Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.1.2 Jelly Bean

Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.1.2 Jelly Bean

18 Ağustos 2012’de yayınladığım bu yazımda, Arco ve İvendor tarafından geliştirilen CM9 custom rom Android 4.0.4’ün telefonumuza nasıl kurulacağını anlatmış ve rom ile ilgili gözlemlerimi sizlere aktarmıştım. Ve hatta İvendor tarafından Xda-developer’da yayınlanan yeni güncellemeleri de hemen telefonuma yükleyip ilgili güncellemeye dair detayları sizlere aktarmıştım.

Ve şimdi yeni bir başlangıç yapıyor, yine Arco tarafından geliştirilen ve İvendor tarafından Galaxy S Plus’a uyarlanan CM10 custom rom Android 4.1.2 Jelly Bean’i telefonumuza yüklüyoruz.

>> YENİ CUSTOM ROM ANDROİD 4.4.4 KİTKAT

>> Odin ile Orijinal Android 2.3.6 Rom Yükleme

Yeni rom Jelly Bean, 19 Kasım 2012’de Xda-developer’da İvendor tarafından Alpha2 olarak paylaşıldı. Aslında Alpha ve beta geliştirme aşamasının başlangıcıdır ve içinde pek çok sorun barındırır fakat İvendor’un önceki İCS tecrübesi ve Arco’nun bu işte ki profesyonelliğinden olsa gerek Alpha olarak paylaşılan rom (şimdilik) bir önceki Android 4.0.4 RC5 kadar kararlı ve sorunsuz çalışıyor.

Şubat 2016: Galaxy S Plus telefonum bozulduğu için artık yeni rom tanıtım yazıları yayınlayamayacak ve uygulama, kontrol gerektiren sorularınıza cevap veremeyeceğim. Fakat bugüne kadar yaptığım paylaşımlarda bir sorun yoktur. Çekinmeden faydalanabilirsiniz.

Android 4.1.2 Jelly Bean’e Dair Detaylar:

– Rom’un henüz Alpha olduğunu söylemiştim bu nedenle 4.0.4 RC5 kadar kararlı olmayabilir veya sonradan eksikleri hataları çıkabilir. Bu nedenle rom’u yükleyip yüklememek tamamen size kalmış. Ben bugün, rom yayınlanır yayınlanmaz, telefonuma custom rom’u yükledim ve şimdilik çok büyük bir sorun ile karşılaşmadım.. Bu yazının devamında yeni custom rom’a dair detayları ve gözlemlerimi okuyacaksınız.

Rom’a Dair Bilinen Sorunlar, Eksikler:

– Dahili kamera ile panaromik foto çekemiyorsunuz, ayrıca çekilen foto kalitesi ile video kalitesi biraz düşük gibi geldi bana. Bunun haricinde birde resim, video çekimlerinde geçiş ekranında yeşerme, ekran parlaklığında ise bir seviyeye gelince kahverengileşme var. (Deneyerek anlayabileceğiniz şeyler. Yeni kernel 3.x ile düzelmedi devam ediyor.)

– Bazı tester kullanıcılar BLN’ye dair sorun olduğunu dile getirmiş ama ben henüz görmedim.

– Sms’lerde yine bir önceki rom’da olduğu gibi Türkçe karakter alerjisi var. Ş, ı, ğ, ö,ü, bu karakterler ile yazılan smslerde karakter sınırı 60’a iniyor. Çözüm ise bu karakterleri kullanmamak. (Yeni kernel 3.x ile düzelmedi devam ediyor.)

– Önceki rom’da olduğu gibi dahili Fm radyo yok.

– Önceki rom’da olduğu gibi görüntülü konuşma yok.

– Güç menüsünden yeniden başlat komutu verip kurtarma modunu açmaya çalıştığınızda telefon samsung logosunda takılıyor. Telefonu şimdilik kurtarma moduna almanın yolu ses açma + güç düğmesi kombinasyonu. (Yeni kernel 3.x ile düzelmedi devam ediyor.)

Yeni Rom Android 4.1.2 Jelly Bean’de Ne Var Ne Yok?

– İvendor CM10 Genel Bakış –

Yeni custom rom’un altyapısını, Google tarafından Nexus cihazlar için yayınlanan JZO54K kod numaralı rom oluşturuyor. CyanogenMod geliştiricisi Arco, ilgili rom’u Galaxy Wonder modeline uyarlamış ve İvendor’da uyarlanan rom’u alıp Galaxy S Plus için tekrar uyarlamış.

