Tencent QQ ve QQ Mail Servislerine Nasıl Üye Olunur?

qq nasil uye olunur - Tencent QQ ve QQ Mail Servislerine Nasıl Üye Olunur?

Çin merkezli teknoloji devi Tencent’in 2000 yılının başında hizmete sunduğu QQ sosyal medya portalında ne ararsanız var. Bazı bölümler Çince olmasa, bir çoğumuz alternatif olarak bu portalı kullanabilirdik fakat öyle değil. İngilizce dil desteği de var ancak her sayfada değil.. Aynı şeyi, geliştirdikleri dünya çapında meşhur oyunlarında da yapıyorlar ve oyunlarının beta sürümlerini Çince dil ile ve QQ hesap mecburiyeti ile erişime açıyorlar. Ve bu nedenle QQ üyeliğimiz olmadığında bu oyunlara erişim sağlayamıyoruz. Yani QQ üyelik sorununu çözmemiz gerekiyor..

Tencent QQ’da Ücretsiz Üyelik Oluşturma!

En baştan belirteyim, QQ’ya üye olmamızın tek sebebi var, oyunlarda QQ ile oturum açıp, oyunu oynayabilmek. Fakat bazılarınızın amacı QQMail gibi hizmetleri kullanmak da olabilir. Bu durumda Çince sorunlarını çözmek için Google Translate mobil uygulamasının kamera ile çeviri özelliğinden yararlanabilir ve amacınız QQ Mail hesabı açmaksa, aşağıdaki yoldan QQ hesabı açarak QQ Mail hesabı sahibi de olabilirsiniz.

Nasıl Üye Oluyoruz?

1) İlk olarak önce QQ resmi web sitesinin İngilizce masaüstü sürümüne gidiyoruz. (QQ’ya mobilden girerseniz genelde Çince sayfalarla karşılaşacaksınız, sizi direk QQ mobil uygulamasına yönlendirecekler ve oradan üye olmakta zorluk çekeceksiniz.)

https://ssl.zc.qq.com/v3/index-en.html

Eğer QQ üyeliği için tek seçeneğiniz bir mobil cihaz ise, Opera mobil tarayıcısını kullanarak yukarıdaki bağlantıya gidecek ve eğer sizi yine mobil sayfaya atarsa, Opera ayarlarından Varsayılan User Agent: Masaüstü seçeceksiniz ve sitenin mobil sürümünü isteyeceksiniz.

2) Karşınıza gelen sayfa İngilizce destekli olacak. (Önceden bu sayfada Çince idi.) Bu sayfada sırayla ilk kutucuğa QQ kullanıcı adınızı, ikinci kutucuğa QQ kullanıcı şifrenizi (en az 8 karakter), üçüncü kutucuğa mobil telefon numaranızı gireceksiniz.

Telefon numarası kutucuğunda ilk başta +86 yazıyor olabilir, web sitesine masaüstü bilgisayardan eriştiyseniz +86’nın 86’sını silip 90 yazacak, web sitesine mobil cihazdan masaüstü sürümü çağırarak eriştiyseniz +86’yı silip o kutucuğa “Tur” yazarak Turkey +90 seçeneğini seçeceksiniz.

Sonrasında telefon numaranızı girecek, dördüncü sıradaki SEND butonuna dokunacaksınız.

Telefonunuzu doğru yazdıysanız (+905541234567) 50 saniye içinde sms ile onay kodunu alacaksınız, 6 haneli rakamı Send butonunun solundaki kutucuğa gireceksiniz.

3) Her şey tamam ise, Sign up now butonuna dokunarak, üyelik işlemini tamamlayacaksınız. (Sayfanın sonundaki üyelik sözleşmesine tik koymayı unutmayın.)

qq uye olmak - Tencent QQ ve QQ Mail Servislerine Nasıl Üye Olunur?

Yukarıda anlattığım yolu izlerseniz, Çince ile muhatap olmadan QQ üyeliğinizi oluşturmuş olacaksınız..

