Twilight Benzeri Bir Başka Film “Sleepwalkers” (Sonambulos)

Twilight Benzeri Bir Başka Film "Sleepwalkers" (Sonambulos)

Baştan söyleyeyim Twilight benzeri yazdım diye vampirli film sanmayın. Filmde vampirler yok. Benzerlik nereden geliyor derseniz de hem fantastik bir film, hemde kısa süreli de olsa bir aşk başlangıcı var. Ama sonradan aşk olayı karın doyurma olayına dönüşüyor..

Filmde bir anne ve bir oğlu var. Anne, oğul denildiğine aldanmayın, filmde 2 kere öpüşüyorlar. Nasıl anne, oğul bende anlamadım.. Bu anne ve oğul aslında yaratıklar ile insanlardan besleniyorlar. Normalde insan şeklinde görünüyorlar ve olaylar yeni taşındıkları kasabada başlıyor..

Filmin ana karakterleri;

Charles (kötü genç), Mary (Charles’ın annesi) ve Tanya (Charles’ın aşık olduğu kız).. Filmin son karakterleri ve filmi yürüten karakterlerde kediler..

Bu yaratık anne ve oğul kedilerden korkuyorlar. Onları sadece kediler durdurabiliyor. Bunun haricinde üstün güçleri var ve mesela zihin gücüyle eşyaları hareket ettirebiliyor, görünmez olabiliyorlar.

Filmin yazarı Stephen King. Film 1992 yılında yayınlanmış ve o zaman için gayet iyi bir yapım..

Filmi nasıl Twilight’a benzettim?

Filmdeki iki karakter, başta başlayan aşkları (daha sonra aşk kalmıyor), filmin çekildiği mekanlar, yaratık – insan ilişkisi, sürükleyici gerilim ve aksiyon sahneleri, bana Twilight’ı hatırlattı…

Filmin konusuna dönersek anne ve oğlu açlar, insan yemeleri gerekiyor, evin oğlu Charles ise sahte belgelerle girdiği okulda Tanya’ya aşık oluyor. Tanya ailesi ile yaşayan, sinemada çalışan, aynı zamanda okuluna devam eden genç bir kadın.. Başına belayı saranda yine kendisi..

Charles’la ilk tanışmalarında Charles’a aşık oluyor, yakınlaşma aynı sınıfta okumaları dolayısıyla okulda devam ediyor ve sonrasında Tanya, Charles’ı mezarlığa davet ediyor. Asıl filmin heyecan dolu kısmı da mezarlıkta başlıyor.. Filmin sonuna geldiğimizde, Charles, Tanya ve kediden aldığı darbelerle ölüyor. Buna sinirlenen annesi Mary, intikamını almak için Tanya’nın evine gidiyor ve Tanya’yı Charles’ın yanına götürüyor. Tanya’yı kurtarmaya gelen şerif ve yardımcıları ise ölüyorlar. Tanya’nın anne ve babası yaralanırken, Charles’ın annesini ise evin etrafına toplanmış olan kediler öldürüyor.

Film hakkında son bir detay; filmin müziklerinden birisi size çok tanıdık gelebilir, çünkü o müzik Mario Winans’dan dinlediğimiz i dont wanna know şarkısının ve eski sevgilisi Shola Ama’dan dinlediğimiz You Should Really know şarkısının orijinal versiyonu Enya – Boadicea.

Eğer filme rastlarsanız veya bulabilirseniz izlemenizi öneririm.