– Rom’u kurduğunuzda dahili olarak Türkçe dil desteği geliyor.

– Önceki rom 4.0.4’de 352 mb olan kullanılabilir ram yeni kernel 3.x ile 347 mb’a indi..

– Kilit ekranı, bildirim ekranı, güvenlik seçenekleri, güç menüsü ve uygulamalar menüsünde bazı ufak yenilikler bizi karşılıyor. Ayrıca hesap makinesinde, takvimde, sms uygulamasında ve diğer bazı uygulamalarda da ufak tefek yenilikler, seçenekler var.

– Rom’da dahili gelen fontlardan olsa gerek, twitter’daki, instagram’daki emoji adıyla bilinen bazı ifadeleri görebiliyorsunuz. Ama ifadeleri kullanmak için gereken İWnn İme sistemde yer almıyor. İWnn İme yani Emoji klavyesini mod olarak yüklemek isteyenler bu yazıma bakabilirler. (Örnek resmi yazının sonunda bulabilirsiniz.)

– Dahili alarmlı saatimiz de artık geri sayım sayacı ve kronometre var.

– Sms için dahili popup özelliği var. Uygulama, mod vs. kurmadan aktif ettiğiniz özellik ile sms’ler ana ekranda yada siz twitter’a, internete bakarken popup olarak karşınıza çıkıyor ve oradan doğrudan cevap yazabiliyorsunuz. (Sms popup’a ait örnek resmi yazımın sonunda bulabilirsiniz.)

– Ayarlar menüsü altından Güvenlik kısmına girdiğinizde en altta yeni bir seçenek sizi karşılıyor. “Sms mesaj sınırı” başlığıyla belirtilen ayara dokunduğunuzda karşınıza 15’ten 1000’e kadar rakamlar görüyorsunuz. Kapama imkanı olmayan bu kısımdan bir rakam seçtiğinizde ise telefonunuzdan 15 dakika içinde gönderilebilecek sms sayısını o rakamla sınırlamış oluyorsunuz ve bu rakam aşıldığında telefon sizden sms gönderebilmek için izin istiyor. İzin vermezseniz sms gönderilmiyor.

– İsterseniz home ve menü tuşlarının görevlerini ayarlayabiliyorsunuz. 3 nokta menüsünü açıp kapatabiliyorsunuz. Ama güç menüsündeki kapat, yeniden başlat, telefonu kurtarma modunda başlat seçenekleri çalışmıyor, telefon Samsung logosunda takılı kalıyor. Bu nedenle şimdilik güç menüsündeki bu seçenekleri kullanmamanızı öneririm.

– Pil tüketimi bir önceki İCS’ye göre daha iyi gibi yada bana öyle geldi. Yeni kernel 3.x ‘in pil durumuna etkisini henüz gözlemleyemedim.

– Ne yazık ki multi windows özelliği yok ve galeri’de, rehber’de bir değişiklik yok.

– Kurulumdan sonra telefonda Youtube, Gmail, Google Maps uygulamaları yok. Önceki rom’da olduğu gibi hepsini Google Play’den kurmanız gerekiyor.

– Müzik çalar olarak Apollo player var. Sorunsuz çalışıyor. Ancak siz isterseniz Google Play Store’dan Google Play Music uygulamasını kurabilirsiniz.

Kamera uygulamasını açıp ayarlarına girdiğinizde orada Power Shutter yazan bir seçenek göreceksiniz. Eğer onu açık yaparsanız telefonun açma/kapama tuşu kameradan resim çekmenizi sağlayacak. Ancak şunuda belirteyim, o ayarı aktif ettiğinizde telefonunuz aniden kapanmaya başlayabilir çünkü rastlantı mıdır bilmem onu aktif ettikten sonra telefonum kendi kendine sessiz sedasız kapanmaya başlamıştı, mecburen telefona wipe cache vd. uygulayarak beta rom’u sıfırlamıştım.

Nasıl Yüklüyoruz?

Daha önce telefonunda aynı rom’un farklı sürümü olanlar OTA Update ile yükseltme yapabilirler fakat ilk defa custom rom kuracak olanlar aşağıdaki yazıyı dikkatlice okumalılar.

* Daha önceki yazımda paylaştığım rom 4.0.4’ü yükleyenler veya RemICS gibi başka bir CM9 rom kullananlar telefonu Recovery (kurtarma) moduna alıyor ve aşağıda anlattığım sırayla yüklemeyi tamamlıyorlar.

