Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.4.4 (Release17)

samsung galaxy s plus i9001 - Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.4.4 (Release17)

Xda Developer’ın S Plus geliştiricileri tam hız yeni rom’lar çıkartmaya devam ediyor. Daha önce 4.3 custom rom’unu paylaşan DavidTeri’nin özel rom’unu yarım bırakması sonucu tekrar düzenlemek zorunda kaldığım yazıma DevConnection team’in özel rom’u Android 4.4.4 ile devam ediyoruz. Custom rom şuan tamamlanmış release sürümde, yani bundan sonra birkaç release sürüm daha olabilir onlarda ufak değişiklikleri kapsar. Rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

Şubat 2016: Galaxy S Plus telefonum bozulduğu için artık yeni rom tanıtım yazıları yayınlayamayacak ve uygulama, kontrol gerektiren sorularınıza cevap veremeyeceğim. Fakat bugüne kadar yaptığım paylaşımlarda bir sorun yoktur. Çekinmeden faydalanabilirsiniz.

İlk bakışta şunu söyleyebilirim; custom rom’da tahmin edeceğiniz gibi dahili fm radyo ve görüntülü görüşme yok.. Fakat diğer alternatiflere göre gayet başarılı bir custom rom olduğunu söyleyebilirim.

Android 5 Romu Hakkında!

Daha önce beta’da ilerlemesi için beklediğim S Plus i9001 için Android 5.0 rom’unu test ettim. Rom şuan çok sorunlu ve çok yavaş. İlk açılışta dahi Gapps paketinin uyarlaması 30 dakika sürdü. İki farklı Gapps paketi ile üç farklı yükleme gerçekleştirdim ve sorun aynen devam etti. Bu sebeple mevcut (yazıda paylaştığım) Android 4.4.4 rom’unda kalmanızı öneririm.

Bahsi geçen sorunlu Android 5 rom betasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

GÜNCELLEME! 29 Ekim 2015

5.0 geliştiricisi Christoper83, 5.1 romunu geliştirmeye başlayınca 5.0’ı yarım bıraktı. 5.1 rom’unu ise daha yeni deneme şansım oldu ve hiç memnun kalmadım. Ve i9001 deneyimlerime bakarak size en iyi rom olarak bu yazımdaki 4.4.4 sürümünü öneriyorum.

Merak edenler bu bağlantıdan sorunlu bulduğum 5.1.1 rom’una ulaşabilirler.

Android 4.4.4’de Neler Var?

Custom rom geliştirmelerini hariç tutarsak Android 4.4.4’de önceki 4.x sürümlerine göre çok çok büyük yenilikler yok fakat kendine has Kitkat yenilikleri de yok değil. Hala Android 2.3.6 kullanan S Plus’lar olduğunu düşünürsek Android 4.4.4 çok farklı ve cezbedici diyebiliriz.

Şeffaf bildirim çubuğu var mı? Evet var. Custom romu ilk kurduğunuzda ram tasarrufu için ayarlardan kapalı olarak geliyor ama isterseniz gelişmiş ayarlardan şeffaf bildirim çubuğunu açabiliyorsunuz.

Advanced settings > General > Low RAM Switch tikini kaldırın. Telefon yeniden başlatılacak. Bu aşamada telefonun açılması 5-10 dakika sürebilir. Sonrasında KitKat şeffaf bildirim çubuğu ile karşınızda olacak.

Emojileri görüp kullanabiliyor muyuz? Evet Kitkat ile emojileri hem görüp hemde (Google keyboard sayesinde) kullanabiliyoruz.

Twitter, İnstagram vd. uygulamalardaki emojileri renkli olarak görebiliyorsunuz. Eğer emojileri kullanmak, yani mesajlarınıza eklemek istiyorsanız Google klavyesinde Enter (Gönder) tuşunu basılı tutuyor ardından emojilere geçiş yapıyorsunuz. (Eğer bir sorun olursa Google klavyesini apk olarak aşağıdan indirebilirsiniz.)

