklı olduğundan pil performansı daha iyi olması gerek ama bana öyle gelmedi.
– Android 5.0 ve üstü sürüm isteyen uygulamaları yükleyemeyeceksiniz.

KİŞİSEL DENEYİMİM: 15-20 günlük Android 4.4.4 kullanımımdan sonra Android 5.0.2’nin daha iyi olduğuna karar verdim ve güncellemeleri yaparak 5.0.2’ye geri yükselttim. Zaten güncellemeleri kapatsanız da telefon kapandı ve yeniden açıldıysa güncellemenin otomatik indirme işlemi başlıyor. İlk önce 800 mb, sonra 300 mb ikinci bir güncelleme geliyor. Eğer internetiniz kotalı ise buna dikkat etmeniz gerekiyor. Pil performansı ise bana göre 5.0.2’de daha kontrollü.

GÜNCELLEME! 10 ARALIK 2016

Galaxy Alpha kullanıcıları Android 6’yı beklerken, Galaxy Alpha için farklı bir güncelleme geldi. 8 Aralık tarihinde Türkiye için yayınlanan (408 mb’lık) güncellemenin ana bant sürümü, önceki Android 5.0.2 sürümü (G850FQJVU1COE1) ile aynı, fakat yapım numarası (LRX22G.G850FQJVU2CPK4) farklı.

Bu güncelleme ile 1 Aralık 2016 güncel güvenlik yaması, Galaxy önerileri ve Smart Manager uygulamaları geliyor. Bunlar haricinde başka bir değişiklik göremiyorsunuz. Son duruma bakarak Galaxy Alpha için Android 6 yalan oldu diyebiliriz.

En son güncellemeyi Ayarlar > Hakkında > Güncelleme yolunu takip ederek telefonunuza yükleyebilirsiniz. Odin ile yükleme yapmak istiyorsanız en yeni sürümün indirme bağlantısını yukarıda paylaşmıştım.

Konuya dair sorularınız olursa veya indirme bağlantılarında bir sorun olursa lütfen yorum mesajı gönderin.

– Reklamlar –