** Daha önce hiç custom rom yüklememiş ve telefonunu root etmemiş olanlar, bu bağlantıdaki yazımdan önce telefonlarını root ediyor ve sonra yine aynı yazıdaki CWM başlıklı anlatımımdan telefonlarına CWM kuruyorlar. Root ve CWM işlemleri tamamlandığında da kurtarma modunu açıp aşağıdaki anlatımı takip ediyorlar.

2 Mayıs 2013: Release2.5 eklendi.

>> İndirilecek Güncel Rom (4.1.2 JB Release2.5)

>> İndirilecek Güncel App Paketi

Not: Son sürüm Release2.5’da hafıza kartı sorunu yaşarsanız yorum yazmanız halinde ek yama dosyasının bağlantısını paylaşabilirim.

Aklınızda olsun: Custom Rom’u yüklemeden önce Sms’lerinizi yedeklemek isterseniz şu uygulamayı kullanın. Rom’un önceki sürümlerini yüklediyseniz güncelleme paketini, örneğin beta2’yi, wipe cache vs yapmadan, tekrar gapps yüklemeden telefona yükleyebilirsiniz. Emoji klavyesi kullanıyorsanız bu modu tekrar yüklemeniz gerekiyor

1- Telefonu kurtarma modunda yani Recovery mod (kurtarma modun)’da açın. (Zip’li dosyaları telefonun ana dizinine attığınızı varsayıyorum.)

Not 1: Recovery Mod için önce ses açma düğmesine hemen ardından güç düğmesine basıp Samsung yazısı gelene kadar ve sonrasında 2-3 saniye kadar iki tuşu basılı tutun. CWM Recovery kendiliğinden açılacak. Daha önce CM9 rom kurmuş olanlar güç düğmesini basılı tutarak seçenekler menüsünü açabilir ve oradan yeniden başlat > kurtarma seçebilirler.

2- Telefon Recovery mod’da açıldıysa sırayla şunları uygulayın;

Not2: Seçime gelmek için ses açma/kapama tuşlarını kullanın, seçimi onaylamak için ortadaki home tuşunu kullanın.

Wipe data/factory reset -> yes
Wipe cache partition -> yes
İnstall zip from sdcard >
choose zip from sdcard > cm-10-20130430-ivendor-release2.5-ariesve.zip
Kurulum 1-2 dakika sürecek, bittiğinde..
İnstall zip from sdcard >
choose zip from sdcard > gapps-jb-20121011-signed.zip
Son kurulumda kısa sürede bitecek..
Wipe cache partition -> yes
Advanced > wipe dalvik cache -> yes
Advanced > fix permissions

Ve geri giderek..

Reboot System Now..

Kurulum Tamamlandı

Evet, Custom Rom’un kurulumu tamamlandı. Yaklaşık 3-5 dakika içerisinde telefonunuz dil seçim ekranı ile açılacak, parmağınızla kaydırarak Türkçe’yi bulacak ve telefonun dilini Türkçe yapacaksınız. Ardından Google hesap kurulumu, konum ayarları gibi birkaç kurulum ayarı daha yapacaksınız ve telefonunuz kullanıma hazır olacak.

Uyarı: Eğer internet paketiniz yoksa! Kurulum ekranında, yani dil seçiminden sonra Google hesabınızı tanımlamayın bu işlemi sonraya erteleyin ve kurulum bittikten hemen sonra mobil ağlara girip mobil interneti kapatın daha sonra wifi bağlantınızı aktif edip Google hesabınızı ekleyin. Aksi halde mobil internet paketiniz yoksa telefon internet kullanımını mobil ağdan yapar ve buda ücretlendirme olarak size geri döner.

Android 4.1.2 Jelly Bean’den Resimler:

Ana ekran’da değişim yok fakat bildirim ekranında görüldüğü gibi bir değişim var.

Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.1.2 Jelly Bean Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.1.2 Jelly Bean

4.0.4’de kullandığımız alarmlı saati açıp sola sürüklediğinizde önce kronometreye sonrada geri sayım sayacına ulaşabiliyorsunuz. Ama ne yazık ki her ikiside ingilizce..

Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.1.2 Jelly Bean Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.1.2 Jelly Bean

Sms Popup özelliği ve Emojiler..

Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.1.2 Jelly Bean Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.1.2 Jelly Bean

Ve son olarak.. Rom hakkında bilgiler ile Ota Updater..

Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.1.2 Jelly Bean Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.1.2 Jelly Bean

>> Root Edilmiş Android Telefona Emoji Desteği Kazandırmak