Not: Google Keyboard’u kuracak olursanız kurulumdan sonra Ayarlar > Dil ve Giriş ayarlarına gidip buradan Google Keyboard’u aktif edin. Örneğin Twitter’da tweet atarken emoji kullanacaksanız klavye açıkken sağ alttaki enter tuşunu basılı tutun. Karşınıza emoji butonu gelecek bu butona dokunarak emoji moduna geçin ve ifadeleri kullanıp sonrasında normal klavyeye dönüş yapın.

Apollo Music alternatifi ister misiniz? Cevabınız evet ise Google’un orijinal müzik uygulamasını kullanın. Uygulamayı ücretsiz olarak aşağıdaki bağlantıdan indirip telefonunuza kurabilirsiniz. Uygulamalar tarafımca denenmiştir ve sorunsuz çalışmaktadırlar.

>> Google Keyboard ve Music App İndir 

Kullanılabilir Ram 

Daha önce paylaştığım özelleştirilmiş rom’larda da bahsederdim bu yazımda da özellikle bu konuya dikkat çekiyorum. Telefonumuza bu rom’u yüklediğimizde kullanılabilir ram 426 mb oluyor. Daha önce paylaştığım 4.x rom’larında bu rakam 347 ve 352 idi.

Yüklesek mi, yüklemesek mi?

Daha önce defalarca custom rom yüklediyseniz, bunuda yükleyin ve farkı gözlerinizle görün. Ama yok daha önce custom rom yüklemediyseniz ya 2.3.6’da kalın yada detaylı bir araştırma yaptıktan sonra cesaret edebilirseniz custom rom işine el atın.

Birkaç Not:

– Telefonunuza custom rom yüklediğinizde telefon rehberiniz ve sms yazışmalarınız kaybolabileceği için önce yedek almayı unutmayın. (Daha önce aynı custom rom’un farklı bir sürümünü kullandıysanız yeni sürüm yüklendiğinde otomatik eski uygulamalarınız Google sunucularından geri yüklenecek.)

– Kitkat rehber olarak sim kartı kullanmadığından telefonu ilk açtığınızda rehberi boş bulacaksınız. Rehber > Ayar > İçe Dışa aktar’dan rehberinizi simden telefona aktarın.

– Telefonunuzdaki mevcut rom özelleştirilmiş bir rom ise yani telefonunuz zaten root’lu ve cwm yüklü ise doğrudan kurtarma moduna geçip rom paketi ile gapps paketini yükleyebilirsiniz. Eğer telefonunuz root’lu değil ve cwm’de tabiki yüklü değil ise öncelikle telefonunuzda bu işlemleri tamamlamanız gerekiyor.

KURULUM:

1-) Telefonunuz root’lu değil ise önce telefonu root edin sonra da cwm yüklemesini tamamlayın. Root işlemi ve Cwm yüklemeyi alttaki yazımdan takip edebilir, telefonunuzu root edebileceğiniz yazılımı da o yazıda bulabilirsiniz. (R17 yani son sürüm için hemen aşağıdaki uyarı notuna göz atın!)

>> S Plus için Root ve CWM yükleme

R17 İÇİN DİKKAT!: Release 17 sürümünün sorunsuz yüklenmesi için Cwm yerine Twrp öneriliyor. Eğer Release 17 sürümünü yükleyecekseniz önce kurtarma modu olarak Cwm yerine Twrp yükleyin. Twrp linkine buradan yada aşağıdaki tek link paketinden ulaşabilirsiniz. (Yüklemesi gayet basit; zip’li olarak hafızaya yükleyin ve kurtarma modundan bulup yükleyin. Cwm yerine Twrp’nin açılması içinde kurtarma modunu yeniden başlatın.)

2-) Telefonunuzu root’ladı ve Twrp yüklediyseniz aşağıdaki bağlantıdan gerekli yazılımları indirip, telefonunuzun hafıza kartına atıp aşama aşama anlatımı takip edin.

