LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Samsung Galaxy Gio S5660 için Türkçe Android 2.3.6 Rom - google-play

Bu seferki yazımızın konuğu Samsung Galaxy Gio s5660. Samsung tarafından en son Android 2.3.6 yazılım desteği alan telefonun, orijinal Türkçe rom dosyasını, yüklemeyi sorunsuz yapabilmek için kullanacağınız yardımcı Odin yazılımını tek pakette bu yazıda bulacak ve tabiki yükleme işlemiyle ilgili işinize yarayacak bilgilere de yine buradan ulaşabileceksiniz.

Orijinal Android 2.3.6!

Galaxy Gio s5660’ın son olarak Android 2.3.6’ya kavuştuğunu, daha sonraki sürümlere ise (resmi olarak) kavuşamadığını biliyoruz. Yani telefonunuza orijinal rom yüklemek istiyorsanız Türkiye için size lazım olan orijinal rom dosyasını hemen aşağıda paylaşıyorum. Yapmanız gereken şey Odin ile bu rom dosyasını telefonunuza yüklemek!

Ama yinede kafanızda soru işaretleri olabilir bu nedenle ufak birkaç bilgi paylaşıcam.

– Aşağıda paylaştığım rom dosyası, ellenmemiş orijinal s5660 Türkiye romudur.

– Telefonunuza custom rom yüklediyseniz, telefonunuz yavaşladıysa, hatalar verip duruyorsa, yada açılış ekranında takılıp kalıyorsa, bu rom dosyasını yükleyerek telefonunuzu ilk zamanki haline getirebilirsiniz.

– Rom dosyasını yüklediğinizde telefon rehberiniz sim kartta kayıtlı ise veri kaybı yaşamazsınız fakat telefon hafızasına kayıtlı rehber ile sms’ler silinecektir. Bu nedenle imkan varsa önce telefonda gerekli yedeklemeleri yapmanızı öneririm.

– Kaç defa yükleyebilirsiniz? Tabikide bu rom dosyasını istediğiniz zaman telefonunuza yükleyebilirsiniz. Herhangi bir yükleme sınırı olmaz, sorun çıkarmaz.

Nasıl Yapıyoruz?

Hemen aşağıdaki bağlantıdan rom dosyasını, odin yazılımını indiriyor ve sonrasında işlemlere başlıyoruz.

>> Orijinal Rom İndir 

(İçerik; Türkiye rom 2.3.6 + Odin + Ops dosyası)

1. Yukarıdaki paketi indirip masaüstüne açıyoruz. İçerisinde rom dosyasını, odin yazılımını, yardımcı ops dosyasını bulacaksınız. Hemen Odin’i yönetici olarak çalıştırın.

2. Telefonun şarjı %60 üzerinde olmalı. Eğer şarj sorunu yoksa telefonu kapatıp, sonra download moduna alıp, usb kablo ile bilgisayara bağlayın.

(Download modu bir tuş kombinasyonu sonucu açılır. Telefon kapalı iken ses kısma + home ve güç tuşlarına aynı anda basacak, downloading yazısı ekranda belirene kadar tuşları bırakmayacaksınız. Tabiki home tuşu orta fiziksel tuş, güç tuşu ise telefonu açma kapama tuşudur.)

3. Telefon download modunda ve bilgisayara bağlı. Odin’de “com port mapping” yazan yerde ilk kutucuk sarı renk olmuş olmalı. (Örnek için indirme paketindeki odin-ornek.png grafiğine bakabilirsiniz.) Eğer burada bir değişim yoksa telefonu bilgisayara başka bir usb portundan bağlayın. Yine olmuyorsa telefona Samsung Kies yazılımını kurun. Bu sayede bilgisayarda olmayan Samsung driver’larıda yüklenmiş olacak.

4. Sarı renk port bildirimini görüyorsanız yazılım telefonunuzu algıladı demektir. Şimdi port bildiriminin altındaki seçenekleri resimde görüldüğü gibi ayarlayın. (One Package + Auto reboot + Protect ops seçili olmalı)

5. Odin’de bu sefer sağ kısımda yer alan OPS butonuna tıklayalım ve az önce indirdiğimiz paketteki Gio_v1.0.ops dosyasını seçelim.

