Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin REMİCS Android 4.0.4

Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin REMİCS Android 4.0.4

Merhaba. Şubat 2012’de satın aldığım Samsung Galaxy S Plus i9001 akıllı telefonuma nihayet çok merak ettiğim Android İCS sürümünü yüklemiş bulunuyorum. Peki nasıl yaptım? İşlemler neler? Sorun çıkıyor mu? Hepsini yazıda tek tek maddeler halinde anlatacağım.

>> Alternatif Custom Rom! ADC Team Android 4.4.2
>> CUSTOM ROM ANDROİD 4.1.2 JELLY BEAN

Şubat 2016: Galaxy S Plus telefonum bozulduğu için artık yeni rom tanıtım yazıları yayınlayamayacak ve uygulama, kontrol gerektiren sorularınıza cevap veremeyeceğim. Fakat bugüne kadar yaptığım paylaşımlarda bir sorun yoktur. Çekinmeden faydalanabilirsiniz.

Öncelikle uyarılarımı yapayım!

1. Hayatımda ilk defa bir akıllı telefona Custom rom yükledim benim açımdan zor olmadı ancak tek sorun cwm’den kaynaklanan bir açılış sorunuydu ve onuda yama ile hallettim.

2. Custom rom yükleme konusunda tecrübeniz yoksa konuyu iyice araştırın ve eski sistemin yedeğini almadan bu işe girişmeyin. Ben her ne kadar yedek almamış olsamda sonuçta teknik servise gitmeyi göze almıştım ve şükürler olsunki telefonum beni yarı yolda bırakmadı.

3. Rehberiniz telefon hafızasında kayıtlıysa sim karta kopyalayın işlemlerden sonra telefon rehberi silinebilir. Ayrıca resimleriniz, uygulamalarınız, şifreleriniz varsa bunlarıda yedekleyin.

4. Telefonunuzda en az %80 şarj olsun yoksa telefon tam yarıda kapanır ve telefonunuz teknik servislik olabilir.

5. Yazımda bazı kısımları pas geçmiş eksik vermiş isem yorum olarak yardım talep edin elimden geldiğince yardım edeyim.

6. Ve son olarak uyarayım, yazımda sizleri Custom Rom yüklemeye zorlamıyorum, isteyen yükler istemeyen yüklemez, yükleme yaparken telefonu bozarsanız, yanlış işlemler yaparsanız konu altından bana küfür etmeyin :)

İhtiyacımız olanlar.

1. Telefonu root yapmamız gerekiyor yoksa CWM ve Custom rom yükleyemeyiz. Bu yazımda anlattıklarıma bakarak telefonunuzdan root yetkisi alın.

2. Telefonu root yaptıktan sonra gelişmiş recovery’ye geçmek için CWM yazılımı yüklememiz gerekiyor. Yine aynı yazımda anlattığım cwm yükleme başlığına bakarak CWM’yi telefonunuza kurun.

3. Root ve CWM tamam ise telefona yükleyeceğiniz Custom rom Android 4.0.4’ü indirin.(Bu bağlantıdan RemICS UX V4.zip isimli dosyayı indirebilirsiniz.)

Not: Tüm işlemler için elimizdekiler şunlar;

Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin REMİCS Android 4.0.4

Dosyaları neden tek link vermedin diyorsanız cevaplayayım. Ben bu yazıyı yazdıktan sonra CWM veya Custom Rom için yeni güncellemeler çıkmış olabilir bu durumda sizin en güncel yazılımlara ulaşmanız için o bağlantıları kullanmanız, bunun içinde dosyayı değil kaynağını paylaşmam gerekir.

– AriesVE.ops (Odin yazılımında ops kısmına ekleniyor.)
– Boot_loader.tar (eğer CWM’den kurtulamazsanız odin ile yüklenecek yama.)
– CWM5504-CM9… (CWM yazılımının şimdiki son sürümü bunu kurmazsanız Custom Romu kuramazsınız.)
– Multi Downloader… (Bahsi geçen Odin yazılımı.)
– RemICS UX V4.zip (Yüklenecek Android 4.0.4 rom’u.)
– Samsung_Galaxy_S_Plus_i9001_Root… (Telefonu root ve unroot etmek için gereken yazılımlar.)