>> Kitkat 4.4.4 R17, Kernel, Gapps ve TWRP Tek Link 

(Gapps denen pakette Google uygulamaları bulunmaktadır. Yüklemezseniz telefonunuzda KitKat rom’u olur fakat Google Play vb. Google hizmetleri bulunmaz. Eski R12, R13, R14, R15 ve R16 sürümlerine dönmek isterseniz linkleri konu altında bulabilirsiniz. Ayrıca stock kernel, rom içerisinde yüklü diyorlar fakat o konuda tam bilgim yok. Romu yükleyin, ufak hatalar ile karşılaşırsanız kurtarma modundan direk linaro kerneli yükleyin.)

Dosyaları telefondan silinmeyecek bir dizine “zip’li olarak” atın.. (Fabrika ayarlarına sıfırlamada telefona indirilen yükleme dosyaları silinebiliyor..)

Rom yükleme aşamalarına geçiyoruz;

DİKKAT: Whatsapp, Line, Sms yazışmalarınızı, uygulama ayarlarınızı yedeklemeyi unutmayın. En önemliside rehberinizi yedeklemeyi unutmayın. Rehber sim kartta kayıtlı ise yüklemeden sonra rehberdeki içe aktar komutu ile sim karttaki numaraları telefon hafızasına kopyalayın.

6 Haziran 2015 // NOT: 

Bazı arkadaşlar yükleme sırasında şifreleme hatası aldıklarını belirtiyorlar. Bizzat sorunu CWM’de yaşayıp TWRP yükledikten sonra kurtulduğum için denemişliğim olmadı ancak rom ve wipe işlemleri öncesi bu adımı uygulayarak şifreleme sorunundan kurtulunacağı belirtiliyor. Eğer sizde yükleme aşamasında şifreleme (encryption) mesajı ile karşılaşırsanız aşağıdaki adımı uygulayıp sonra yüklemeyi baştan yapabilirsiniz.

Wipe -> Advanced Wipe -> Select Data -> Repair or Change File System -> Change File System -> EXT4 or F2FS -> Swipe

İhtiyacım olmadığı için kullanmadım ancak ümmet kullanıcı isimli arkadaşımız şifreleme hatasına çözüm olduğunu belirtmiş. Deneyip denememek size kalmış.

– Telefonu kurtarma modunda yani Recovery mod (kurtarma modun)’da açın.

(Not: Recovery Mod için önce ses açma düğmesine hemen ardından güç düğmesine basıp Samsung yazısı gelene kadar ve sonrasında 2-3 saniye kadar iki tuşu basılı tutun. TWRP Recovery kendiliğinden açılacak.)

– Telefon Recovery mod’da açıldıysa sırayla şunları uygulayın;

(Not2: Twrp’de seçim yapmak için ekrana dokunun. Cwm kullanıyorsanız ses açma/kapama tuşlarını kullanın, seçimi onaylamak için ise soldaki menü tuşunu kullanın. R16’dan R17’ye güncelleme yapacaksanız önce sadece Wipe cache yapın sonra sadece Rom paketini yükleyip ardından Wipe cache dalvik uygulayın ve telefonu yeniden başlatın.)

TWRP ile Release 17 Yükleme:

Wipe > Swipe to factory reset Install 
> external_sd > cm-11-20150208-....ariesve.zip 
yükleme bitince > home 
Install > external_sd > DevCon-GAPPS-KitKat-20140704-signed.zip 
yükleme bitince > wipe cache/dalvik 
> Swipe to wipe Reboot > system

Release 17 yükleme işlemi bitti!

Not: Google klavye ile birşey yazarken telefon kilitlenirse klavyede öngörücü yazı ve düzeltmeleri kapatın.

Neden Cwm kullanmadık? Sanırım geliştirici arkadaş artık rom’ların Twrp ile yüklenmesini istiyor, bu sebeple Cwm ile yükleme işlemini tamamlayamadım, telefon sürekli encryption yani şifreleme hatası verdi. Eğer cwm ile yükleme dener ve bu hatayı alırsanız Twrp’ye geçmeniz gerekiyor.

