Sokak Kedileri ve Sokak Köpekleri İçin Ucuz Mama Nereden Alınır?

ucuz mama sokak kedileri sokak kopekleri - Sokak Kedileri ve Sokak Köpekleri İçin Ucuz Mama Nereden Alınır?

Kedileri oldum olası çok severim, köpekleri de severim ama onlara biraz daha mesafeliyim.. Fakat her halükarda hepsinin canı var ve hepsi sokakta kimsesiz, yardıma muhtaç bir şekilde yaşamaya çalışıyorlar. Bunun bilinciyle belirli zamanlarda, imkanım oldukça, sokak kedileri ve sokak köpeklerine mama desteği sağlıyor ve bunu uzun bir zamandır yapmaya gayret ediyorum. Bu nedenle bazen şu tarz sorular geliyor; Mamaları nereden alıyorsun? Bize niye pahalı veriyorlar? Bu kadar uygun fiyatla nereden alıyorsun? Yerini bilsek bizde alırdık?!

Güncelleme: Kedi mamalarına ve kargo fiyatlarına tekrar tekrar zam geldi. Güncel durumda kargo avantajı için Hepsiburada.com’dan, uygun fiyat için Trendyol ve N11’den alışveriş yapabilirsiniz. Şuan için en uygun fiyatlı mama markaları; Milo, Cuddy, New Cat ve Enjoy. Üretim tarihi yeniyse ve tavuklu ise kediler severek yiyor. Milo’nun 10 kiloluk ürününü 160-170 TL’ye bulabilirsiniz. Enjoy’un 15 kiloluk ürününün Aralık 2021 itibari ile kargo dahil fiyatı ise en az 230 tl. Bu fiyat çok fazla biliyorum ama belki ek indirimler, hediye çeki ya da VodafonePay, Tosla, Paycell, Papara kampanyalarını takip ederek daha uygun fiyatla alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Yaptığım iyilikleri söylemeyi sevmem ama sonucunda güzel şeyler olacağını düşündüğümden, bende bu yazıyı yazmak, birkaç senelik tecrübemi sizlerle paylaşmak istedim. Ki, imkanınız olursa sizde sokak hayvanlarına biraz destek çıkın ve bunu zaten yapıyorsanız bari kazıklanmayın.

İlk önce birkaç uyarıda bulunacak, sonrasında uygun fiyatlı mama seçeneklerini, bunları nerelerden satın alabileceğinizi paylaşacağım.

Uyarılar:

Sokak hayvanlarına yardım etmek istiyorsanız birkaç mevzuya dikkat etmeniz gerekiyor. Bunları şöyle maddeleyeceğim;

 • Mama alırken mamanın içeriğine dikkat edin. Kediler ve köpekler her markayı, her ürünü sevmiyorlar. Resmen seçiyorlar ve bunda da haklılar. Çünkü bazı mamalar pahalı yada ucuz her şekilde kalitesiz olabiliyor.
 • Mama alırken mamanın son kullanım tarihine dikkat edin. Bayat mamalar yenmiyor, direk çöp.
 • Mama alırken paketin delik, deşik olmamasına dikkat edin. Hava alan mama bayatlıyor, direk çöp.
 • Mama alırken fiyatı daha ucuz diye sürekli marka değiştirmeyin. İmkanınız varsa onların en sevdiğini almaya çalışın.
 • Bilmediğiniz bir markayı ilk defa alıyorsanız önce ufak bir paket alın, hayvanlar beğenirse 10-15 kiloluklardan alın.
 • Mamayı dağıtırken dip dibe yada yığın halinde bir yere dökmeyin. Hayvanlar arasında mücadele olmadan hepsi eşit miktarda yiyebilsin. Aksi halde bir kedi yada köpek tüm yığının üstüne yatar, hepsini yer.
 • Mamayı dağıtırken paketi (kabı) onlara yaklaştırmayın, elinizi kolunuzu ağızlarına yanaştırmayın. Paketin tamamını dökebilirler, cırmalayabilir yada ısırabilirler.
 • Mamayı dağıtırken eğer kedi besliyorsanız etrafta köpek olup olmadığını kontrol edin, etrafta köpek varsa kedi mamasını korunaklı, arabaların geçmeyeceği, köpeklerin bulamayacağı korunaklı bir yere dökün. Kediler mama yerken arabanın biri üstlerinden geçebilir, 10 kediye verdiğiniz mamayı tek bir köpek gelip tek başına yiyebilir.
 • Mamayı dağıtırken yakın çevreniz yada uzak çevre, nerede dağıtım yapıyorsanız etraftaki insanlara dikkat edin. Birçok insan hayvan seviyor gibi görünse de o hayvanlar evlerine yaklaşınca aşırı çirkinleşebiliyorlar, kavga edebiliyor, hayvanlara gözünüzün önünde saldırabiliyorlar. İyilik yapayım derken sinir hastası olmayın.
 • Mama kiloluk paket ise ve hepsini bir seferde dağıtmıyorsanız paketi güzelce kapatın, hava almamasını sağlayın. Bayatlarsa koklar, anlar ve yemezler.
 • Kedileri mamayı yedikten sonra bir süre gözlemleyin. Mama ishal yapıyorsa, ishal ediyorsa, o mamayı bir daha almayın ve bu durum kedilerin genelinde varsa, elinizdeki mamayı artık kedilere dağıtmayın. Bazı mamalar içeriklerinden ötürü kedilere ağır gelebiliyor ve hasta ediyor. İyilik yapayım derken, hastalanmalarına sebep olmayın.
 • İmkanınız varsa kediler için tavuklu mama alın. Çoğu kedi balıklı ve biftekli mamayı sevmiyor. Ama bunun sebebinin kalite kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ucuz mamada etin kalitesi düşüyor, içerik bozuluyor ve kediler tarafından sevilmiyor. Hatta bazı mamaları köpekler bile yemiyor, kuşlar ile kirpilere kalıyor. Ayrıca kedilerin çoğu yetişkin ise yetişkin maması alın. Bir yaştan sonra yavrular dahi yetişkin mamasını yiyebiliyorlar. (Eğer dişleri yoksa yiyemiyorlar ve bazı mamalar yavruları ishal yapabiliyor.)
 • Eğer yanlış bir mama seçimi yaptıysanız ve kedileriniz yemiyorsa, mamanın özel bir bozulma durumu da yoksa önce köpeklere az bir miktar verin, yerlerse onlara dağıtın. Köpekler yemezse az miktar olarak kuşların yiyip yemeyeceğini kontrol edin. Hiçbir şekilde yenmiyorsa, mecburen çöpe atacaksınız. Genelde sokak köpekleri kedilere göre daha az mama seçerler, kedi mamalarını da çok severler.