6. Şimdi de One Package butonuna tıklayıp (yine yukarıda verdiğim linkten indirdiğiniz) Android rom dosyasını seçelim. (S5660XXKTI_S5660OJVKT6_S5660XXKT6_HOME.tar.md5)

7. Herşey tamam ise Start butonuna basıp yüklemeyi başlatalım.

Eğer herhangi bir yerde yanlışınız yoksa, telefonunuzun şarjı bitmezse, bilgisayarınız beklenmedik bir şekilde kapanmazsa odin yüklemesi 5/10 dakikada tamamlanacak ve telefonunuz (kendi kendine) yüklenen temiz rom Android 2.3.6 ile açılacak. Artık telefonu bilgisayardan ayırabilir, dil seçim, tarih, gmail gibi ayarlamaları yaparak aktif kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sorularınız olursa yazı altından yorum olarak gönderebilirsiniz.

(Eğer telefonunuz yüklemeden sonra açılırken Samsung yazısında takılı kalırsa; telefonu bilgisayardan sökün, pilini çıkarıp kapandıktan sonra kurtarma modunda açın ve kurtarma menüsünde wipe/data factory reset, wipe cache işlemlerini uygulayıp reboot now seçeneğini seçin.

Kurtarma modu bir tuş kombinasyonu sonucu açılır. Telefon kapalı iken ses yükseltme + home ve güç tuşlarına aynı anda basacak, Samsung logosu ekranda belirdikten 5-6 saniye sonra tuşları bırakacaksınız. Tabiki home tuşu orta fiziksel tuş, güç tuşu ise telefonu açma kapama tuşudur.)

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 19 Nisan 2014 tarihinde yayımlanmıştır.


  tarık çayırlı 02 Ağustos 2015, 13:55

  abi her şeyi yaptım telefon sürekli açılıp kapanıyodu bende not olarak dediğini yapacağım ama telefon açılmıyor

  admin 03 Ağustos 2015, 13:06

  @tarık çayırlı; Sürekli reset atıyorsa pili çıkarıp 5-10 dakika bekleyip sonrada pili takıp doğrudan kurtarma modunda açın. 

  fırat 27 Ekim 2015, 22:52

  kurtarma modum açılmıyor ne yapmalıyım cevaplarsanız sevinirim lütfen

  admin 27 Ekim 2015, 23:38

  @fırat; Yazımda paylaştığım stock rom’u kurtarma modundan değil download modundan Odin ile yükleyeceksiniz. Download modu açılmıyorsa telefon brick olmuş olabilir veya donanımsal arızası olabilir.

  Furkan 26 Ocak 2016, 14:03

  Adamsın Adminciğim Saol canım ciğerim :D

  Tariyel 08 Mart 2016, 21:04

  Salamun aleykum. Allah razi olsun.

  Lordiz 09 Mart 2016, 01:01

  @Tariyel; Aleyküm selam. Sizden de Allah razı olsun.

  Hls 21 Temmuz 2016, 00:49

  Bende de 40 dk oldu hala downloading diyor ne yapmalıyım

  Lordiz 21 Temmuz 2016, 14:08

  @Hls; Start butonuna bastıktan sonra 40 dakka beklemenize rağmen aksiyon yoksa Odin telefonu göremiyor olabilir. Odin’in telefonu gördüğüne emin misiniz?

  Lütfen yardım 22 Aralık 2016, 04:02

  Merhabalar; Uzun zamandır kullanmadığım gio’yu güncellemek için uğraşırken froyo olduğu halde CWM yüklemeye çalışınca recovery modu gitti telefonun. Download moduna alınca da odin görmüyor. Şu an sadece “emergency download mode”una girince odin görüyor ama o modda odin çalışmıyor. Saatlerdir araştırıyorum ama bulamadım, yardımcı olursanız çok sevinirim

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019