CWM ile Release 15 öncesini yükleme:

Wipe data/factory reset -> yes
Wipe cache partition -> yes
İnstall zip from sdcard >
choose zip from sdcard > cm-11.0-20141122-ION-dev_connection_team-release14-ariesve.zip

Kurulum 1-2 dakika sürecek, bittiğinde..
İnstall zip from sdcard >
choose zip from sdcard > DevCon-GAPPS-KitKat-20140704-signed.zip

Son kurulumda kısa sürede bitecek..
Wipe cache partition -> yes
Advanced > wipe dalvik cache -> yes

Ve geri giderek..
Reboot System Now..

Kurulum Tamamlandı

– Kurulumu başarıyla bitirdiğinizde telefon kısa süre sonra açılacak ve karşınıza dil ayarları gelecek. Buradan Türkçe seçtiğinizde telefonunuz Türkçe dilinde olacak ve hemen sonrasındaki wifi bağlantı ayarını yaptığınızda ise mobil internetiniz kullanılmayarak ekstra bir masrafa girmemiş olacaksınız. (Wifi ayarını sonraya bırakıcaksanız ve 3g mobil paket üyeliğiniz yoksa hızlı bir şekilde ayarları tamamlayıp mobil veri hizmetini kapatın.)

– Eğer custom rom’u beğenmez ve eski custom rom’lara dönüş yapmak isterseniz yukarıdaki aşamayı sadece 2 dosyayı değiştirerek tekrar uygulayın. Yani eski sevdiğiniz custom romu ve uyumlu gapps paketini yükleyin.

– Ben bu rom’u beğenmedim orijinal Samsung rom’una dönmek istiyorum diyorsanız da bu yazıma göz atın.

RELEASE17 Detayları:

Release 15 sürümünden sonra Cwm yerine Twrp mecburiyeti getirildi. Cwm ile R15 sonrasını yüklerseniz Encryption hatası alabilirsiniz. R17’de kernel ve kaynak için çok fazla düzeltme, güncelleme var. Bu sebeple son sürümü yüklemenizi öneririm. Ayrıca R17 ile kullanılabilir ram miktarı 426 mb’a çıkıyor. Gapps paketi Kitkat ART uyumludur fakat telefonun çalışma modunu Dalvik’den Art’ye çevirmenizi önermiyorum.

Android 4.4.4’den Resimler:

(Ana ekranda Google arama çubuğu istemiyorsanız ana ekrandayken sol menü tuşuna basın, ardından alt menüyü yukarı sürükleyin. Açılan ana ekran ayarlarında arama çubuğunu kapat seçeneğini bulacaksınız.)

Aşağıdakinden daha iyi bir görünüm için CM11 teması TW Material‘i öneriyorum.

2014 12 06 15 00 45 zps7f11d235 - Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.4.4 (Release17) 2014 12 06 15 04 42 zps31a76c98 - Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.4.4 (Release17)

2014 12 06 160637 zps816c2840 - Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.4.4 (Release17) Scs r17 zpsbea45596 - Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.4.4 (Release17)

androidpit kitkat emojis zps33500959 - Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin Android 4.4.4 (Release17)

Rom güncellemeleri 8 Şubat 2015 tarihinde sona erdi ama isteyenler bu bağlantıdan geliştirici sayfasına gidebilir.

İndirme başlatabilmek için sağ taraftaki açık mavi renkli Download Now butonuna basacaksınız. Reklamlara dikkat edin.

Eski R12 tek link: http://d-h.st/UHx 
Eski R13 tek link: http://d-h.st/79H 
Eski R14 tek link: http://d-h.st/mwe 
Eski R15 tek link: http://d-h.st/oAWf 
Eski R16 tek link: http://d-h.st/efzQ

Yukarıda paylaştığım Android 4.4.4 KitKat custom rom’undan memnun kalmazsanız Android 4.1.2 Jelly Bean custom rom yazımada göz atabilirsiniz:

– Reklamlar –