Ucuz Mama Nereden Alınır?

Aklıma gelen uyarıları yaptım. Şimdi sıra geldi merak edilen soruya! Uygun fiyatlı kedi ve köpek mamasını nereden alırız?

Ben internet üstünden alıyorum ve bunu uzun zamandır böyle yapıyorum. Fakat bazen internetten siparişin yetişememesi halinde yada özel durumlarda en yakın veterinere gidip açık kedi maması aldığımda oluyor.

Açık mama çoğu pet shop yada veterinerde bulunuyor. Marka ve içeriğe bağlı olarak kiloluk satılıyor, kilosu 8-9 TL civarında olabiliyor. Fakat bazı satıcılar işin kurnazlığını yapıyor, 1 kilo diyerek 700-800 gram mamayı da iteleyebiliyorlar. Ayrıca 15 kiloluk paketlerin ağzı hep açık kaldığından mamaların bayat olma ihtimali de oluyor. Yani mecbur kalmadıysanız açık mama yerine kapalı paketleri tercih etmenizi öneririm.

Benim sürekli tercih ettiğim e-ticaret siteleri;

Hepsiburada.com

Hepsiburada.com, özel üretim uygun fiyatlı mamalar satıyor ve ufak sorunlarda dahi hep yanınızda oluyorlar. Mesela bir keresinde patlak paket geldiği için ve paketten birkaç kilo mama eksildiği için aynı mamadan bir adet hediye etmişlerdi. Bunu kimse yapmaz.

Ayrıca Hepsiburada.com’da satılan ürünlerin çoğunda yorumlar olduğundan yorumlara bakarak o mamanın iyi olup olmadığına karar verebiliyorsunuz.. Şimdi bilmediğiniz bir siteye girseniz yada bir Petshop’a gitseniz orada o mamayı kime soracaksınız? Sadece satıcı var karşınızda. Kimse malım kötü der mi? Demez. Bu sebeple yorumlar çok önemli.

https://www.hepsiburada.com

N11.com

N11.com’da Türkiye’nin dört bir yanından satıcılar var. Hatta normalde hayvan ürünleri satan e-ticaret sitelerinin dahi burada mağazaları var. Adam kendi sitesinde 100 TL’ye satıyorsa, N11.com’da 70 TL’ye satabiliyor. Çünkü N11’in kendine özgü kampanyaları, indirim imkanları oluyor ve satıcılarda o imkanlar sayesinde özel indirimler sunabiliyorlar.

Ve birde belli dönemlerde N11’in dağıttığı kuponlar oluyor. 70 TL alışverişe 10 TL kupon veya 150 TL alışverişe 30 TL kupon gibi. Onları da yakaladığınızda daha uygun fiyatlı alışveriş yapabiliyorsunuz.

Ayrıca ürün size ulaştığında mağazaya onay verdiğiniz ve yorum yapabildiğiniz için satıcıların çoğu çok daha dikkatli davranıyor, özen gösteriyorlar. (Ama siz yinede alışveriş yapmadan önce satıcıya mesaj atıp ürünün son kullanım tarihini yada aklınızdaki soruları sorabilirsiniz.)

https://www.n11.com

Gittigidiyor.com 

Bu siteyi eskiden daha çok tercih ederdim. O zamanlar N11.com yoktu tabi. Sonradan N11’in gelmesi ile satıcıların çoğu GG’den N11’e kaydılar, kuponlar sayesinde mamaları daha uygun fiyata alma imkanı N11’e geçti. Fakat yinede Gittigidiyor’un da bazen cazip imkanlar sunduğunu söyleyebilirim. Banka kartlarına puanlar mesela. Eğer GG’de bir alışverişe kartınızdan puan kazanacaksanız her zaman aldığınız mamayı GG’den satın alarak puan kazanabilir, puanları da geçerli iş yerlerinde harcayabilirsiniz.

https://www.gittigidiyor.com

HaytapShop.com

Hayvan Hakları Federasyonu Haytap’ın resmi e-ticaret sitesi. Fakat buradan yapılan alışverişlerin tüm geliri sahipsiz hayvanlar yararına harcanıyor. Yani çifte sevap point. Ayrıca mamayı kendinize almak yerine seçebildiğiniz bir barınağa dahi bağış yapabiliyorsunuz.

Yani ben mama dağıtmakla uğraşamam, beceremem, korkarım diyorsanız bu işi onlara devredebiliyorsunuz. Ve tabi Haciko.org.tr üstünden de bir diğer hayvan koruma derneğine; hayvanların bakımları, sağlık giderlerinin karşılanması için maddi destek sunabiliyorsunuz.

Fiyatlar ise gerçekten birçok siteye göre gayet makul.

https://www.haytapshop.com

Diğerleri!

Bu dört site haricinde tercih edebileceğiniz başka e-ticaret siteleri de var.

Mesela Trendyol.com

Trendyol.com, Alibaba’ya satıldıktan sonra her kategoride ürünler satmaya başladı. Ve sitede genelde cazip kampanyalar indirimler oluyor. Bu sebeple mama almadan önce bakılabilecek, araştırma yapılabilecek sitelerden birisi de burası.

https://www.trendyol.com

Mesela Carrefoursa.com

Carrefoursa markete gidip doğrudan da satın alım yapabilirsiniz ama birçok yere araç ile teslimat yaptıklarından mama almadan önce Carrefour’daki fiyatlara ve kampanyalara göz atabilirsiniz. Mesela karta özel puan, indirim varsa bunu mama alarak değerlendirebilirsiniz.

https://www.carrefoursa.com/tr/

Mesela Sanalmarket.com.tr

Migros’a ait olan bu siteden de uygun fiyatlarla, kampanyalar ve puan hediyeleri ile kedi yada köpek maması alabilirsiniz. Sanal Market tıpkı Carrefour gibi belirli bölgelere araçla teslimat yaptığından birkaç kilo mama aldığınızda marketten eve taşıma derdiniz de olmayacaktır.

https://www.sanalmarket.com.tr

Mesela Tekzen.com.tr 

Tekzen.com.tr’yi çoğunuz biliyor olmalısınız. Nadiren de olsa cazip imkanlar olabiliyor ve bu sebeple mama alışverişinde tercih sebebiniz olabilir. Fakat eskisi kadar çok marka seçeneği mevcut değil.

https://www.tekzen.com.tr

Bu saydıklarım haricinde kolaymama.com, temizmama.com, markamama.com.tr, petburada.com gibi güvenilir sitelerden de mama alışverişi yapabilirsiniz.

Fakat bu son saydıklarım genelde fiyatları diğerlerine göre hep daha yüksek tuttuklarından, önce iyice araştırma yapmanızı sonra karar vermenizi öneririm.

Eğer Nerede, ne kadar daha ucuz mama var? gibi bir araştırma yapmayı beceremiyorsanız akakce.com ve cimri.com gibi fiyat karşılaştırma sitelerinden de yararlanabilir, aradığınız ürünün en uygun fiyatla satıldığı siteyi bulabilirsiniz.

Tabi uyarılar kısmında belirttiğim gibi dikkatli olun! Ucuz diye kalitesiz mamaları tercih etmeyin. 

Son olarak sizlere birkaç mama markası önererek yazımı bitiriyorum. Eğer sizinde önerileriniz yada sormak istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Uzun süredir kedi ve köpekler için tercih ettiğim, beni hayal kırıklığına uğratmayan mama markaları;

Enjoy, Econature, Newcat, Milo ve Reflex. (Newcat, Hepsiburada.com özel üretim maması.)

– Reklamlar –

adbanner