GÜNCELLEME: AĞUSTOS 2020

Tencent QQ, sisteminde yaptığı değişiklik ile artık yeni üyelikler için QQ uygulamasının kullanımını mecbur etmiş bulunuyor. Bu yüzden üyelik için biraz daha fazla uğraşmamız gerekiyor.

Öncelikle bu bağlantıdan QQ uygulamasını indirmemiz gerekiyor. Sonrasında uygulamayı açıp aşağıdaki resimlerde işaretlediğim yerlere dokunarak telefon ile üyelik işlemini gerçekleştiriyoruz.

qq tencent uyelik - Tencent QQ ve QQ Mail Servislerine Nasıl Üye Olunur?

qq tencent uyelik2 - Tencent QQ ve QQ Mail Servislerine Nasıl Üye Olunur?

Arada atladığım 1-2 ekran olabilir, bu ekranlardan birisinde uygulama izin onayı isteniyor, 去 授权 metnine dokunarak uygulama izinlerine gidiyor, uygulamanın telefon hafızasına yazma izinlerini ve rehbere erişme yetkisini sunuyoruz. Bir başka ekranda ise telefon onayından sonra hesabımız için kullanıcı adımızın ne olacağı soruluyor, bizde oraya QQ hesabımıza ait kullanıcı adını yazarak üyeliği tamamlıyoruz.

Takıldığınız yer olursa, yorum formundan yazabilirsiniz.

Artık üyelik bilgileriniz ile QQ uygulamasına giriş yapabilirsiniz.

QQ ile Oturum Açma!

QQ üyeliğini tamamladıysanız, şimdi ikinci olası problemi çözeceğiz.. QQ uygulamasında oturum açmak.

Çin yapımı bir oyunda QQ penguenini görüyorsanız ve oyunu QQ’da oturum açmadan oynayamıyorsanız, mecburen QQ üyeliği alıp oyuna bu hesabınız ile oturum açacaksınız. Bunun içinde telefonunuza QQ uygulamasını yüklemeniz gerekecek. Peki QQ uygulamasına nasıl oturum açacaksınız?

1) QQ uygulamasını mobil platformdan cihazınıza yükleyeceksiniz. Uygulamanın iki sürümü var; İngilizce dil destekli İnternational sürüm ve global Çince versiyonu..

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tencent.mobileqq&hl=tr
https://apkpure.com/tr/qq-international-chat-call/com.tencent.mobileqqi
https://apps.apple.com/us/app/qq/id444934666
https://apps.apple.com/us/app/qq-international/id710380093

QQ’nun İnternational sürümünü Apple Store’dan rahatlıkla indirebiliyorsunuz fakat bazı cihazlarda ios sürümünden kaynaklı sorunlar olabiliyor. Android tarafında ise QQ İnternational sürümüne Google Play’den erişemiyoruz ve bu yüzden uygulamayı apk olarak indirmemiz gerekiyor. Apk olarak indirdiğimizde de bazen Android sürümünden kaynaklı sorunlar çıkabiliyor. Böyle durumlar yüzünden alternatif Çince sürümü kullanmamız gerekebiliyor.

2) QQ uygulamasının iki sürümünden birini cihazınıza yüklediyseniz, karşınıza iki kutucuklu oturum açma ekranı gelecek. İlk kutucuğa QQ id numaranızı (yada telefon numaranızı) gireceksiniz, ikinci kutucuğa QQ şifrenizi..

QQ id numaranızı bilmiyorsanız, mecburen üye olurken kullandığınız telefon numaranızı gireceksiniz. (QQ id numaranızı öğrenmek istiyorsanız, uygulamaya giriş yaptıktan sonra penguen profil fotonuza dokunarak QQ id numaranıza ulaşabilirsiniz.)

Sonrasında telefonunuza onay kodu gelecek, bunu da girdiğinizde oturum açmış olacaksınız.

qq oturum acma - Tencent QQ ve QQ Mail Servislerine Nasıl Üye Olunur?

Artık uygulama üstünden oyunlara oturum açabilirsiniz.