Yükleme Sırası.

– İlgili forum linklerinde anlatıldığı gibi önce telefonumuza root yazılımı kurup telefonda root yetkisi alıyoruz, sonra CWM yazılımını kuruyor gelişmiş Recovery’ye geçiyor ve son olarak Custom Rom Android 4.0.4’ü kuruyoruz. Eğer bu işlemlerden sonra telefon sürekli Recovery modda açılmaya başlarsa odin ile telefona bağlanıp download modda boot loader yamasını yüklüyoruz ve telefonumuz düzgün şekilde açılıyor.

Root ve CWM yükleme aşamaları ilgili forumda güzelce anlatılmış eğer telefonu recovery mod’a ve download mod’a almayı bilmiyorsanız;

– Download mod:  Odin için gerekli aksi halde odin telefonu görmez yazılım yükleyemez. (Ayrıca odin’in telefonu görmesi için Kies tamamen kapalı olmalı, telefon bilgisayarın ön usb’lerinden değil arka usb’lerinden bağlanmalı.)

Download modu açmak için önce ses kısma sonra home ve sonra güç düğmesine basıyor ve download mod açılana kadar bu 3 tuşu basılı tutuyoruz.

– Recovery mod: Root için, Cwm için ve Custom rom kurulumu için recovery mod’u açmamız gerekiyor.

Recovery modu açmak için önce ses açma sonra güç düğmesine basıyor, samsung yazısı gelince 2-3 saniye daha tuşları basılı tutuyor sonrasında tuşları bırakıp yeşil android cininin gelmesini bekliyoruz. Android cini ekranda belirdiyse hemen sol alttaki menü tuşuna basıyor ve 2-3 saniye bu tuşu basılı tutuyoruz.

(Bu bilgiler burada yer alıyor.)

Custom Rom Yükleme:

– Custom rom’u sorunsuz yüklemek için telefonu rootlamıştık ve sonrasında CWM kurmuştuk. Eğer her ikisinide düzgün yaptıysanız hiçbirinde hata mesajı almazsınız.
– Eğer Recovery’de ekranın altında E: mount /cache/recovery/command tarzında bir mesaj çıkıyorsa muhtemelen kurulumlardan sonra telefonunuz recovery ekranında takılı kalacak bunu boot loader yükleyerek halledeceksiniz.
– Eğer yüklemeleri telefonun kendi hafızasından değil sd karttan yaparsanız sd kartın format biçimine bağlı olarak bazı sorunlar çıkabilir o zaman E: mount… tarzı hata mesajları daha fazla olur. Ayrıca Telefona 5.5.0.4 harici bir CWM kurarsanız 4.0.4 rom’u yükleyemezsiniz hata mesajı görüntülenir.
– Herşey sorunsuz ise custom rom’u zipli haliyle telefonun ana dizinine atıyorsunuz, telefonu recovery mod’a alıyorsunuz ve ardından;

(seçime gelmek için ses açma/kapama tuşlarını kullanın, seçimi onaylamak için ortadaki home tuşunu kullanın.)

wipe data/factory reset -> 
yes wipe cache partition -> 
yes advanced > wipe dalvik cache -> 
yes mounts and storage > format system -> 
yes apply update from sdcard > RemICS UX V4.zip

kurulum 2-3 dakika sürecek bittiğinde..

wipe cache partition -> 
yes advanced > wipe dalvik cache -> 
yes advanced > fix permissions

System Reboot Now..

Yukarıdaki sıralamayı izlediğinizde telefon tekrar açılacak ve artık Android 4.0.4 kullanıcısı olacaksınız.

Güle Güle Kullanın.

Rom’a Dair Bilgiler, Resimler:

– Rom %80-90 Türkçe yani Türkçe seçtiğinizde bazı menülerde ingilizce seçenekler göreceksiniz ama sıklıkla kullandıklarınız türkçe oluyor.
– Android 4.0’larda rehber sim üzerinden değil telefon hafızasından çalışıyormuş bu nedenle başta rehberinizi göremeyebilirsiniz. Çözüm için sim karttaki numaraları telefon hafızasına aktarmalısınız. Yeni numara kayıt ettiğinizde de copytosim tarzı uygulamalar ile numarayı sim karta kopyalayabilirsiniz.
– Rom’da kamera sorunu yok, sim, wifi, bluetooth sorunu yok, geçişler hızlı, ilk açılışta ve telefonu kapatışta yavaş çalışıyorsa tekrar recovery’ye girin ve wipe data/factory reset -> yes, wipe cache partition -> yes seçeneklerini uygulayın telefon normal açılış ve kapanış hızına gelicek.
– Rom ile ilgili merak ettikleriniz varsa yorum olarak yazın kontrol edip çalışıp çalışmadıklarını yazayım.
– Rom’u gerçekten yükleyip yüklemediğimi merak ediyorsanız aşağıdaki resimler size yetecektir, yetmezse yorum ile herhangi bir menüden resim isteyebilirsiniz ekran görüntüsü alıp paylaşırım.

Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin REMİCS Android 4.0.4 Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin REMİCS Android 4.0.4

Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin REMİCS Android 4.0.4 Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin REMİCS Android 4.0.4

Kapanış: İlerleyen süreçte rom’da sorunlar görürsem bu yazı altından gerekli güncelleme ve bildirimleri yapıcam. Takipte kalın.

Gözlemlerim:

 • Hız bakımından bir sorun göremedim yani takılma yok.
 • Kamerada rahatlıkla resim çekilebiliyor, ön ve arka kamera çalışıyor ancak video çekiminde 720p seçili ise takılmalar oluyor bunun için ayarlardan 480p yapmak gerekiyor.
 • Dahili FM radyo çalışmıyor. Spirit fm adında bir uygulama ile radyo açılabiliyor ancak denemelerimde radyo çalışsada bazen telefonu kilitliyordu.
 • Aklıma gelen, benim için önemli uygulamaları kurdum, birkaç uygulamayı laf olsun diye kurdum kaldırdım herhangi sorun olmadı.
 • GPS iyi çalışıyor yani konumumu buldu ve foursquare’da paylaşabildim. Aynı şekilde wifi çalışıyor, bluetooth çalışıyor, mobil internet çalışıyor.
 • Pil ömrü normal diyebilirim eski romumdan farklı aşırı bir pil harcaması (şimdilik) göremedim.
 • S Voice çalışıyor ama birşey beceremiyor :))
 • Görev yöneticisi, Alarm, Not Defteri ingilizce.
 • Telefonu şarja taktığınızda ve dolduğunda uyarı sesi çalmıyor, şarj %100 tamamlandığında fişten çıkarıyorsunuz hemen %99’a geliyor. (Muhtemelen bir sonraki güncellemede bunu halledeceklerdir.)
 • Bazı diyalog pencerelerinde yanlardan taşma var kullanışla ilgili bir sorun yaratmıyor ancak simetri takıntınız varsa rahatsız edebilir.
 • Nadiren File Explorer uygulaması hata verip kapanıyor ama uygulamayı tekrar açtığınızda kullanmaya devam edebiliyorsunuz.
 • Yeni Keşfettim: Sms yazarken Türkçe karakterler kullanırsanız 1 sms 160 karakter değil 60 karakter oluyor ve 60 karakterden sonra sms’iniz 2 parça oluyor yani sms’i paket halinde almadıysanız mesajlaşmak tuzluya gelebilir dikkat edin. (ı-ş-ğ-ü-ö-ç karakterlerini kullanmazsanız yine 160 karakter tek sms gönderebiliyorsunuz.)