Belki bu şekilde anlattığımda çok basit gelebilir fakat bu yolu bilmeden doğrudan mobil bir cihazdan QQ’ya üye olmayı denerseniz, işin ne kadar zorlaştığını görebilirsiniz. İşte bu nedenle konuyla alakalı yol gösterici bir yazı yazılması şarttı. İnşallah işinize yarar.

Konuyla alakalı birkaç detay daha vermek istiyorum ki, işinizin en zor kısımlarında takılıp kalmayın.

  • Mobil telefon tanımlarken ülke kodunda sorun yaşarsanız, “Türkiye” Çince’de şu şekilde yazılıyor; 土耳其
  • QQ şifrenizi unuttuysanız, şifremi unuttum seçeneği 忘记密码 şeklinde yazılıyor.
  • Bir işlemi iptal etmeniz gerekirse, iptal et 取消 şeklinde yazılıyor.
  • QQ şifrenizi unuttuysanız, şifre sıfırlamanız gerekiyorsa yada mevcut şifrenizi değiştirmeniz gerekiyorsa, mobil uygulamayı kullanın. QQ’nun web sürümünde şifre sıfırlama yapamıyoruz, (QQMail’de dahil..) yada ben bulamadım.. Uygulamanın İnternational sürümünü açın, sol alttan Need Help? bağlantısına dokunun, Forgot password seçeneği ile yada Sms verification login seçeneği ile şifrenizi sıfırlayın yada sms kodu ile giriş yapın.
  • QQ’nun Çince uygulamasını kullanmak zorundaysanız, uygulamanın ilk ekranında alt tarafta yan yana iki Çince yazı göreceksiniz. İlkine dokunursanız şifre sıfırlama başlatırsınız, ikincisine dokunursanız yeni üyelik açmanızı sağlar. İlk seçeneğe dokunun, karşınıza 3 Çince yazı gelecek; ilkinde şifre sıfırla, ikincisinde sms doğrulama ile giriş, üçüncü de iptal et yazıyor olacak. işinize gelen hangisiyse ona dokunun ve devam edin.
  • QQ’da çok fazla deneme yaparsanız sunucu hatası vermeye başlayabilir. Spam doğrulamada sorun yaşayabilirsiniz. Bu tarz sorunları çözmeniz gerekiyorsa ilgili ekrandan ekran görüntüsü alın ve bu ekran görüntüsünü Google Translate’in kamera ile çeviri özelliğinden yükleyerek orada ne yazdığını öğrenin. Bir süre sonra uygulamadaki tüm Çince metinleri bu yöntemle çözebilecek, hatta neyin nerede olduğunu ezberleyeceksiniz.
  • QQ Mail hesabına ihtiyacınız varsa ve sırf bu sebeple QQ hesabı açtıysanız, QQ Mail giriş için ve diğer tüm işlemler için bu bağlantıyı kullanın. Sayfanın dili İngilizce olacak ve Çince sorunu yaşamayacaksınız.
  • QQ Mail’e QQ kullanıcı adınızla giriş yapmayı deniyorsanız, denemeyin. QQ Mail’de eğer kullanıcıadı@qq.com şeklinde mail kaydetmediyseniz oturum açmak için QQ İD numaranıza ihtiyacınız olacak.
  • QQ Mail’de kullanıcıadı@qq.com yada kullanıcıadı@foxmail.com şeklinde mail hesabı kaydetmek istiyorsanız; önce QQ İD numaranız ile QQ Mail’e giriş yapın, ardından Settings > Accounts yolunu izleyin ve o sayfada Mailbox Account bölümünde göreceğiniz seçeneklerden hem QQ.com hemde Foxmail.com mail adreslerinizi kayıt altına alın. Bunu yaptıktan sonra artık oturum açmak için kullanıcı adınızı kullanmaya başlayabilirsiniz ve maillerinizi de id@qq.com yerine kullanıcıadı@qq.com üzerinden yada kullanıcıadı@foxmail.com üzerinden almaya başlayabilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Unuttuğum ve merak ettiğiniz bir konu yada takıldığınız bir detay varsa, konu altından yorum olarak yazabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner